יו"ר כחול לבן בני גנץ הודה אמש (שני) במסיבת עיתונאים כי הוא עשה טעות בכך שנכנס לממשלה תחת נתניהו וקרא למנהיגי מפלגות המרכז-שמאל להתאחד לקראת הבחירות הקרובות. "זוהי שעת חירום חברים", אמר גנץ, "אסור לנו לתת לו לפרק אותנו לרסיסי מפלגות - יש סכנה גדולה שההזדמנות תחלוף אם נישאר מפוזרים על פני כל כך הרבה סיעות". בעקבות הנאום - נתניהו ביטל את ישיבת הממשלה שתוכננה למחר והייתה אמורה לאשר את מינוי המפכ"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר הביטחון פתח את דבריו בפנייה לאזרחים שהצביעו עבורו :"אתם שנלחמים כבר חודשים ארוכים כדי להשתחרר מהאיש הזה, מביבי, האיש שמחזיק מדינה שלמה בגרון רק כדי שיוכל להימלט מאימת בית המשפט, אתם שהאמנתם בי והתאכזבתם, אתם שנתתם לי את הדבר הכי חשוב לאזרח במדינה דמוקרטית, את קולכם ואמונכם לעשות שינוי שלוש פעמים ברציפות, ואכן 3 פעמים הצלחנו לחסום אותו, 3 פעמים הצלחנו למנוע ממנו להקים ממשלה קיצונית מסוכנת שתעניק לו חסינות, 3 פעמים היינו קרובים שהוא יסיים, יעבור הלאה וילך. ואז קורונה - מגפה ומשבר עולמי, מלחמה על החיים של כולנו, על בריאותנו, על פרנסתנו, ואני חייל של מדינת ישראל, התייצבתי".

בנימין נתניהו, בני גנץ, כנסת (צילום: אורן בן חקון, פלאש/90 )
גנץ על נתניהו: "הוא רימה אותי" | צילום: אורן בן חקון, פלאש/90

גנץ המשיך: "לחצתי את ידו של האיש הזה שהבטחתי להחליף, לחצתי את ידו של מפר הבטחות סדרתי. לחצתי כי מדינת ישראל במלחמה ואני קודם כל חייל שלה. טעיתי. בזמן שעשרות אלפי עסקים קרסו ומאות אלפי אזרחים נשארו ללא פרנסה, ביבי היה עסוק בלסדר לעצמו הטבות מס במיליונים. בזמן שהסבים והסבתות שלנו חגגו לבדם את ליל הסדר, ביבי המשיך להתנהל כאילו החוקים של כולנו לא חלים עליו. בזמן שמגפה אמיתית וקטלנית משתוללת ומאיימת על החיים של כולנו - ביבי ממשיך לפלג ולהסית כי זה משרת את האינטרס האישי שלו וכדי שהוא יוכל להימלט מאימת בית המשפט".

"הוא רימה אותי, הוא רימה אתכם, הוא רימה פעם אחת יותר מדי", אמר גנץ. "מעכשיו יהיה תשלום במזומן על התרגיל שהאיש הזה עשה ועושה למדינת ישראל. כשר הביטחון ושר המשפטים אני הולך להילחם לצד תושבי ישראל".

"בואו נתאחד - המיקום לא חשוב"

בסיום דבריו, יו"ר כחול לבן קרא למנהיגי מפלגות המרכז-שמאל "לוותר על האגו ולהתאחד" ואף הצהיר שהוא מוכן לוותר על המקום הראשון ברשימה. לדבריו, מדובר בשעת חירום ו"אסור לנו לתת לו לפרק אותנו לרסיסי מפלגות". "לכן אני קורא לכל מי שישראל חשובה לו, לכל מי שלא ילך יותר עם ביבי, לוותר על האגו ולהתאחד".

רון חולדאי, אבי ניסנקורן, עופר שלח (צילום: החדשות )
גנץ: קורא לאיחוד מפלגות המרכז-שמאל | צילום: החדשות

גנץ המשיך ונקב בשמות ראשי המפלגות: "לפיד, חולדאי, בוגי, שלח, ליברמן, הורוביץ, שמולי, זליכה - כל אלו שבאמת לא יישבו עם ביבי, בואו וניפגש, נמצא את השיטה, את הדרך. בואו כבר מחר ניכנס לחדר ונמצא פתרונות". 

בתשובה לשאלה אם יהיה מוכן להיכנס לרשימת תחת יאיר לפיד, גנץ השיב: "אנחנו נשב ונדבר ונמצא את הנוסחה הנכונה - לא המיקום חשוב ולא האגו". לדבריו, "מה שחשוב זה איננו המיקום שלי, מה שחשוב זה שנוודא שנתניהו מסיים את תפקידו כראש ממשלה ואנחנו נוביל את הממשלה הבאה בדרך מאוחדת ומכבדת את כל אזרחי ישראל".

יש עתיד: "נעשה כל מאמץ להוביל לחיבורים"

זמן קצר לאחר סיום דבריו, מלשכתו של גנץ פורסמה ההודעה: "לשכת שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ פונה בשעה זו לצורך תיאום פגישה מחר בערב בנוגע לאיחוד הגוש עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר הישראלים רון חולדאי, יו"ר מרצ ניצן הורביץ, יו"ר תל"ם משה (בוגי) יעלון, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, לעפר שלח ולירון זליכה".

החשש של כחול לבן (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
לפיד וגנץ: ישובו לשתף פעולה? | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

תגובת מפלגת יש עתיד לדבריו של גנץ: "נעשה כל מאמץ להוביל לחיבורים שיובילו לממשלה שפויה וליברלית שתשנה את המדינה". 

מנגד, יו"ר מרצ ניצן הורביץ הגיב בסירוב להצעתו של גנץ: "הלקח נלמד - ראינו איך זה הסתיים בפעם הקודמת כשאחרי הבחירות הכל התפרק והתפזר. כל בוקר מישהו מחליט שהוא מקים מפלגה שהיא כלום ושום דבר. מי שמקבל שברי אחוזים שיפרוש ולא יבזבז קולות. אנחנו שמאל והפעם נלך לבד ולא עם אנשים שמתביישים להגיד מה".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גם לא התרשם מנאומו של גנץ וצייץ: "כבר הייתה לנו הזדמנות להחליף את ביבי, אבל בחרת להיות ראש ממשלה רזרבי. הדבר היחידי שאתה יכול לעשות עכשיו למען המדינה זה להודיע שאתה לא מתמודד בכנסת הבאה". 

מערכת N12 פנתה לשני הצדדים כדי לנסות לקבל תשובות מדוע בוטלה ישיבת הממשלה, דבר שיעכב בין השאר מינוי מפכ״ל ושגרירים בעולם. בלשכתו של גנץ השיבו כי קיבלו הודעה על ביטול הישיבה עוד לפני שגובש סדר היום הסופי שלה, אך לא קיבלו נימוק רשמי לסיבה. גורמים בלשכת רה"מ הסבירו כי "הישיבה נדחתה בגלל חוסר הסכמות על מינוי שגרירים. ראש הממשלה סבור שיש להשאיר לשר החוץ הבא את הסמכות להחליט לגבי מינוי השגרירים בצמתים מרכזיים כמו בהודו ובאיחוד האירופי".