היחסים עם גנץ, תחושת ההחמצה והעקיצה לנתניהו: "אצלנו לא גורסים" - שר החוץ היוצא גבי אשכנזי לא נפרד השבוע רק ממשרד החוץ, אלא גם ממשכן הכנסת - לאחר שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים. האדם שהיה ה"דבק" של כחול לבן, הלך עם גנץ לשותפות הבעייתית עם נתניהו ושיקם את יחסי החוץ, הגיע הערב (שבת) לריאיון ב"פגוש את העיתונות" כדי לסכם תקופה - ולא פסל שעוד ישוב לחיים הפוליטיים.

גבי אשכנזי מברך את יאיר לפיד על כניסתו לתפקיד שר ה (צילום: טוויטר)
חילופי שרים במשרד החוץ - לפיד נכנס במקום אשכנזי | צילום: טוויטר

"אני גאה בשני התארים שלי. אני חושב שלפיד יכול להיות שר חוץ מצוין. חושב שראוי שתהיה ממשלה מתפקדת שתעביר תקציב. רכבת ההרים של השנתיים וחצי הביאה אותנו למקום לא טוב. הצלחתה תלויה בשחקנים שמרכיבים אותה", אמר אשכנזי בתחילת דבריו.

"המדינה מדרדרת לתהום"

הוא לא חסך בביקורת על נתניהו והדגיש: "הכרתי את נתניהו כשהוא ראש ממשלה. כשהייתי רמטכ"ל אצלו פגשתי נתניהו שונה, איש מוכשר ומורכב. בשנתיים האחרונות הוא הפסיק להתנהג בצורה ממלכתית. חשבתי שלא צריך בחירות רביעיות לנוכח הקורונה והמשבר הכלכלי". עוד הוסיף: "חושב שנתניהו מצטער שהוא לא קיים את ההסכם. אמרו לנו שהמדינה מדרדרת לתהום".

"היינו יכולים לעמוד מהצד או לקפוץ לרכב לתפוס את ההגה ולבלום את ההידרדרות. היה סיכון אישי וכל חיי עשיתי זאת. אני מרגיש החמצה, אנחנו לא חפים מטעויות. היינו צריכים להיות יותר אגרסיביים", הבהיר אשכנזי. על החלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים: "ההגה נתקע והאוטו לא נסע לשום מקום. החלטתי שבנתונים האלה אני לוקח הפסקה. זה לא התאפשר עם ממשלת נתניהו".

נתניהו ואשכנזי (עיבוד: רויטרס)
נתניהו ואשכנזי | עיבוד: רויטרס

"לא הולך להקים מפלגה חדשה"

בצל הדיווחים על האפשרות שיקים מפלגה חדשה, הדגיש אשכנזי שזה לא הכיוון כרגע: "לא הולך להקים מפלגה חדשה - זה מוקדם מדי. כרגע מתמקד בלהעביר את המשרד בצורה מסודרת וודאי שיותר מחצי שעה. אצלנו לא גורסים כלום", גיחך. "שוחחנו על הדברים הרגישים עם הממשל החדש ועל מבצע 'שומר החומות'. אני יוצא בתחושה טובה - משרד מדהים עם אנשים יוצאים מן הכלל שפשוט השפילו אותם".

נתניהו מידר אותנו מהסכמי שלום, החלטתי החלטה משמעותית", טען שר החוץ היוצא. אפשר להיעלב או לעסוק במה שחשוב. הסתערנו על המדינות האלה, הבאנו לכך שיהיו הסכמים בכל התחומים. עדיין לא פתרנו את עניין המסדרון הירוק. הם רוצים לבוא אבל חברות אמירתיות כבר עוסקות כאן".

אשכנזי התייחס להסכמי אברהם והבהיר כי "יש מתיחות עם ירדן ומקווה שיש לממשלה הזדמנות לשפר את זה. כל החשיבות של הסכמי אברהם היא לא על חשבון הסכמי השלום עם ירדן. שיפרנו את השיח עם מדינות אירופה - 44 שרים ביקרו כאן".

על עזה: "אי אפשר לשמור את החמאס חלש ומורתע"

לדבריו, נתניהו מצטער על מהלכיו שהביאו לפירוק הממשלה: "נתניהו מצטער בתוך תוכו. הוא לא יכל לצפות לשותף טוב מבני. אם הוא היה שומר על ההסכם - זה לא היה קורה. הוא האדריכל העיקרי של הקמת הממשלה הזו". 

שר הביטחון בני גנץ מציג את רפורמת "נפש אחת" (צילום: טל עוז, משרד הביטחון)
שר הביטחון גנץ | צילום: טל עוז, משרד הביטחון

בצל המתיחות בדרום שגברה בשבוע האחרון, אמר אשכנזי כי יש לשנות את האסטרטגיה מול עזה: "אי אפשר לשמור את החמאס חלש ומורתע. אנשים לא זוכרים, אבל סינוואר בקושי נבחר. צריך להפריד בין האוכלוסייה והחמאס", כך במילותיו. "זה לא קלישאה להגיד דין שדרות כדין תל אביב - לא לפחד עד כדי ניתוק החמאס. חושב שאי אפשר להמשיך כך וצריך שהממשלה תקיים דיון אסטרטגי על הפלסטינים בכלל - לחזק את הרשות ולהחליש את חמאס", הסביר.

אשכנזי הביע אופטימיות בצל תחילת כהונתו של בנט כראש ממשלה: "חושב שהוא יכול להיות ראש ממשלה. אם הוא ישכיל להקיף את עצמו באנשי מקצוע, יקשיב ויפעל לפי השיקול של מה טוב ונכון לישראל". על לפיד: "יכול להתאים. הוא יכול להצליח כשר חוץ, תפקיד שהוא רצה. היינו מאוד קרובים להביא את השינוי - בפירוש בלמנו את האפשרות שביבי יישאר לבד".

נפתלי בנט (צילום: אייל מרגולין, ap)
ראש הממשלה בנט | צילום: אייל מרגולין, ap

האם הוא עוד יחזור לחיים הפוליטיים? אשכנזי לא שולל את האפשרות הזו: "אני בפסק זמן - לא מתגרש. אני לא פוסל חזרה לפוליטיקה. תרמתי את חלקי לכחול לבן ואני מקווה שהמדינה חוזרת למסלול", סיכם.