העברת השלטון ממשיכה: לאחר התמונה המסורתית אצל הנשיא ותחילת חילופי השרים, ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (שני) עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו לפגישת חפיפה, שלקחה רק כחצי שעה. מוקדם יותר, שרת הפנים הנכנסת איילת שקד אמרה בטקס החילופים: "אפעל להחזרת מסתננים לארצם". לאחר החפיפה הקצרה עם בנט, נתניהו נפגש ראשי סיעות האופוזיציה, מלבד הרשימה המושתפת, בכנסת ואמר: "רוצה משמעת אופוזיציונית - הבקשה שלי לא לירות בתוך הנגמ"ש".

היום הראשון לממשלה – מה שצריך לדעת:

שרי הממשלה ה-36 הגיעו לבית הנשיא והצטלמו לתמונה המסורתית
שרי הממשלה החדשה החלו להיכנס למשרדיהם והחליפו את שרי הממשלה היוצאת
• ליצמן איחל לאלקין שהחליפו: "לצאת מהמשרד מהר"
רה"מ בנט ביקר בקבר עמנואל מורנו, הודעה על כך יצאה לראשונה מלשכת ראש הממשלה

כתבות נוספות על הממשלה החדשה ב-N12:

הצהרה ראשונה של ראש הממשלה בנט

המהומות והצרחות בזמן השבעת ההממשלה

• הפנים של ממשלת בנט-לפיד: הכירו את השרים החדשים

ממשלת ישראל ה-36 מתכנסת לתמונה המסורתית בבית הנשיא (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
התמונה של הממשלה החדשה בבית הנשיא | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחר הפגישה, אמר נתניהו: "שמח לראות את חברי ראשי המפלגות. יש לנו אופוזיציה חזקה מאוד שלא הייתה כדוגמתה. הממשלה תיפול הרבה יותר מהר ואני אגיד לכם למה. יש להם כל כך הרבה ניגודים ועם דברים כאלה לא מקיימים ממשלה. עם שנאה כזאת אי אפשר להחזיק ממשלה לאורך זמן".

הוא הוסיף: "אני מבקש משמעת אופוזיציונית, הממשלה קטנה ולכן אני מבקש משמעת ברזל. אנחנו יודעים ואני מרגיש איפה נקודות החולשה, חלק כבר דיברו איתי על זה, יש נקודות שלא העלנו עדיין ואני שומר אותן. לכן אני מבקש לשמור על המשמעת הזאת. אם אנו עובדים כלפי חוץ כלפי היעד הזה נשיג אותי, אבל לא אם נריב פנימה. הבקשה שלי - לירות מהנגמ"ש החוצה".

ראשי המחנה הלאומי בישיבה סגורה כעת בכנסת
נתניהו וראשי סיעות האופוזיציה בכנסת

מירי רגב שרת התחבורה היוצאת, נשאה דברים בטקס הכניסה לתפקיד של השרה מרב מיכאלי, ואמרה: "אין זה סוד שאנחנו חלוקות במגוון נושאים, חלוקת המשאבים וסדרי עדיפויות, נושאי דת ומדינה, תפישה ביטחונית ולאומית. דוד בן גוריון ראש הממשלה הראשון ומייסד מפלגת העבודה, אהב את הנגב, טיפח את הנגב והאמין בנגב ובדרום הארץ. אני מקווה שתלכי בדרכו, ולא תיגררי למדיניות פקידי האוצר הבוחנת כל פרויקט דרך החור של הגרוש".

בנוסף התייחסה רגב לתשתיות באזור יהודה ושומרון: "אני מקווה מאוד שהדברים שיוחסו לך אינם נכונים ואינך מתכוונת לקצץ תקציבים בתשתיות ובכבישים של יהודה ושומרון. תקציבים שיועדו לכבישי מרקם חיים, המשרתים את האוכלוסייה היהודית והערבית כאחד, והם בבחינת עורקי חיים.

בטקס החילופים במשרד הפנים, התחייבה השרה הנכנסת איילת שקד לפעול להחזרת המתסננים לארצם. "אפעל בכל כוחי ליישם מדיניות הגירה אחראית, תוך מתן מענה הולם במצבים הומניטריים מבוססים", אמרה שקד והוסיפה: "אפעל להשיב מסתננים לארצם ולעודד יציאה מרצון למדינות שלישיות בטוחות".

מוקדם יותר, החלו חילופי השרים במשרדי הממשלה השונים, ובחלקם זה נעשה ללא טקס חילופים ורק באמצעות חפיפה. בטקס החילופים בין שר השיכון הנכנס, זאב אלקין, לשר היוצא יעקב ליצמן, אמר האחרון: "כל הקללות שמופיעות בתורה יש בממשלה הזו. אלקין נקלע לתאונת דרכים".

גבי אשכנזי מברך את יאיר לפיד על כניסתו לתפקיד שר ה (צילום: טוויטר)
לפיד ואשכנזי במשרד החוץ | צילום: טוויטר

גם ראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, נכנס לתפקידו כשר החוץ לאחר טקס חילופים עם השר היוצא גבי אשכנזי. "אנחנו צריכים להיערך מהר מול החזרה להסכם הגרעין עם אירן", אמר לפיד בטקס. "זה היה הסכם רע. התנגדתי לו. אני עדיין מתנגד לו. ישראל הייתה יכולה – בהתנהלות אחרת – להשפיע עליו הרבה יותר. חלק מהעבודה שלנו הוא כמובן חיזוק הנוכחות שלנו באזור. אנחנו צריכים להמשיך את המגמה שהחלה עם הסכמי אברהם. לשאוף לחזק את השלום עם מדינות המפרץ, עם מצרים וירדן".

שר המשפטים הנכנס, גדעון סער, נכנס לתפקיד בטקס חילופים במעמד היועמ"ש אביחי מנדלבליט. "גם לכאן לא הגעתי כדי לכהן בתפקיד כדי אלא כדי לעשותו", אמר סער. "בכוונתי לקדם שינויים חיוניים למען אזרחי המדינה ושיפור מערכת המשפט. אני אתווה את המדיניות, אלמד, אתייעץ ואשתף. אשתדל לגבש הסכמה רחבה ככל שניתן לתיקונים הנדרשים. אבל בסוף היום אבצע את אותם השינויים, לא אוכל לעשות זאת לבד, אצטרך לעזרתכם".

טקס חילופי שרים במשרד האוצר (צילום: משרד האוצר)
ליברמן בטקס החילופים במשרד האוצר | צילום: משרד האוצר

בתוך כך, אביגדור ליברמן נכנס לתפקידו כשר האוצר לאחר שהחליף את ישראל כ"ץ. לאחר טקס החילופים, הבטיח השר הנכנס בישיבת סיעתו: "לא תהיה העלאת מיסים".

בתום הצילום המסורתי בבית הנשיא, עלה בנט לקבר של חברו, סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, שנפל בסיום מלחמת לבנון השנייה. "בכל צומת חשוב בחיי אני חושב על חברי ואחי, עמנואל", רשם בטוויטר. "תחושת המסירות, השליחות והנתינה של עמנואל למען העם והארץ מלווים אותנו תמיד".

רה"מ בנט מבקר בקבר חברו סא"ל עמנואל מורנו ז"ל (צילום: עמוס בן גרשום לעמ‎, לע"מ)
רה"מ בנט מבקר בקבר של עמנואל מורנו ז"ל | צילום: עמוס בן גרשום לעמ‎, לע"מ

השרה הראשונה שנכנסה לתפקידה החדשה היא אורית פרקש-הכהן שמונתה לשרת המדע והחדשנות. מוקדם יותר, פרקש-הכהן והשר הקודם בתפקיד חילי טרופר, שימשיך בתפקידו כשר התרבות והספורט, קיימו טקס חילופים וחפיפה.