קבינט הקורונה דן היום (ראשון) בהמשך פתיחת המשק בהתאם למתווה התו הירוק. עם זאת, לא התקבלה החלטה לגבי פתיחת ענפי המסחר, והדיון יתחדש מחר בבוקר. במהלך הישיבה, אישרו השרים את מתווה התעופה, לפיו 2,000 נוסעים יוכלו להיכנס בכל יום לישראל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חברי הקבינט דנו בפתיחת המסחר, אך לא קיבלו החלטה בנושא. על פי התוכנית שמציע משרד הבריאות, החל מאמצע השבוע הבא, ב-23 בפברואר, מחוסנים ומחלימים מקורונה יוכלו להיכנס לקניונים ולמרכזי הקניות. מי שלא התחסן יורשה להיכנס רק לחנויות חיוניות בקניונים, כמו סופרים או בתי מרקחת. בנוסף, בניגוד לעמדתו בימים האחרונים, המשרד ממליץ שגם חנויות הרחוב ייפתחו בשבוע הבא לקהל הרחב, בהתאם לכללי התו הסגול.

עם זאת, בכחול לבן דורשים להקדים את פתיחת המשק לשבוע הנוכחי, אם כי באופן הדרגתי. במפלגתו של גנץ טוענים שמספר המתחסנים הגבוה מאפשר פתיחה מהירה יותר של ענפי המסחר השונים, בכפוף לעמידה בתנאי התו הירוק.

בניגוד לעמדה האופטימית של כחול לבן, פרויקטור הקורונה נחמן אש ביקש מהשרים להמתין 9 ימים עם ההקלות, כשבמשרד הבריאות חוששים מפתיחה מהירה מדי של ענפי המסחר. ייתכן והצדדים יגיעו לפשרה, והמשק ייפתח כבר בסוף השבוע, או בתחילת השבוע הבא.

יתרה מזאת, במשרד הבריאות מביעים חשש מהפרת הנחיות הממשלה בפורים. בהתאם לזאת, בכחול לבן מציעים להודיע מראש על סגר או הידוק הגבלות בפורים, כדי לאפשר לציבור להיערך.

בנוסף, במשרד הבריאות דרשו מהממשלה לקדם חקיקה שתחייב מורים, נהגים, רופאים ואחיות, להתחסן. במשרד גם רוצים לתגמל צוותים רפואיים שישכנעו בני חמישים ומעלה להתחסן, ולתת תגמול נוסף לרשויות מקומיות עם שיעור מתחסנים גבוה.

נושא נוסף שעלה כאמור לדיון הוא מדיניות השמיים הסגורים ופעילות נמל התעופה בן גוריון. הסוגיה הזו עמדה במוקד המחלוקת בין ישראל וארה"ב, לאחר שהאמריקנים זעמו על כך שרק חברות תעופה ישראליות מורשות לבצע טיסות חילוץ של ישראלים מחו"ל.

השרים הצביעו על המתווה ואישרו את הסעיפים הבאים: 2,000 נוסעים יורשו להיכנס לישראל בכל יום; משרד התחבורה יאפשר לשלב טיסות זרות ויאשר את מדינות היעד; יבוצעו תיקוני חקיקה שיעניקו סמכויות נוספות לפקחים בנתב"ג; משרד הבריאות ייערך לתת מענה לפניות לוועדת החריגים בהיקפים הנדרשים; משרד הביטחון ייערך לבידוד של הנוסעים במלוניות.

קבינט הקורונה - דקה אחר דקה

17:50 - הישיבה הסתיימה ותתחדש מחר ב-11:00.

17:06 - ההחלטות בנושא המשך פתיחת המשק נדחות למחר.

17:03 - המשנה ליועמ"ש רז נזרי אומר לשרים: "עד שלא מקבלים החלטה עקרונית מה הממשלה רוצה לעשות, לא ניתן להכין תקנות".

נתניהו: "תכינו כמה תקנות במקביל, כמה אופציות, בסדר?"

מנדלבליט: "יש חילוקי דעות עם משרד הבריאות".

נתניהו: "אין שום סיבה שלא תעבדו במקביל. אל תעבדו בתור, תעבדו במקביל. אנא, עשו זאת".

16:58 - נתניהו מבקש לדחות את קבלת ההחלטה בנושא פתיחת המסחר למחר, ולגבש תקנות.

16:56: בדיון הוצגה כעת תוכנית תיירות למחוסנים.

שרת התיירות אורית פרקש הכהן התעצבנה ואמרה: "אין מצב שאירועי דובאי יחזרו על עצמם. אין מצב שאנשים יטוסו למדינות אחרות לתיירות מחוסנים, בזמן שבארץ המלונות יישארו סגורים. הדבר הזה גורם לתסיסה אדירה בענף המלונאות בישראל, ובצדק".

אדלשטיין: "מקבל את ההערה החשובה של שרת התיירות. זו הכוונה רק במקביל לפתיחת המלונות, ולא משהו מיידי".

16:53 - פרופ' אש: "הסגר בקושי בלם את הווריאנט הבריטי".

16:41 - השרים אישרו פה אחד את מתווה התעופה: עד 2,000 אנשים יורשו להיכנס לישראל בכל יום.

16:24 - אש מעדכן שיש כרגע 12 נשים בהיריון מתקדם שמאושפזות במצב קשה.

16:21 - נחמן אש: "אני מציג תמונה אופטימית, אך אופטימיות זהירה. יש ירידה בתחלואה, אך בהסתכלות קדימה צריך להיזהר מפתיחה לא אחראית שתביא לעלייה בתחלואה".

הפרויקטור הוסיף: "נתון מעודד נוסף זה מספר המאומתים ליום. כל ירידה בנתון היא חשובה, ורואים את השפעת הסגר על הנתון. זה בא לידי ביטוי גם ברמזור, כך שיש עלייה בנתח הצהוב והירוק, ואני מקווה שמגמה זו תימשך. לעומת זאת, במספר החולים הקשה, הירידה היא איטית. המספרים ליום הגיעו גם ל-80-70, מקווים שתהיה ירידה. העומס על בתי החולים עדיין גדול".

פרופסור נחמן אש (צילום: n12)
פרויקטור הקורונה נחמן אש. מציג אופטימיות זהירה | צילום: n12

16:09 - השרים הגיעו להסכמות הבאות על מתווה נתב"ג: קליטה של עד 2,000 נוסעים ביום; משרד התחבורה יאפשר לשלב טיסות זרות ויאשר את מדינות היעד; יבוצעו תיקוני חקיקה שיעניקו סמכויות נוספות לפקחים בנתב"ג; משרד הבריאות ייערך לתת מענה לפניות לוועדת החריגים בהיקפים הנדרשים; משרד הביטחון ייערך לבידוד של הנוסעים במלוניות.

אם השרים יאשרו את התקנות, הן ייכנסו לתוקף מיום שבת הקרוב.

16:04 - ראש הממשלה חזר לישיבה.

15:51 - אחרי נתניהו, גם גנץ עוזב את הישיבה, אך מסיבות אישיות.

15:43 - ראש הממשלה מציע לבחון מאסר למסרבים להתפנות לבידוד במלונית.

15:36 - נתניהו עוזב את הישיבה לצורך "עניין ביטחוני קצר".

15:23 - השרים החלו לדון בסוגיית ההדדיות בין חברות התעופה הישראליות והזרות.

15:16 - אורית פרקש הכהן על החקיקה שתאפשר להעביר מידע על אנשים שלא התחסנו לראשי הרשויות המקומיות: "אני בדעה שצריך להגביל את הפרטים האישיים רק לבני 50 ומעלה, ולא על כלל הבלתי מחוסנים במדינה. שם הרוב המכריע של חולים ונפטרים, ויש להיזהר מלהתחיל ולפגוע בזכות לפרטיות של הצעירים יותר. אלו תקדימים שיש להיזהר בהם".

15:05 - פרויקטור הקורונה נחמן אש: "בפעימה הבאה נעלה את מגבלת ההתקהלות ל-10 בפנים ו-20 בחוץ, ובפעימה האחרונה ל-20 בפנים ו-50 בחוץ".

נתניהו וגנץ (צילום: פלאש 90)
נתניהו וגנץ. עימות חריף בפתיחת הישיבה | צילום: פלאש 90

15:01 - אדלשטיין: "אנחנו מחפשים סיוע של ראשי רשויות שרוצים להגביר את שיעור המתחסנים. אנחנו פנינו לקופות החולים, הן עושות את המאמצים. קריית שמונה הגיעה לכמעט 100% בעקבות פעילות נמרצת של העירייה והעומד בראשה. אם ניתן כלים לרשויות, זה מאוד יסייע לנו".

14:41 - נתניהו: "הרגע נאמר לנו שאתם לא מוכנים להביא את התוכנית הכלכלית לממשלה. הקורונה לא מחכה לאף אחד. אני לא מאמין שמישהו לא רוצה להביא תוכנית כזאת. זה צריך להיעשות מהר".

14:39 - גנץ תוקף את נתניהו: "לא אסלח לך על שהאשמת אותי בסיכון של חיי אדם כי לא הסכמתי איתך".

14:36 - גנץ: "לפני שנתחיל, אני רוצה לומר שהישיבות הקודמות הוקלטו בצורה מופקרת. אנשים בחרו לעשות כאן פוליטיקה זולה. זה מזכיר לי איך מצגת הודלפה בזמן שהייתי רמטכ"ל במבצע "צוק איתן". אני דורש לדאוג שהישיבות לא יודלפו, ולחשוף את הפרוטוקולים שלהן".

14:34 - ראש הממשלה נתניהו: "אסור שמניעים פוליטיים ישפיעו על ההחלטות. מכירים את השיטה הכושלת של אלה שקראו לפתוח. אני מבקש - לא בשולחן הזה. באוסטרליה, ביוון ובניו זילנד הכריזו השבוע על סגרים חדשים. בזכות החיסונים אנחנו לא נדרשים לזה, אבל ננהל באחריות את צעדי הפתיחה".

עוד מנתניהו: "התוכנית שלנו מורכבת משלושה חלקים: "שמירה על הגבולות, פתיחה באמצעות דרכון ירוק ומבצע לאומי לחיסון בני 50 ומעלה".

בשבוע  הבא: אירועי התרבות והספורט חוזרים

בנוסף לפתיחת המסחר, הפעימה השנייה במתווה של משרד הבריאות שמתוכננת לשבוע הבא כוללת את פתיחת בתי התפילה, חדרי הכושר, המוזיאונים, המלונות (ללא חדרי אוכל), בריכות השחייה והתערוכות.

לגבי פתיחת אירועי התרבות והספורט, השרים טרופר ואדלשטיין סיכמו כי החל מהשבוע הבא, אירועי התרבות ייפתחו בהתאם לעמידה בתנאי התו הירוק. בנוסף, השרים יקדמו מתווה שיאפשר לאוהדי הספורט לשוב למגרשים.

מוקדם יותר היום, פורסם ב-N12 כי משרד הבריאות נעתר לבקשת ראשי הרשויות המקומיות, וציוני תוכנית הרמזור יעודכנו מוקדם מהמתוכנן, כך שיותר תלמידים יוכלו לשוב ללימודים כבר בימים הקרובים.