סמוטריץ' מתבצר בעמדתו - ונתניהו מתרחק מהקמת ממשלה: 18 ימים לפקיעת המנדט שניתן לראש הממשלה נתניהו להרכבת ממשלה, יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מבהיר היום (שישי) באופן נחרץ שלא יסכים להקמת ממשלה שתישען על רע"ם - אותם הוא שב ומכנה "תומכי טרור". סמוטריץ' הדגיש אאין טעם לנסות ולהפעיל עליו לחץ בימים שנותרו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם הליכוד ייכשל במלאכת הרכבת ממשלה לאומית, זה יהיה בגלל שהוא מבזבז את הימים היקרים שהמנדט אצלו בכיוונים מסוכנים וחסרי סיכוי", הבהיר סמוטריץ'. "לא אתן את ידי להתאבדות של הימין ומדינת ישראל בהקמת ממשלה מופקרת, מתוך ראיה קצרת טווח, שתהיה תלויה בתומכי טרור אנטי ציוניים ותהפוך את כולנו לבני ערובה שלהם". 


ההבהרה של סמוטריץ' מגיעה לאחר הדיווח במהדורה המרכזית אמש (חמישי) על כך שחלה התקדמות גדולה במגעים בין נתניהו ליו"ר ימינה, נפתלי בנט, על הצטרפות לממשלת ימין בראשות נתניהו - וכי כעת הצדדים צפויים למקד את הלחץ בסמוטריץ' ובמפלגתו, כדי שאולי יסכימו לפשרה כלשהי שתסלול את הדרך להקמת ממשלה, גם אם פירוש הדבר להיות תלויים בצורה כזו או אחרת בקולות רע"ם.  

ההצעות שעלו במשא ומתן שהתקיים בין הליכוד לימינה: תיק הביטחון לנפתלי בנט ותיק החוץ לאיילת שקד - זאת למרות שבימינה שאפו שתכהן כשרת האוצר, והדבר היווה הבטחת בחירות ("לא פרנסה, לא מעניין"). נתניהו ככל הנראה מעוניין להשאיר במשרד את ישראל כ"ץ, ולכן ההצעה שהועברה לשקד היא כהונה במשרד החוץ. עוד דיווחנו כי ימינה צפויה לקבל תיק "קטן" יותר - ככל הנראה תיק התרבות והספורט - כשתיק המשפטים צפוי להישאר בידי הליכוד בכל ממשלה שנתניהו יקים.

נתניהו ובנט בכנסת (צילום: פלאש 90)
נתניהו ובנט מתקדמים במגעים, אך הסיכויים להקמת ממשלה נראים קלושים | צילום: פלאש 90

ומה לגבי רוטציה בראשות הממשלה? במערכת הפוליטית מעריכים שהצעה לרוטציה בתפקיד תוצע לבנט רק אם יסכים להתחייב כבר מעכשיו שלא ינסה להקים ממשלה עם הגוש השני אם נתניהו ייכשל במשימה. עם זאת, ללא סמוטריץ' - נתניהו לא יכול להקים ממשלה, כך שההתקדמות במגעים האינטנסיביים שנוהלו מול ימינה בשבוע האחרון נראית לא רלוונטית.