הקרב בין בנט לנתניהו מגיע לנקודת רתיחה: יו"ר ימינה, נפתלי בנט וראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשאו הערב (רביעי) הצהרות בזה אחר זה - ותקפו זה את זה בחריפות. בנט האשים את נתניהו בכך שהוא תוקף אותו ואת חברי מפלגתו ללא הרף והצהיר שאם הליכוד לא יצליח להקים ממשלה, הוא יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית. נתניהו, מנגד, שב והצהיר שבנט מנסה להקים "ממשלת שמאל". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מדינת ישראל זקוקה באופן דחוף לממשלה טובה, יציבה ומתפקדת", הצהיר בנט בפתח דבריו, "עם כל הכבוד למהלכים הפוליטיים שמתרחשים כבר שנתיים כאן בכנסת, יש בחוץ בני אדם. יש אזרחים שצריכים להתפרנס ולחזור מחל"ת. יש המון עסקים קטנים שמנסים להשתקם, ומיליוני תלמידים שזקוקים לסיוע מיוחד אחרי שנת הקורונה הקשה כדי לסגור את הפערים משנת הקורונה. לאזרחי ישראל נמאס מהמריבות, הם רוצים ממשלה שעובדת בשבילם".

"לפני שבועיים, קיבל מר נתניהו מנשיא המדינה את המנדט להקים ממשלה", אמר בנט. "אמרתי מיד לנתניהו שיש לו את האצבעות של סיעת ימינה כדי להקים ממשלת ימין. לצערי, למרות שעות ארוכות וימים ארוכים של השקעה מצדנו, נוכחתי שבעוד אנחנו מנסים להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה, נתניהו מתחמק ותוקף אותנו ללא הרף. הוא חושש ללחוץ על מי שטיפס על עצים גבוהים, לא מוכן להציע פשרות לסער, וחותר רק לדבר אחד - עוד בחירות, חמישיות במספר, הפעם בעטיפה של בחירות ישירות". 

"נתניהו בעצם אומר – 'אם לי אין ממשלה, לאף אחד לא תהיה ממשלה. נלך שוב לבחירות, חמישיות, שישיות ושביעיות'. אי אפשר להמשיך ככה", הדגיש. "מדינת ישראל לא יכולה להיות בת ערובה של פוליטיקאים. המשמעות של עוד בחירות הן עוד מיליארדים לפח, במקום לחינוך ולתשתיות - זה יילך לקלפיות, ועוד חודשים ארוכים של שיח שנאה וקיטוב. בעוד שהעם רוצה ממשלה, נתניהו מעדיף בחירות. אמרתי ואני חוזר ואומר - לזה אני לא אסכים. ההתקפות של הליכוד היו צפויות והן לא עושות עליי רושם. נדמה לי שגם הציבור הימני מאס בסגנון הזה. אני מחויב לערכיי ולאזרחי מדינת ישראל".  

בהמשך דבריו, הבהיר בנט איזו ממשלה הוא מעדיף להקים ואיך יפעל בימים ובשבועות הבאים: "כדי שלא יהיו ספקות, הנה סדר הדברים מבחינתי: עדיפות ראשונה – להקים ממשלת ימין. נתניהו, יש לך אותנו, לך תקים ממשלה. יש עוד 14 יום, הזמן לא נגמר. זה אפשרי. אם בליכוד ייכשלו במשימה, אז בעדיפות שנייה, אני אפעל להקים ממשלת אחדות לאומית, בתנאי שהיא תהיה ממשלה טובה, יציבה ומתפקדת, ובתנאי שאוכל לשמור על הערכים, העקרונות והשקפת העולם הלאומית שלי. אני עוד לא יודע לומר שזה אפשרי, אבל אני מבטיח לנסות בכל כוחי". 

בנט הדגיש כי רק אם שני הגושים לא יצליחו להרכיב ממשלה - ייערכו בחירות נוספות - ולא ברור אם מדובר בבחירות לכנסת או בבחירות ישירות לראשות הממשלה בלבד: "רק אם שתי האפשרויות הללו, ממשלת ימין אן ממשלת אחדות לאומית, לא יתאפשרו, רק אז בלית ברירה ניאלץ ללכת לבחירות במתכונת כזו או אחרת. אני מבטיח להמשיך לפעול בכל כוחי על מנת להקים ממשלה, ומוכן לשלם מחירים אישיים כבדים ומתקפות מכל הצדדים, אני שמח לקבל את זה כדי להחזיר את מדינת ישראל ליציבות ולתפקוד". 

נתניהו תקף בחזרה את בנט: "לא ניהלת משא ומתן, רק דרשת רוטציה" 

"הציבור נתן לימין 65 מנדטים", הדגיש נתניהו, "בניגוד לטענות שלך, נפתלי, אתה עושה הכל כדי לא להקים ממשלת ימין. אתה עושה הכל כדי להיות ראש ממשלה עם 7 מנדטים. הדרך היחידה שלך היא להיות ראש ממשלה של ממשלת שמאל. בפועל, זו ממשלה עם 50 ח"כים של שמאל ושמאל קיצוני. זו פשוט יריקה בפרצוף של הדמוקרטיה והפרת ההבטחות המפורשות שאתה נתת, שלא תשב עם לפיד והשמאל".

"לא רק שאמרת, אלא חתמת על מסמך דרמטי", שב והאשים נתניהו, "אמרת שראש ממשלה לא יכול לכהן עם 10 מנדטים - כי אמרת שזה לא דמוקרטי ולא מוסרי. אתה פשוט מתעתע בציבור וסותר ב100% דברים שאמרת. אתה קורא לעצמך 'ימינה', אבל הולך שמאלה. ממשלת השמאל הזו לא תוכל לעמוד יום אחד מול הביקורת על צה"ל. מי ייתן לך את זה? ממשלה פריטטית משתקת ומשותקת". 

"בנט מסרב לתמוך בפתרון לפלונטר - בחירות ישירות לראשות הממשלה", האשים נתניהו, "עכשו אתה בסך הכל מנסה למשוך זמן. בזמן שהמנדט אצלנו, גזרת דיל עם לפיד. יש פתרון פשוט שבו הציבור יקבע מי יהיה ראש הממשלה. אם תצביע בעד - יהיה לנו רוב לזה. אתה אומר: 'אם הליכוד ייכשל, נקים ממשלת שמאל' ואתה המכשול - כי אם באמת היית רוצה ממשלת ימין כפי שהציבור רוצה, היית תומך עכשיו בבחירה ישירה". 

"לפני שנה אמרת: 'נתמוך בבחירה ישירה כי זו הדרך היחידה למנוע עוד בחירות'. מה השתנה? כלום", הוסיף נתניהו. "אתה מוכן לעשות הכל כדי להיות ראש ממשלת השמאל בחיבוק השמאל. היא תקרוס תוך זמן קצר. אותך זה לא מעניין - אתה מוכן לעשות הכל כדי לממש את האמביציה שלך לכוח ושררה כדי להיות ראש ממשלה עם 7 מנדטים - גם אם זה בראשות ממשלת שמאל וחיסול הימין. תפסיק לתעתע בציבור ותפסיק לשחק ותבטל את הדיל עם לפיד. תתמוך מיד ועכשיו בבחירות ישירות בראשות הממשלה".