הסכמות ראשונות בגוש השינוי: צוותי המו"מ של יש עתיד דיווחו היום (שני) על התקדמות משמעותית במגעים מול כחול לבן וישראל ביתנו, בעוד שנותרו תשעה ימים לסיום המנדט של יאיר לפיד. הצוותים סיכמו לשוב ולהיפגש לאחר שהושגו מספר סיכומים לקראת חתימה על הסכמים קואליציוניים.

אתמול נפגש לפיד גם עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער להמשך הדיונים – צוותי המשא ומתן צפויים להיפגש שוב בהמשך השבוע. לפיד נוקט צעדים מחושבים להקמת הממשלה ושואף לחיבור תחילה עם "השותפות הטבעיות" שלו ולאחר מכן יפנה גם ליו"ר ימינה נפתלי בנט - אם בכלל יהיה בכך טעם.

בתגובה לקריאות מצד גוש הימין, הבהיר היום יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, כי "ישראל אינה זקוקה לעוד ימים ושנים של שלטון נתניהו - אלא בדיוק להיפך מכך". בפתח ישיבת הסיעה, אמר סער כי "מי שמקלקל - לא יוכל לתקן. אני אומר שוב, בבירור - לא נצטרף לממשלה בראשות נתניהו".

בישיבת הסיעה שנערכה בשעות הצהריים בכנסת, נשמע לפיד פחות אופטימי. "הסיכויים להקמת ממשלת שינוי לא גבוהים, אבל נעבוד על זה עד הסוף", אמר. *יש לנו אתגרים גדולים. כלכליים, מדיניים, בטחוניים. הדרך היחידה לעמוד באתגרים האלה, זה יחד. אנחנו צריכים ממשלת אחדות ישראלית", הוסיף לפיד.

גורם בכיר בגוש השינוי סיפר אתמול על רוחות אחרות שנשבו בסוף השבוע: "מבחינתנו לא נסגרה בשום צורה האופציה לממשלת שינוי – בנט לא הוריד אותה מהשולחן רשמית. מבחינתנו יש על מה לדבר – אם יחזור ויתקשר איתנו, נגיד שזה עדיין על השולחן". ניתן לומר שבכל יום הרוח במחנה משנה את כיוונה, אך נדגיש כי בשלב זה הסיכויים להקמת ממשלה לא גבוהים.

נפתלי בנט (צילום: TPS)
משקל רב מוטל כעת על כתפיו. בנט | צילום: TPS

משקל רב מוטל כעת על כתפיו של נפתלי בנט, שיידרש לקבל הכרעה בנושא לפני תום המנדט של לפיד – זאת בדגש על ההערכה שנתניהו לא רציני בהצעותיו. ככל שבנט יגיע עם פחות תמיכה מבית – כלומר, לא עם רוב סיעתו – גוש השינוי יצטרך להישען יותר ויותר על הרשימה המשותפת, ואף לבקש את תמיכת אנשי חד"ש ונציג בל"ד – על כן, ההצעה תהיה פחות נדיבה.