בנט ונתניהו נפגשו בבלפור, סמוטריץ' ממשיך להתבצר בעמדתו: יומיים מאז שהמנדט להרכבת הממשלה הופקד בידי ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, מאמציו להרכיב קואליציה נוספת שבראשה יעמוד נמשכו אמש (חמישי) כשנתניהו נפגש עם מי שנחשבים לשני האגוזים הקשים ביותר לפיצוח - יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', ויו"ר ימינה, נפתלי בנט, שהגיע לראשונה למעון ראש הממשלה.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם כניסתו לפגישה עם נתניהו סמוך לשעה 20:30, אמר בנט: "מאז הבחירות, פונים אליי אינספור ישראלים בבקשות, ממש תחינה להוציא את מדינת ישראל מהכאוס המתמשך. אני מגיע לכאן עם הרבה רצון טוב ומתחייב לעשות הכל, הכל, כל מה שאני יכול - כדי לחלץ את ישראל מהכאוס ולהקים ממשלה טובה ויציבה למדינת ישראל. זה הזמן לאחריות לאומית". 

הפגישה הסתיימה כעבור שעתיים וחצי, ובסיומה הוציאו בליכוד ובימינה הודעה משותפת: "פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו״ר ימינה נפתלי בנט הסתיימה כעת. הפגישה התנהלה ברוח טובה ובאווירה חיובית. סוכם כי ייפגשו שוב". נראה שהפגישה אמש לא התקיימה סתם במעון הרשמי: נתניהו לא יכול להקים ממשלה בלי בנט וזקוק לתמיכתו, והמהלך הזה נועד לנסות לקרב אותו לנתניהו יותר ויותר. 

סמוטריץ' הבהיר לנתניהו: "לא נשתף פעולה עם רע"ם - בשום צורה" 

קודם לכן, התקיימה פגישה בין נתניהו לסמוטריץ' שארכה אף היא כשעתיים. בהודעה שפורסמה מטעם סמוטריץ' בתום הפגישה נכתב ש"נתניהו וסמוטריץ' סיכמו שיש לעשות כל מאמץ לשכנע את בנט לא לפרק את המחנה הלאומי ולא ללכת לממשלת שמאל, ובכך להביא עוד שותפים לממשלת ימין".

אלא שבליכוד התנערו מהנוסח והבהירו שלא מדובר בהודעה משותפת של הצדדים: "ההודעה מטעם בצלאל סמוטריץ' אינה תואמת את המציאות. זה הזמן לעבודה משותפת ולא לפרסומים שאינם תורמים למאמץ המשותף שאנחנו עושים". 

סמוטריץ' מתמיד בסירובו להקים ממשלת ימין שתהיה תלויה בקולות המפלגה הערבית-אסלאמית רע"ם, כשהמפתח להקמת ממשלה נוספת בראשות נתניהו תלוי בעיקר בו. סמוטריץ' הבהיר לנתניהו בפגישה שלא ישתף פעולה עם רע"ם בשום צורה - ושמבחינתו, יש להביא את יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, לשולחן המשא ומתן. 

בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
"לא עובד אצל ביבי". סמוטריץ' | צילום: פלאש 90
 

יו"ר הציונות הדתית מעוניין להציע לסער, שהצהיר שלא יישב בממשלה תחת נתניהו, פתרונות יצירתיים שיאפשרו את כניסתו לממשלת ימין. הוא סבור שלקראת תום ימי המשא ומתן, ייתכן שסער יתרצה אם יציעו לו חקיקות שונות כמו הגבלת כהונה של ראש ממשלה, שתקצוב את ימיו של נתניהו בתפקיד. 

טרם הפגישה עם נתניהו, סמוטריץ' שב וחידד את עמדותיו: "אני אמרתי לאורך כל מערכת הבחירות שלא אשב עם עבאס בחיים, אמרתי את זה הכי ברור בעולם. אמרתי כל הזמן שאני לא מחויב לבן אדם, אלא מחויב לדרך, שאני לא מחויב לביבי ולכן סירבתי לחתום על מכתב הנאמנות. אני נאמן לערכים שלי ולדרך שלי, לממשלת ימין בראשות נתניהו – אמרתי את זה שוב ושוב. אמרתי לכל אורך הדרך שלא אשב בתמיכה של עבאס, לא מבפנים ולא מבחוץ".

"לרגע לא אמרתי שאני עובד אצל נתניהו", הדגיש סמוטריץ', "צריך שתהיה ממשלת ימין באמת – וממשלה עם ערבים זו לא ממשלת ימין. כל דבר שתרצה לא תוכל לעשות אם עבאס לא יסכים. נהיה כולנו בני ערובה של מפלגה שהיא תומכת טרור ומזדהה עם הגרועים שבאויבינו, זה שיגעון שאני בכלל לא מסוגל להבין. אמרתי דברים ברורים בבחירות ואני מקיים את מה שהתחייבתי לו".  

ברשימה המשותפת לא יסכימו לממשלה בראשות בנט? "לא נחליף גזען בגזען אחר" 

ובתוך כך, נראה שגם המאמצים להקמת ממשלה בגוש המתנגד לנתניהו צפויים להיתקל בקשיים. בריאיון לרדיו נאס אמר אתמול יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, שלא יסכים לתמוך בממשלה בראשות נפתלי בנט: "לא נסכים בשום מצב לתמוך או לאפשר הקמת ממשלה בראשות נפתלי בנט. לא נחליף גזען בגזען אחר". 

"אין הצדקה לפסילת הרשימות". טיבי ועודה (צילום: דוברות חד"ש, חדשות)
לא בטוח שהצהרת עודה תואמה עם טיבי | צילום: דוברות חד"ש, חדשות

עם זאת, כלל לא בטוח שהצהרת עודה היא על דעת כל חלקי הרשימה המשותפת ושתואמה עם שני חברי הכנסת של תע"ל, אחמד טיבי ואוסמה סעדי. לעומת עודה, טיבי מעדיף שעמדת הרשימה המשותפת תיוותר עמומה עד לרגע האחרון - כפי שקרה במעמד ההמלצות לנשיא המדינה בתחילת השבוע. 

מי שאמור להיות ציר מרכזי ב"ממשלת שינוי" שלא בטוח שתקום הוא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שנסע אתמול לכמה ימים בארה"ב. בתחילה נמסר שהוא נסע לנופש - אלא שאמש התברר שהוא לא נסע רק לנפוש, אלא גם לצורך קיום התייעצויות פוליטיות. הנסיעה מגיעה בעיתוי מעניין, כשנותרו 26 ימים להרחיק את בנט מנתניהו - וגם ככל הנראה עקב כך שלפיד מעריך שבחירות חמישיות הן אופציה ריאלית, והוא כבר מיהר לנסוע ולהתייעץ עם הסוקר שלו, מארק מלמן.