לפני חודש וחצי קיבלה בסקרים מפלגת תקווה חדשה בראשות גדעון סער 22 מנדטים, עכשיו היא עומדת על 13. אמש (חמישי) הגיע סער להתראיין במהדורה המרכזית וטען: "אנחנו נגיע לשיא מתי שצריך להגיע לשיא". הוא לא מצטער על עזיבת הליכוד, בטוח ש"בנט תוקע את מדינת ישראל" ועל היחסים בין דרעי לנתניהו אמר סער: "זה סידור שטוב לשניהם ורע למדינת ישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בקמפיינים יש ימים עם סקרים יותר טובים וימים עם סקרים פחות טובים", הכריז בפתיחת הריאיון סער. "אני עומד בראש כוח חדש של מאות אלפי אזרחים ישראלים שרוצה שינוי במדינת ישראל. אני מבטיח לך שאנחנו נגיע לשיא מתי שצריך להגיע לשיא".

אפילו כעת, בהסתכלות על המפה הפוליטית, יו"ר תקווה חדשה כלל לא מצטער שפסל קטגורית ישיבה עם נתניהו וממשיך באותה הדרך. "אני לא אתן יד לאדם שבמודע מעדיף את טובתו האישית על האינטרס של המדינה", הכריז סער.

"מה יקרה במדינת ישראל אם נתניהו יישאר פה אחרי הבחירות הקרובות", תהה סער. "תהיה פה פתאום יציבות פוליטית? תהיה יותר אחדות בעם ישראל? יהיה טיפול מקצועי וענייני בסוגיות שעל הפרק? נצליח לשקם את הכלכלה עם אדם שבדם קר לא העביר תקציב מסיבות פוליטיות ואישיות? חייבים להבין, אנחנו לפני סוף תקופה וצריך לזוז קדימה למען מדינת ישראל".

בנימין נתניהו, נפתלי בנט וגדעון סער בכנסת, 2013 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
"לא לשלול ממשלה בראשות נתניהו - זה להמשיך לתקוע את המדינה". נתניהו, סער ובנט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בניגוד ליו"ר תקווה חדשה, יו"ר ימינה נפתלי בנט לא פסל ישיבה עם נתניהו ולפי הסקרים הוא זה שיכול להיות "ממליך המלכים" ואף לכפות רוטציה שבה הוא יהיה הראשון להחזיק בתפקיד ראש הממשלה. סער מצידו "חושב שבנט שוגה לחלוטין". מבחינתו, "באופן שבו בנט מנתח את ההתנהגות של נתניהו, הוא לא יכול להגיע למצב של לא לשלול ממשלה בראשותו - כי זה להמשיך לתקוע את מדינת ישראל".

"לא עוסק בפסילות - יש לי את היכולת להקים ממשלה יציבה ומתפקדת"

על אריה דרעי שטוען כי אין לו סיכוי להקים ממשלה, הגיב סער בהטחת ביקורת קשה על אופי היחסים בין דרעי לנתניהו. "אריה דרעי? יש לו סידור מאוד נוח - הוא מנהל את נתניהו, הוא מאוד היה רוצה להמשיך בסידור הזה. זה סידור שטוב לשניהם ורע למדינת ישראל. ואני אומר, אריה דרעי חי את העבר אבל העתיד לא ייראה כמו העבר. אני מעריך שמערכת הבחירות תסתיים באופן שונה מאריה דרעי. נתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה".

למרות מה שאמר, סער טוען שדרעי לא יישאר מחוץ לממשלתו אם הוא יקים אותה. "אני לא עוסק בפסילות", השיב סער. "יש לי את היכולת להקים ממשלה יציבה ומתפקדת. אדם שמראש מגדיר את הקואליציה לפני תוצאות הבחירות מצמצם גם את יכולות התמרון שלו במשא ומתן".

איתמר בן גביר (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
"ממשלה שנשענת על קיצוניים בתקופה שאנחנו נמצאים זה דבר לא נכון למדינת ישראל". איתמר בן גביר | צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

"אני מתכוון להיות ראש ממשלה של כולם. אבל, ממשלה שנשענת על קיצוניים בתקופה שאנחנו נמצאים זה דבר לא נכון למדינת ישראל", הוסיף יו"ר תקווה חדשה. לגבי בן גביר שבסבב הבחירות השני סער לא פסל אותו והפעם אמר שלא יישב איתו בממשלה הסביר סער: "אני היום לא בליכוד של נתניהו, אני בתקווה חדשה בראשותי ואני קובע את דרכינו".

"במערכת הבחירות יכול להשתתף כל אחד על פי החלטות הגורמים המוסמכים", הוסיף סער אך הדגיש: "אם אתה רוצה להשעין את הממשלה שלך על גורמי קצה - לפי דעתי זו טעות ולכן אני אמרתי באופן ברור, שבקואליציה שלנו, ממשלה בראשותנו - בן גביר לא יהיה".

בכל הנוגע לסוגיות דת ומדינה כמו נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת ברשויות מסוימות, יו"ר תקווה חדשה השיב כי במפלגה עדיין דנים בנושאים המהותיים והבטיח תוכנית סדורה לפני הבחירות "בצורה שלא תפרום לחלוטין את הסטטוס קוו", לדבריו. "אנחנו דנים בכמה אפשרויות ונציג אותם עוד לפני הבחירות. אני מאמין שבניגוד לאחרים שהצהירו הרבה הצהרות כל השנים אבל לא קידמו שום דבר, אנחנו נוכל לקדם מענים מאוזנים בנושא הזה".