הדרך לממשלה חדשה בראשותו נראית חסומה, נתניהו פונה לסער ומבקש ש"יחזור הביתה": 18 ימים לפקיעת המנדט שניתן לו להרכבת הממשלה, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד קרא היום (שישי) ליריבו, גדעון סער, לחזור לליכוד - ולהקים יחד ממשלת ימין יציבה. נתניהו כלל בקריאתו גם את יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' שמתנגד נחרצות להיכנס לממשלה שנתמכת על ידי חברי רע"ם.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני קורא לבצלאל סמוטריץ', נפתלי בנט וגדעון סער - בואו נשים אל כל השיקולים הצידה ובואו נקים את הממשלה הימנית והלאומית שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה", קרא נתניהו באירוע 'שישישראלי' בפארק הלאומי ברמת גן. 

"אני קורא כאן לגדעון סער, הליכוד זה הבית שלך. גדלת בבית הזה. אתה תתקבל כאן בזרועות פתוחות!", הוסיף נתניהו, "זה לא הזמן להקים ממשלת שמאל. בוא תצטרף אלינו ונקים יחד ממשלת ימין יציבה כדי להבטיח יחד את עתידנו בארצנו. כולנו מאמינים בזה ונעשה את זה יחד - ואת יום העצמאות הבא נחגוג בממשלת ימין יציבה". 

במה שנראה כמו מהלך שתוכנן מראש, צייץ חבר הליכוד, ח"כ דוד ביטן, קריאה דומה לסער - בצירוף מסמך עליו חתומים ראשי ערים וראשי סניפי ליכוד ברחבי הארץ: "אני מצטרף לקריאתו של ראש הממשלה ולקריאה של ראשי ערים, סגנים וממלאי מקום ויושבי ראש סניפי הליכוד. אני קורא לך חזור הביתה לליכוד, כמו שראש הממשלה אמר, נקבל אותך בזרועות פתוחות אתה חלק מאיתנו, יש כאן הזדמנות אמיתית לממשלת ימין יציבה". 


סמוטריץ' מתבצר בעמדתו: "לא אתן את ידי לממשלה מופקרת שתהיה תלויה בתומכי טרור"

מוקדם יותר היום, הבהיר סמוטריץ' באופן נחרץ שלא יסכים להקמת ממשלה שתישען על רע"ם - אותם הוא שב ומכנה "תומכי טרור". סמוטריץ' הדגיש אאין טעם לנסות ולהפעיל עליו לחץ בימים שנותרו. 

"אם הליכוד ייכשל במלאכת הרכבת ממשלה לאומית, זה יהיה בגלל שהוא מבזבז את הימים היקרים שהמנדט אצלו בכיוונים מסוכנים וחסרי סיכוי", הבהיר סמוטריץ'. "לא אתן את ידי להתאבדות של הימין ומדינת ישראל בהקמת ממשלה מופקרת, מתוך ראיה קצרת טווח, שתהיה תלויה בתומכי טרור אנטי ציוניים ותהפוך את כולנו לבני ערובה שלהם". 


ההבהרה של סמוטריץ' מגיעה לאחר הדיווח במהדורה המרכזית אמש (חמישי) על כך שחלה התקדמות גדולה במגעים בין נתניהו ליו"ר ימינה, נפתלי בנט, על הצטרפות לממשלת ימין בראשות נתניהו - וכי כעת הצדדים צפויים למקד את הלחץ בסמוטריץ' ובמפלגתו, כדי שאולי יסכימו לפשרה כלשהי שתסלול את הדרך להקמת ממשלה, גם אם פירוש הדבר להיות תלויים בצורה כזו או אחרת בקולות רע"ם.  

ההצעות שעלו במשא ומתן שהתקיים בין הליכוד לימינה: תיק הביטחון לנפתלי בנט ותיק החוץ לאיילת שקד - זאת למרות שבימינה שאפו שתכהן כשרת האוצר, והדבר היווה הבטחת בחירות ("לא פרנסה, לא מעניין"). נתניהו ככל הנראה מעוניין להשאיר במשרד את ישראל כ"ץ, ולכן ההצעה שהועברה לשקד היא כהונה במשרד החוץ. עוד דיווחנו כי ימינה צפויה לקבל תיק "קטן" יותר - ככל הנראה תיק התרבות והספורט - כשתיק המשפטים צפוי להישאר בידי הליכוד בכל ממשלה שנתניהו יקים.

נתניהו ובנט בכנסת (צילום: פלאש 90)
נתניהו ובנט מתקדמים במגעים, אך הסיכויים להקמת ממשלה נראים קלושים | צילום: פלאש 90

ומה לגבי רוטציה בראשות הממשלה? במערכת הפוליטית מעריכים שהצעה לרוטציה בתפקיד תוצע לבנט רק אם יסכים להתחייב כבר מעכשיו שלא ינסה להקים ממשלה עם הגוש השני אם נתניהו ייכשל במשימה. עם זאת, ללא סמוטריץ' - נתניהו לא יכול להקים ממשלה, כך שההתקדמות במגעים האינטנסיביים שנוהלו מול ימינה בשבוע האחרון נראית לא רלוונטית.