פעילים בולטים של מפלגת ימינה יצאו היום (חמישי) בעצומה הקוראת ליו"ר המפלגה, נפתלי בנט, ולשאר חברי הכנסת של המפלגה, לפעול על מנת להקים את ממשלת השינוי. היוזמה מגיעה על רקע החלטתו של בנט בשבוע שעבר, להוריד מהפרק את המו"מ להקמת ממשלת בנט-לפיד, על רקע ההסלמה הביטחונית. מדובר בפעילים בולטים ומוכרים של המפלגה, ביניהם גם ראשי מטות.

בקרב נציגי המפלגה בכנסת, התמונה פחות חד-משמעית, כאשר בנט ואביר קארה נראים כתומכים בחזרה לאופציה של ממשלת השינוי, ולעומתם איילת שקד ועמיחי שיקלי שמתנגדים. הח"כים ניר אורבך ועידית סילמן עדיין מתנדנדים.

בעצומה, קראו הפעילים "להקים עבור עם ישראל ממשלת אחדות שיוויונית, תוך שמירה על עקרונות וערכי הימין מתוך הממשלה". עוד נכתב בעצומה כי "אנו רואים בכם שליחים לדבר מצווה, למען אחדות ישראל, למען ריפויה של החברה הישראלית ולמען איחוי הקרעים בעם". הפעילים הוסיפו כי "80% מהעם יכולים להסכים על 80% מהנושאים, וכעת בשלה העת לכינון ממשלה שתקד הסכמות רחבות אלה".

גדעון סער ונפתלי בנט במליאה (צילום: פלאש 90)
בחזרה לממשלת השינוי? סער ובנט במליאת הכנסת | צילום: פלאש 90

מוקדם יותר היום, פנתה ראשת מטה יהודה ושומרון במפלגה קרן הראל לבנט, בדרישה פומבית להקים ממשלת אחדות. "הגענו לשעה גורלית, ואנו נאלצים לקבל החלטות מכריעות כשהאופציות המונחות לפנינו עוסקות בין הרע - לרע במיעוטו", כתבה הראל. "ביבי יקים ממשלה ולא אכפת לו עם מי, כולל שמאל כפי שהוכיח, כולל עבאס שהרי הוא זה שהכשירו", הוסיפה יו"ר המטה של המפלגה ביהודה ושומרון.

הראל ציינה כי "וודאי שהממשלה שיקים בנט, גם אם לא תהיה אידיאלית בלשון המעטה שאצטרך גם אני לבלוע צפרדעים עם אישים כאלו ואחרים, בכל מקרה רעה במיעוטה - משמע טובה יותר מאופציית המשך הנהגתו הרופסת והמסוכנת של ביבי וטובה יותר מבחירות חמישיות, שישיות ושביעיות". היא סיכמה את דבריה בכך ש"אין לנו אלטרנטיבה ריאלית אחרת למנהיגות בנוף הפוליטי, ואין לנו זמן לבחירות נוספות".

נפתלי בנט וסיעת ימינה בישיבה של המפלגה (צילום: N12)
נציגי המפלגה בכנסת חצויים. ישיבת סיעת ימינה | צילום: N12

בשבוע שעבר החליט בנט להוריד את ממשלת השינוי מהפרק, בעקבות ההדרדרות במצב הביטחוני ואחרי שכמעט כל הפרטים סוכמו וממשלת בנט-לפיד כבר הייתה עובדה מוגמרת. לדברי בנט, לממשלה שנשענת על מפלגה ערבית, גם זאת של מנסור עבאס, אין את היכולת לעשות מהלכים שיובילו להטבה במצב הביטחוני.

לטענת יו"ר ימינה, המצב הביטחוני קודם לזה האזרחי ולכן אין היתכנות לממשלה שחלק ממנה הוא ערבי. בנט החליט שעדיף לקדם ממשלת אחדות רחבה עם הליכוד שתכלול גם את תקווה חדשה, את גנץ וכחול לבן ואפילו את יש עתיד.