חבר הכנסת אחמד טיבי יצא היום (חמישי) בהפגנתיות מהאולם שבו נערך טקס "לכל איש יש שם" שנערך במשכן הכנסת, לאחר שיו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר נקרא לבמה כדי להקריא שמות של נספים. טיבי נימק את מחאתו: "לעולם לא אתן לגיטימציה לגזען ששולל את זכויות האדם שלי ושל בני עמי". בן גביר לא נותר חייב וכינה את טיבי "תומך טרור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התקרית אירעה בזמן מעמד הקראת שמות קורבנות השואה. חברי הכנסת עלו בזה אחר זה וסיפרו בקצרה על חלק מהנספים, ובן גביר דיבר על יהודי עיראק שנרצחו במחנות ההשמדה באירופה. כשעלה לבמה, בחר ח"כ טיבי לעזוב את המקום במחאה.

עם סיום הטקס טיבי הסביר בחשבון הטוויטר שלו מדוע עזב את הטקס: "ביום לציון יום השואה, תולדת תורת הגזע, נזכרתי בעליזה ועובדיה צרפתי עליו השלום, עליהם דיברתי בנאומי לפני 11 שנים בכנסת. נילחם נגד אלימות, נגד גזענות ונגד פאשיזם. לעולם לא אתן לגיטימציה לגזען ששולל את זכויות האדם שלי ושל בני עמי בגלל מי שאני ומי שאנחנו".

יו"ר עוצמה יהודית תקף בחזרה, והאשים את טיבי שניסה לפגוע בזכר הנספים: "עוזרו של רב המרצחים ערפאת לא אמור להיות בכנסת ישראל. כל דקה שתומך הטרור טיבי נוכח במשכן - היא יריקה בפרצוף של עם ישראל ומיליוני הנספים".

זהו לא העימות הראשון בין טיבי לבין חברי כנסת מהימין. אתמול יו"ר תע"ל נקלע לקרב ציוצים והאשמות עם יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', לאחר שהאחרון כתב לו: "מוסלמי אמיתי חייב לדעת שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולאורך זמן ערבים כמוך שלא מכירים בכך לא יישארו כאן".

בצלאל סמוטריץ' ואחמד טיבי (עיבוד: פלאש/90 )
טיבי וסמוטריץ'. קרב ציוצים | עיבוד: פלאש/90

טיבי כינה את סמוטריץ' "נער גבעות מתלהם" ותקף בחזרה: "העובדה שלא תהיה שר אלא בהישענות על ערבים עושה לי נחת. המון נחת. אבל אני ערבי שלא סופר אותך. ולא רוצה לשכנע אותך בכלום ולא את הרב ההוא שאמר שהארץ מקיאה את הערבים". בהמשך, טיבי קרא לסמוטריץ' גזען וכתב זאת בגרמנית.

באירוע נוסף שהתרחש היום בטקס בכנסת, גידף אחד האורחים את ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם ובן להורים ניצולי שואה, ואמר לו: "אתה לא מתבייש להשתתף בטקס כזה לזכר אלו שנשרפו בשואה? חבל שאתה חי, ושההורים שלך לא נשרפו שם". מעוז קרא למשמר הכנסת שהרחיק את התוקף, והגיש תלונה לקצין הכנסת.

אבי מעוז
אבי מעוז. הותקף על ידי אחד האורחים בטקס