דבר אחד ניתן לומר כמעט בוודאות על ממשלת השינוי: אם הכול ילך כשורה - ראש הממשלה הבא יהיה נפתלי בנט, שיחלוק את התפקיד עם יאיר לפיד אחרי שנתיים. מדובר בחצי קדנציה, שבמהלכה יכהן לפיד כשר החוץ. יתר המינויים עדיין לא ברורים, אך כפי שהדברים נראים כרגע - שר הביטחון הבא יהיה בני גנץ ושר האוצר הבא יהיה אביגדור ליברמן.

כתבות נוספות ב-N12:

יאיר לפיד קיבל את המנדט להרכבת הממשלה

רגע לפני פקיעת המנדט: התרגיל האחרון של נתניהו

פרשנות: מאחורי קרב המוחות של בנט ונתניהו

בגוש השינוי אומנם חשבו עד כה שתיק המשפטים ילך ליו"ר תקווה חדשה גדעון סער, אולם במפלגת ימינה מציבים אולטימטום ומדגישים שאם התיק לא ילך לשקד – אין ממשלה. חשוב להדגיש כי תיק המשפטים היה האופציה השנייה של סער, זאת לאחר שוויתר על תיק הביטחון לבני גנץ. אם אכן שקד תקבל את תיק המשפטים, נשאלת השאלה מה יהיה התיק המשמעותי שיקבל סער כפיצוי?

אם שקד לא תקבל את תיק המשפטים, ייתכן שהיא תקבל את תיק הפנים; תיק שבו מעוניינת גם יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי, שתחילה כיוונה לקבל את תיק האוצר. גם בהחלטה על מינוי שר החינוך צפויה התנגשות בין ימין ושמאל. נכון לרגעים אלה, מי שמיועדת לקבל את תיק החינוך היא חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, אך גם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הצהיר כי הוא מכוון לקבל תיק זה.

בגוש השינוי מנסים לדחוף את הורוביץ לוותר על תיק אידאולוגי, כמו תיק החינוך, ולקבל על עצמו תפקיד מקצועי יותר כמו בריאות או רווחה. כמו כן, ייתכן שהורוביץ יקבל את תיק התחבורה – תיק מקצועי עם נופך אידאולוגי, שבמסגרתו אפשר לעסוק בנושאים רגישים כמו תחבורה ציבורית בשבת.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש/90 )
נפתלי בנט ויאיר לפיד | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש/90

תיק הגנת הסביבה ילך ככל הנראה לתמר זנדברג ותיק התקשורת לתקווה חדשה. עוד מסתמן שיו"ר הכנסת יהיה ח"כ מאיר כהן ממפלגת יש עתיד, זאת למרות ששמו של זאב אלקין מתקווה חדשה עדיין נמצא על הפרק. האתגר הגדול ביותר של ממשלת בנט-לפיד יהיה לרצות את מפלגת ימינה שדורשת שכל התיקים האידאולוגיים יהיו אצלה: הדתות, המשפטים, הפנים, החינוך והביטחון. בגוש השינוי מנסים למתן את הדרישות ומזכירים לבנט וחבריו שיש עוד מפלגות בממשלה המתרקמת.