בדרך לממשלה: יומיים להשבעת "ממשלת השינוי" בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד, ההסכמים בין כל שמונה השותפות לקואליציה נחתמו סופית. המפלגה שמולה כל יתר המפלגות חותמות על ההסכמים היא "יש עתיד" בראשותלפיד, ראש הממשלה החלופי המיועד, בהיותו האדם שהצהיר בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין כזה ש"עלה בידו" להרכיב ממשלה. ההסכמים הונחו היום (שישי) בפני מליאת הכנסת, לקראת הדיון באישור הממשלה ה-36 שיחל ביום ראשון ב-16:00.

 
למרות ההכחשות, החוק שנועד למנוע מנתניהו להתמודד מופיע בשורה של הסכמים קואליציוניים. לפי גורמים בקואליציה - מפלגת ימינה מודעת לכך ושוקלת בחיוב לתמוך בו. בנוסף, בהסכם עם ימינה נקבע כי לאיילת שקד תהיה זכות וטו על כל חוק בוועדת השרים לחקיקה. 

"כלל ההסכמים הקואליציוניים הונחו במזכירות הכנסת", נכתב בהודעה מטעם בנט ולפיד, "ההסכמים, לצד מסמך קווי היסוד של הממשלה החדשה, שקופים לעיני הציבור וניתנים לעיונו". ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט כי "החתימה מביאה לסיום שנתיים וחצי של משבר פוליטי. אתגרים כבירים ניצבים בפנינו ואזרחי ישראל כולה נושאים אלינו עיניהם בתקווה. הממשלה תעבוד למען כל הציבור הישראלי".

ראש הממשלה החליפי המיועד יאיר לפיד הוסיף: "לציבור בישראל מגיעה ממשלה מתפקדת ואחראית שבראש סדר העדיפויות שלה ניצבת טובת המדינה. למען זה הוקמה ממשלת האחדות. כל השותפים בה מחוייבים בראש ובראשונה לאזרחי ישראל".

עיקרי ההסכמים וקווי היסוד של הממשלה המיועדת

בהודעת מפלגת ימינה, שפורסמה לאחר שנחתמו כלל ההסכמים הקואליציוניים, צוינו עיקרי ההסכמים ומסמך קווי היסוד. לפי ההודעה, ייסגרו משרד הדיגיטל, משרד המים, המשרד לקידום קהילתי והמשרד לעניינים אסטרטגיים – ותוקם ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון בהר מירון.

עוד בכוונת הממשלה החדשה לבנות שני בתי חולים חדשים בנגב ובגליל, להקים שדה תעופה נוסף ואוניברסיטה בגליל, לתקצב סטודנטים לא מתוקצבים באוניברסיטת אריאל, לנסח תוכנית אב לתחבורה בשטחי יהודה ושומרון ובקעת הירדן – ולקדם תוכנית לאומית לחיזוק ופיתוח הצפון.

בנוסף, ממשלת בנט-לפיד תבקש להעביר תוספת שנתית קבועה לסל שירותי בריאות לצורך הוספת תרופות, מכשור וטכנולוגיות רפואיות ותסייע לענף המלונאות והתיירות לאור משבר הקורונה - הקלות בארנונה, יישום חל״ת גמיש ופיצוי העסקים החדשים.

תוכניות נוספות שעל הפרק:

- קידום תוכנית למיגור הפשיעה במגזר הערבי
- הגדלת קצבת הבטחת הכנסה לקשישים ל-70% משכר המינימום
- חקיקת חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות לצד עידוד השימוש בשפת הסימנים
- קידום רפורמת ״נפש אחת״ ויישום צעדים נוספים למען נכי צה״ל ופיגועי הנפש
- הקמת מערך חירום לנשים בשעת משבר
- קידום פריסת סיבים אופטיים בפריפריה ובמגזר הערבי
- מיתון עליית מחירי הדיור, שיווק דיור במחירים ברי השגה, שיווק 300 אלף יחידות דיור
- הממשלה תבחן מודל דמי אבטלה לעצמאיים, רפורמה מקיפה במכון התקנים
- הממשלה תפעל להפחתת רגולציה, הסרת חסמים בירוקרטיים ודיגיטציה ממשלתית (״אפס נייר, אפס תור״)
- הצבת יעד לאומי - העלאת מס׳ העובדים בהייטק ל-15% מכלל העובדים במשק עד שנת 2026


בנושאי דת ומדינה, הממשלה תיצור תחרות בתחום הכשרות והאחדת סטנדרטים בתחום ובנוסף תוביל לשינוי הגוף הבוחר ברב הראשי לישראל כדי להביא לבחירת רב ראשי ציוני. תוכניות נוספות שעל הפרק: פתיחת האפשרות לגיור באמצעות רבני ערים, ובנוסף - יו״ר הוועדה לבחירת דיינים יהיה שר הדתות מטעם ימינה - ואיתו יכהן בוועדה שר מטעם תקווה חדשה. מלבד נושאים אלו, יישמר הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, ולימינה יש וטו.

 

תוכניות נוספות:

- הבטחת האינטרס הלאומי בשטחי C - יוקצו למשרד הביטחון תקנים ומשאבים ייעודיים לאכיפת הפרות בניה והשתלטות בלתי חוקית על קרקעות בשטחי C.

- פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה (בהובלת שר המשפטים המיועד, גדעון סער).

- הגבלת כהונת רה״מ ל-2 קדנציות או 8 שנים.

- קידום חקיקת חוק יסוד החקיקה.

- חקיקת "חוק גיוס" במתווה משרד הבטחון (בתקופת המעבר גיל הפטור יעמוד על 21). בנוסף, ייבחן מודל חדש בתחום השירות הלאומי-אזרחי לאוכלוסיות מסוימות.

- הגברת העלייה היהודית למדינת ישראל.

 

יאיר לפיד ונפתלי בנט מדברים במליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
נפתלי בנט ויאיר לפיד בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

לאחר שאתמול נחתם ההסכם עם מרצ, מאז הלילה נחתמו ההסכמים עם כל שאר המפלגות: ישראל ביתנו, רע"ם, כחול לבן, תקווה חדשה ומפלגת העבודה. הבוקר נחתם גם הסכם היסוד להקמת הממשלה בין "יש עתיד" ו"ימינה", שיתר ההסכמים כפופים לו.

בהסכם מול "תקווה חדשה" נוסף סעיף כי סער יחזיק בתיק המשפטים עד מועד החילופים, ואחריו יעבור לכהן כשר החוץ. תקווה חדשה תקבל 5 תיקים ל-6 הח"כים בסיעה: תיק החינוך (וההשכלה הגבוהה), תיק הבינוי והשיכון, תיק התקשורת ותיק ירושלים ומורשת.

בהסכם מול כחול לבן נכתב כי האחריות על הפרות בנייה בשטחי c תישאר בידי משרד הביטחון ויתווספו 50 תקנים למנהל האזרחי, זאת לאחר ההתעקשות של גנץ בנושא. בנוסף, מרכז ההסברה (האחראי על הטקסים הממלכתיים) יעבור לאחריות משרד התרבות ויוכפף לו.

הבוקר אישרה ועידת מרצ פה אחד את ההסכם הקואליציוני שחתמה המפלגה עם יש עתיד. יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ בישר בחשבון הטוויטר שלו: "ועידת מרצ אישרה כעת פה אחד את הצטרפות המפלגה לממשלה. ההישג שלנו בבחירות מאפשר לנו להיות שותפים מובילים בהנהגת המדינה, ולהביא לידי ביטוי את הדרך והערכים שלנו. העקרונות שהכנסנו להסכמים ולקווי היסוד הם לא פחות מהיסטוריים. גם בממשלה, מרצ תמשיך להיות כח שמאל חזק וגאה".

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט | צילום: נוואף נבארי

יו"ר ימינה בנט, צפוי לכהן כראש הממשלה ראשון ויו"ר יש עתיד לפיד צפוי להחליפו בתפקיד כעבור שנתיים ורבע  בסך הכול יהיו בקואליציה שמונה מפלגות, בצירוף הכי הטרוגני בתולדות המדינה. ממשלת בנט-לפיד תכלול 28 שרים, 6 סגני שרים ו-6 חברי כנסת שייכנסו למשכן באמצעות החוק הנורווגי, כך שתהיה אחת הגדולות בתולדות המדינה, אך מנופחת פחות מהממשלה הנוכחית, שכוללת 36 שרים.

ההסכם עם ימינה

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין ימינה ליש עתיד סוכם כי יהיה שוויון מספרי בקבינט בין הגושים, תקודם העברת תקציב דו-שנתי בתוך 145 ימים מיום הקמת הממשלה, ייסגרו משרדי הממשלה הבאים: הדיגיטל, משאבי המים (שעובר לאנרגיה), המשרד לקידום קהילתי, המשרד לעניינים אסטרטגיים (עובר למשרד החוץ).

עוד סוכם כי יש עתיד תחזיק בתפקיד יו"ר הכנסת לאורך כל הקדנציה, תחול משמעת קואליציונית בנושאי דת ומדינה, חוק הגיוס יקודם במתווה משרד הביטחון, תיקוני חוק יסוד ייעשו בהסכמת כלל הקואליציה, בחירת נציגי הכנסת בוועדה למינוי שופטים תהיה בהצבעה גלויה כדי למנוע הפרת הסכמים מאחורי הפרגוד וכדי לכפות משמעת קואליציונית. כמו כן, יקודם תיקון לחוק שיאפשר ל-4 חברי כנסת בלבד לערוק כסיעה ממפלגה ולא שליש סיעה כפי שנדרש עד כה, הדבר צפוי להקשות על עריקים ממפלגות קטנות ולהקל על עריקים מגדולות.

נפתלי בנט (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השבוע חשף עמית סגל את ההסכמים הקואליציוניים על כל המפלגות שירכיבו את ממשלת בנט-לפיד. במרכזם עומד בין השאר החוק להגבלת כהונת ראש ממשלה ושורת הסכמות בנושאי דת ומדינה. מול רע"ם סוכם בין השאר על הארכת הקפאת האכיפה על בנייה לא חוקית עד 2024 והכשרת יישובים בדואים.

ההסכם עם רע״ם

הארכת הקפאת האכיפה על בנייה לא חוקית עד 2024
בנט ולפיד שו: ביטול קנסות עבר
הקפאת הריסת בתים בנגב ל-9 חודשי

• הארכת הקפאת האכיפה על בנייה לא חוקית עד 2024
• בנט ולפיד יבקשו: ביטול קנסות עבר
• הקפאת הריסת בתים בנגב ל-9 חודשים
• סגן שר במשרד ראש הממשלה 
• חצי מיליארד שקלים לפרויקטים לשיקול מנסור עבאס

לקריאת ההסכם המלא עם רע"ם 

ח"כ מנסור עבאס (צילום: יח"צ)
ציר מרכזי בממשלה הבאה, יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: יח"צ

ההסכם עם כחול לבן

• בני גנץ: סגן ראש הממשלה
• הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון

לקריאת ההסכם המלא עם כחול לבן 

בני גנץ (צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90)
יו"ר כחול לבן | צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90

ההסכם עם מרצ 
ה

• קידום זכויות להט"ב כולל נישואים
• קידום תחבורה ציבורית בשבת

לקריאת ההסכם המלא עם מרצ 

יו"ר מרצ: חיבור קטן במקום איחוד גדול (צילום: החדשות)
יו"ר מרצ ניצן הורוביץ | צילום: החדשות

הבוקר התייחסה ח"כ תמר זנדברג ממרצ בריאיון שקיימה בגלי צה"ל להסכמים הקואליציוניים שנחתמו אתמול עם המפלגה. "נושאים של דת ומדינה נמצאים במחלוקת בקואליציה הזו, על מנת להרכיב את ההסכמים האלה צריך מלאכת מחשבת. אנחנו בתור מרצ פעלנו להכניס דברים שחשובים לנו, אבל שלא יפרקו את השותפות. נתחיל וננסה לעשות את זה, ברור שיש בצד השני שחושבים שונה - וזה האתגר. זה היה גם האתגר בכתיבת ההסכם. אני חושבת שמי שכתבו את ההסכם עקפו יפה את הדברים שבמחלוקת".

בנוגע להשבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב אמרה כי "בשלב הזה צריך לקרות משהו מאוד חריג כדי שהממשלה לא תקום, את ליל החניונים והתרגיל המסריח כבר ראינו, אני מעריכה שלא נראה משהו כזה ביום ראשון. היו כבר משברים ועברנו את זה".

ההסכם עם ישראל ביתנו

• ברית הזוגיות וביטול חוק המרכולים
• יישום מתווה הכותל
• משרד מאוחד: חקלאות, הנגב והגליל

לקריאת ההסכם המלא עם ישראל ביתנו

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בישיבת סיעה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההסכם עם העבודה

• הקמת אגף רפורמי במשרד התפוצות

לקריאת ההסכם המלא עם העבודה 

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
יו"ר העבודה מרב מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ההסכם עם תקווה חדשה 

• גדעון סער: סגן ראש הממשלה
• פיצול תפקיד היועמ״ש
• תוכנית למניעת השתלטות פלסטינית על שטחי C

לקריאת ההסכם המלא עם תקווה חדשה 

גדעון סער (צילום: אלי דסה)
יו"ר תקווה חדשה גדעון סער | צילום: אלי דסה