כוכבי צדק או לא? הדברים שנשא השבוע הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בהם מתח ביקורת על המהלך המתוכנן של ממשל ביידן החדש לחזור להסכם הגרעין עם אירן, אותו כינה "דבר רע ולא נכון", חוללו סערה. האם היה נכון שהסמכות הצבאית הבכירה בישראל תתבטא כך - ועוד מול ממשל חדש, ובנושא כל כך רגיש וחשוב מבחינתה של ישראל? הוויכוח הסוער בסוגיה הגיע לפאנל "אולפן שישי", שם השמיעו דנה ויס ועמית סגל עמדות מנוגדות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"הרמטכ"ל אומר שזו הייתה חובתו המוסרית והמקצועית לומר את הדברים, אבל השאלה האם היה נכון לומר את זה בעת הזו, כשרק נכנס ממשל חדש ובעיצומה של מערכת בחירות כאן בישראל", טענה ויס. "זו הופעה של רמטכ"ל שלא מרבה לדבר ועד שהוא עושה זאת בכנס פעם בשנה, ייתכן שאלה לא הדברים שהוא היה צריך לומר. גם במערכת הביטחון מותחים ביקורת עליו". 

הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: יח"צ INSS)
הרמטכ"ל אביב כוכבי בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, השבוע | צילום: יח"צ INSS

סגל השיב לה: "לא הבנתי את הזעזוע. האם מפקד הצבא לא יכול להיות בקו אחד עם ראש הממשלה? מותר ללובש מדים להביע את דעתו בכל הנושאים, אבל אסור לו לשרת את העמדות שממשלת נתניהו תומכת בהם? מבחינת חלק מאמצעי התקשורת, נראה שעל החטא הזה אין כפרה. עד שרמטכ"ל מתייצב בפעם הראשונה ואומר את זה - אז תוקפים אותו על העיתוי". 

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בנאום ראשון לאחר הכרזת האלקטורים (צילום: reuters)
יש מקום לביקורת בעיתוי הרגיש הזה? נשיא ארה"ב ביידן | צילום: reutersויס ענתה: "אם כוכבי היה מנסח את הדברים אחרת ולא אומר משפט חד משמעי שההסכם הוא רע בעיתוי הרגיש הזה, כשאפילו לא החל המשא ומתן מול אירן, לא הייתה נמתחת עליו ביקורת. ישראל צריכה לעשות כל מאמץ שבסביבוב הזה מול ווישנגטון יהיה לה מקום סביב שולחן המשא ומתן".