שרת החינוך המיועדת, ח"כ יפעת שאשא ביטון, הגישה היום (רביעי) תביעת לשון הרע על סך חצי מיליון שקלים נגד יאיר נתניהו, בעקבות דברי ביקורת קשים שהטיח בה בנו של ראש הממשלה בתחנת הרדיו "גלי ישראל" לפני יותר מחצי שנה. שאשא ביטון שלחה באפריל האחרון מכתב ובו דרשה מנתניהו לחזור בו מדבריו ואף הזהירה אותו מפני תביעה עתידית, אך הוא בחר להתעלם ממנו ובהתאם לזאת היא החליטה להגיש לבסוף את התביעה: "גם לחופש הביטוי יש להציב גבולות של סבירות".

בכתב התביעה שהגישו עורכי דינה של שאשא ביטון, אפרת עקל אזולאי ואמיר טיטונוביץ, מתוארים בהרחבה הדברים שאמר נתניהו הצעיר ש"ידוע בלשונו חסרת הגבולות והטעם הטוב", בגלי ישראל ב-18.12.2020. בנו של ראש הממשלה תקף בחריפות את שאשא ביטון: הוא סיפר שלא הייתה אמורה להפוך לחברת כנסת וכינה אותה "מסכנה"; ביקר את פועלה במשרד השיכון; טען ש"אנשים מתו בגלל ההחלטות הפופוליסטיות שלה" בוועדת הקורונה; והאשים אותה בחומרת גל התחלואה השני.

נוסף על הדברים הקשים, עו"ד עקל אזולאי ועו"ד אמיר טיטונוביץ הדגישו את המהירות שבה התפשטו דבריו של נתניהו ברחבי הרשת. "רבים בציבור עדיין סבורים שהדברים המזעזעים שפרסם הנתבע משקפים את המציאות לאשורה", כתבה. "הדברים פשטו כאש בשדה קוצים בכל רחבי המרשתת והרשתות החברתיות, תוך שגורמים כאלה ואחרים מוסיפים משלהם בהסתמכם על 'מידע' שמקורו בנתבע".

יאיר נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
יאיר נתניהו. ממשיך להסתבך | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

לדברי עורכי דינה של שאשא ביטון, "פרסומם של הדברים המזעזעים והפצתם באתרי אינטרנט משמעותיים הביאו לתגובות שליליות, שלהן זכתה התובעת מגורמים כאלה ואחרים שעימם היא הייתה בקשר". כמו כן, חברת הכנסת נחשפה לאיומים ולהטרדות שהגיעו לכדי הסתה של ממש ברשת, והיו שאף כינו אותה "רוצחת" והאשימו אותה באחריות על מותם של אזרחים רבים.

שאשא ביטון הזהירה את נתניהו בעבר מפני תביעת לשון הרע על דבריו, אך הוא לא הגיב למכתב ששלחה לפני כחודשיים. בהתאם לדברים הקשים ול"מסע ההפצה וההסתה שנערך בניצוחו של הנתבע, תוך פרסום הסרטון ברחבי המרחב הווירטואלי", הובילו לבסוף להגשת התביעה ולדרישה לפיצויים בסך של חצי מיליון שקלים, זאת לצד פרסום תיקון לדבריו הקשים של נתניהו. שאשא ביטון מתכוונת לתרום את כל כספי הפיצויים.

מטעמו של יאיר נתניהו נמסר: "ניסיון השתקה מקושקש והזוי של חברת כנסת, שמתקשה להתמודד עם ביקורת סופר לגיטימית על תיפקודה הכושל בוועדת הקורונה. דבריו של יאיר הם ביקורת סופר לגיטימית, עניינית ועובדתית, ואין בהם גרם של לשון הרע או דיבה. התנהלותה של שאשא ביטון מזכירה משטרים אפלים בהם אזרחים נרדפים על ידי פוליטיקאים שמנסים להשתיק ביקורת כלפיהם. שאשא מצטרפת לניסיונות של ארגוני השמאל הקיצוני לסתום לימין את הפה באמצעות טרור כלכלי ומשפטי - זה לא ילך לה. יאיר ימשיך לבקר את התנהלותה השערורית, ואת שאר עוולות אנשי השמאל בארץ".