חבר הכנסת ניר אורבך הודיע היום (שלישי) כי יצביע בעד ממשלת השינוי ביום ראשון הקרוב. הדברים מגיעים לאחר הודעתו מוקדם יותר של יו"ר הכנסת יריב לוין כי ההצבעה בכנסת על ממשלת האחדות תיערך ביום ראשון הקרוב. "זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחוייבת במציאות של חוסר יציבות שילטונית, במשבר אזרחי, בשיח אלים, בתחושה של כאוס. על סיפה של מלחמת אחים", כתב אורבך בהחלטתו.

בפוסט שפורסם בחשבון הפייסבוק שלו כתב אורבך, שהתלבט מאוד בימים האחרונים כיצד לנהוג בנוגע לממשלת האחדות: "החלטתי לסיים את התיקו בפוליטיקה הישראלית. אחרי אלפיים שנות גלות זוהי מציאות חיינו, עם כל הקושי שבדבר, הגיעה העת לשים סוף לתיקו הזה".

פגישת ראשי המפלגות  (צילום: רענן כהן)
פגישת ראשי המפלגות | צילום: רענן כהן

"אני צועד בדרך הזו לא בלב שמח או בנפש חפצה", הוסיף אורבך, "אני צועד בדרך הזו דווקא בגלל שהיא לא ברורה, אבל עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. עם הנצח מפחד מהתיקו". בדבריו הוא התייחס לתקופה הארוכה של חוסר ההכרעה הפוליטית במדינה והדגיש את הצורך לעצור את אי-היציבות והשיח האלים. "אנחנו על סיפה של מלחמת אזרחים. כבר לא אור לגויים", כתב.

בהמשך, מתח ח"כ אורבך ביקורת על אנשי מפלגת הציונות הדתית, אשר "ניכסו", לטענתו, את התנועה האידאולוגית שבה גדל וממנה בא. "לצערי אין חוט המקשר בין הציונות הדתית הממלכתית לבין מפלגת הציונות הדתית. זו לא דרכנו. זו לא דרכי. זה לא בית המדרש שלי", כתב.

הוא הבהיר כי הבחירה בממשלת האחדות המתגבשת בין שמונה מפלגות הימין, מרכז ושמאל היא פשרה עבורו. לדבריו, הוא קיבל את החלטתו רק לאחר שהבין כי מוצו כל האפשרויות להקמת ממשלת ימין. "לא סוד הוא שהעדפנו ופעלנו להקמת ממשלת ימין. עד הימים האחרונים עשיתי ככל שביכולתי בשביל שתוקם, כולל פעולה אקטיבית שאף ח"כ מהימין לא עשה".

הפגנה מול ביתו של ניר אורבך בפתח תקווה (צילום: החדשות12)
צילום: החדשות12

החלטתו של ח"כ אורבך מהווה ככל הנראה את הסרת המכשול האחרון בדרך להקמת ממשלת האחדות בין בנט ולפיד. החל מיום חמישי האחרון, שעות ספורות לאחר שהודיע לפיד לנשיא ריבלין שעלה בידו להקים ממשלה, התלבט קשות אורבך בשאלה כיצד לנהוג בנוגע לממשלת האחדות. בין השאר עמדו על הפרק מבחינתו גם האפשרויות להתנגד לה או להתפטר. כזכור, ביום חמישי בבוקר הגישו סיעות משלת האחדות בקשה להצביע על החלפתו של יו"ר הכנסת, אולם אורבך הודיע כי הוא מושך את חתימתו.

בימים האחרונים חווה ח"כ אורבך מסכת לחצים אינטנסיבית במיוחד ממתנגדי ממשלת האחדות, ובין השאר גם קיבל איומים על חייו. בעקבות זאת, הוצמדה לו אבטחה מיוחדת לפני יומיים, כאשר אתמול פורסמו מודעות אבל שקריות על מותו.

יו"ר מפלת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', תקף בחריפות את החלטתו של אורבך וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "רוב מניין ובניין רבני, מנהיגי ומצביעי הציונות הדתית, שמתנגדים בכל תוקף לבגידה בערכים ובבוחרים ולהקמת ממשלת שמאל-תומכי טרור, הם לא הציונות הדתית של ניר אורבך. רק הוא כמובן. רציתי לכתוב שהוא אפס. אבל הוא שחצן, חצוף, שקרן ורודף כבוד ותפקידים שאם היה מקבל שיריון אצלנו היה בא מיד".

גם ח"כ עמיחי שיקלי מימינה, שהודיע כי יתנגד להקמת ממשלת האחדות, התייחס להחלטתו של אורבך וכתב בטוויטר: "מצר ובאותה נשימה מכבד את החלטתו של אורבך, ובעיניי העלבונות (להבדיל מביקורת) כלפיו וכלפי יתר חברי ימינה לא משרתים שום מטרה. חילופי שלטון חלקים הם מרגעי המבחן החשובים בכל משטר דמוקרטי, גם לממשלה וגם למעצבי דעת הקהל".

 

מוקדם יותר היום הודיע יו"ר הכנסת יריב לוין כי בכוונתו לקיים ביום ראשון הקרוב את ההצבעה על הקמתה של ממשלת האחדות. על פי ההערכה, באותו יום תושבע הממשלה, וביום שני יערכו חילופי התפקידים במשרדי הממשלה השונים.