הכנסת ה-24 יוצאת לדרך: 120 חברי הכנסת יושבעו היום (שלישי) בישיבה מיוחדת באולם המליאה. לאחר שעברו אתמול הדרכה על העבודה הפרלמנטרית ואף סיירו במשכן - 17 חברי כנסת חדשים יישבעו לראשונה בחייהם. פנינו אליהם וביקשנו לדעת מה תהיה הפעולה הראשונה שלהם כחברי כנסת - וגם לנסות ולהתנבא כמה זמן תחזיק הכנסת מעמד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ממפלגת יש עתיד ייכנסו לכנסת הנוכחית שני ח"כים חדשים:

רון כץ הצהיר שבכהונתו בכנסת הקרובה יתמקד בשלושה תחומים עיקריים - חינוך, עסקים קטנים, ורשויות מקומיות. "ישראל צריכה לפתח מודלים חדשים בכל הנוגע לרשויות מקומיות ולהעניק להן יותר סמכויות וחופש פעולה", מסר. "בחינוך, אחד הדברים שאתמקד בהם בתחום החינוך הוא הגיל הרך ובעיקר הפיקוח עליו. מגזר העסקים הקטנים ספג מכה קשה במהלך השנה האחרונה, אני מתכוון לקדם מהלכים ולפתח מודלים חדשים שיסייעו לו ויקלו עליו בכל ההיבטים". כץ מאמין כי אם יאיר לפיד יקבל את המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה הוא יכול להרכיב ממשלה שפויה ויציבה שתחזיק כמה שנים.

נירה שפק אמרה שכחברת כנסת חדשה הבאה מרקע ביטחוני-צבאי ואזרחי ותושבת עוטף עזה, היא תעסוק בביטחון אזרחי ישראל. "כמאמינה בחשיבות החינוך למוביליות ואיחוד שסעים אעסוק בתחום זה, וכמובן אפעל לקידום שוויון הזדמנויות בחברה". כמה זמן תחזיק הכנסת? "אעשה כל שביכולתי להביא לעשייה למען אזרחי מדינת ישראל, הגיע זמן עשייה למענם".

מפלגת העבודה תכניס לכנסת הנוכחית ארבעה חברי כנסת חדשים, ביניהם גם אמילי מואטי, שהצהירה שתהפוך את הצעת 1325 של האו"ם, שקובעת בין היתר שנשים חייבות להימנות עם קובעי מדיניות ביטחונית, ולחוק בספר החוקים הישראלי - "לא די בהחלטת ממשלה", היא אמרה. בנוסף, "מפלגת העבודה בראשות מרב מיכאלי מתחילה דרך חדשה שבה נחזור להיות מפלגת שלטון ערכית ורלוונטית, אין חשיבות מבחינתי למספר הכנסות שעל הפרק כל עוד החזון הוא ברור והאופק בהיר".

הרב גלעד קריב אמר שלנוכח כניסת הכהניסטים לכנסת הוא מתכוון להניח עוד השבוע חבילת הצעות חוק למאבק בגזענות, בצד הצעות החוק שתניח סיעתו "עוד היום" כדי לממש את התוכניות שהצגנו בקמפיין. בנוסף, בכוונתו להקים בימים הקרובים שדולה לקידום חופש הדת וההתחדשות היהודית הפלורליסטית ושדולה לטיפוח יחסי ישראל, ארה"ב ויהדות אמריקה. "אני מאמין שהכנסת תוציא את ימיה או לפחות את רוב ימיה", ציין הרב קריב. "הציבור הישראלי שבע מבחירות ויש סיכוי אמיתי לקואליציה של שינוי".

עו"ד אפרת רייטן מסרה שהפעולה הראשונה שתעשה בכנסת היא "לקדם ולהוביל את תוכנית העבודה של מפלגת העבודה להגנה על שלטון החוק וביצור הדמוקרטיה הישראלית". לדבריה, מדינת ישראל חייבת כנסת מתפקדת. "אפעל ואעשה כל שביכולתי בכדי לקדם את האינטרסים של הציבור הישראלי כולו, מתוך מחויבות עמוקה, כנבחרי ציבור לקיים את תפקידנו, לדאוג לאזרחי המדינה".

מיתר הח"כים החדשים של העבודה טרם נמסרה תשובה.

מפלגת הציונות הדתית מכניסה  גם כן ארבעה ח"כים חדשים, בהם מיכל וולדיגר, שאמרה שהצעת החוק הראשונה שתגיש בכנסת תהיה הצעת חוק שתקדם את נושא בריאות הנפש, "נושא שנמצא ממש בליבי ודמי, הנושא שדחף אותי להיכנס לעולם הפוליטי". בנוגע לאורך כהונת הכנסת אמרה: "אני בן אדם אופטימי, מאמינה בטוב ועל כן נוטה להאמין שנצליח להקים ממשלה ימנית שתחזיק מעמד ותקדם את הערכים החשובים לנו בעז"ה בארבע שנים הקרובות".

איתמר בן גביר אמר שיפעל לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. "זו הצעת החוק הראשונה שאנחנו רוצים להגיש". לגבי משך הכנסת, "הנבואה ניתנה לשוטים, ואנחנו נעשה הכל שתהיה ממשלת ימין מלא מלא".

מיתר חברי סיעת הציונות הדתית טרם נמסרה תשובה.

מפלגת מרצ הכניסה ח"כית חדשה אחת: ג'ידא רינאווי זועבי. לדבריה, הדבר הראשון שתעשה בכנסת הוא לטפל בסוגיית הבנייה של שכונות חדשות, בעיקר ביישובים הערבים. "כיום, הדבר לוקח המון שנים, עקב תוכניות בנייה שנתקעות לאורך זמן. הנושא הזה כה אקוטי כי בלעדיו ישנה צפיפות שגורמת למצוקה ואף אלימות. מאז קום המדינה לא קם יישוב ערבי חדש ורוב תוכניות הבנייה נתקעות ללא מוצא. בשנים האחרונות משרד השיכון קידם תהליך שמזרז את אישור תוכניות הבנייה החדשות וזה החל להניב פירות, אלא שבעקבות הקיפאון הפוליטי המסלול הזה הוקפא. אני רוצה להאריך את התקנה המדוברת".

כמה זמן תחזיק הכנסת? "מכיוון שאני אישה אופטימית ואני לא יכולה לאפשר לעצמי ולציבור בישראל שלא להיות אופטימיים, אני מאמינה שנגיע למצב שבו הפוליטיקאים הישראלים יבינו את גודל המעמד ונגיע ליציבות הפוליטית הנדרשת. לצערי, אם נמשיך לסחרור המטורף של בחירות חמישיות, אנו עלולים להגיע למצב של אובדן צלם אנוש במערכת הפוליטית".

חיים ביטון, שייכנס לכנסת לראשונה בתור נציג של מפלגת ש"ס, אמר שכאחד שעסק בתחום החינוך שנים רבות, "התחום הקרוב לליבי הוא טיפול בנוער מתמודד, ואני מתכוון להשקיע ולפעול בתחום זה. אני מקווה שלמען מדינת ישראל ואזרחיה, הכנסת תמלא את ימיה ושתיכון ממשלה יציבה, שתוכל לייצב את המצב הכלכלי והמדיני הבלתי אפשרי שבו אנו נמצאים מעל שנתיים".

מיתר חברי הכנסת והמפלגות טרם נמסרה תשובה.