בזמן שמיליוני אזרחי ישראל נתונים בסגר, התכנסה הממשלה לדיון משמעותי על המשך ההתמודדות עם הקורונה ועל ההקלות במשק. אך כפי שחשפנו אמש (ראשון) במהדורה המרכזית, חלק גדול ממנה הוקדש לניגוח פוליטי ולהתקפות הדדיות בטונים חריפים ובמילים בוטות. באחד מרגעי השיא, או השפל של הישיבה, הטיח ראש הממשלה נתניהו בשר הביטחון גנץ כי "אם לא יסכים להארכת הסגר – דם המתים יהיו על ידיו". האזינו

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילה התייחס נתניהו לסוגייה המשפטית שעלתה בדבר הממשלה הפריטטית והאשים את כחול לבן בכך שתרגילים פוליטיים מובילים את העמדות שהם מציגים. "הציבור מבין היטב מה המשחק שלכם. הוא מבין שאתם דנים הרבה מאוד ישראלים לתחלואה קשה ולמוות קשה. למוות", האשים נתניהו. "הבאתי את הדברים להצבעה בידיעה ברורה שאתם מיד תפילו אותם, התרגיל הידוע. שמענו את היועמ"ש שהמיקרופון, הוא חשב שהוא לא פתוח, שמענו מה שהוא אמר, אנחנו מבינים את המשחק הזה".

"הציבור מבין היטב מה המשחק שלכם. הוא מבין שאתם דנים הרבה מאוד ישראלים לתחלואה קשה ולמוות קשה. למוות"

נתניהו 

השרה אורית פרקש הכהן השיבה לנתניהו כי לא מדובר בתרגיל אלא בחוק שהוסכם בין הצדדים ועבר בכנסת. אז תקף שר הביטחון גנץ בחריפות את ראש הממשלה ואמר: "אני רוצה להגיד לך בצורה ברורה. לא החלפתי מילה וחצי מילה על המשפט הזה. דיברתי איתך, עם שר האוצר והבריאות. אל תספר לי סיפורים, אל תלמד אותי על אחריות לחיי אדם, כלום".

רה"מ נתניהו תקף בחזרה: "החיים של ישראלים רבים יהיו, הדם של החיים שלהם יהיה על הידיים שלך, בני אל תספר לי סיפורים". השר חילי טרופר התייצב לצדו של גנץ ואמר: "לדעתי אפשר להגיע לפתרון. אני לא חושב שיש טעם להאשים איזשהו צד כמישהו שמסכן חיים. הדבר האחרון שאפשר להגיד על בני גנץ".

"אל תספר לי סיפורים, אל תלמד אותי על אחריות לחיי אדם, כלום"

גנץ

 נתניהו השיב לדבריו של השר טרופר: "חילי, חילי טרופר, אנחנו שמענו את המומחים, שמענו אותם בצורה שאני לא שמעתי אותם אף פעם מדברים. הם אמרו, בתחילת המגפה דיברנו על אלפי הרוגים, על אלפי מתים, גיחכו אותי, ביטלו את זה. ועכשיו אנחנו על 5,000 הרוגים, 5,000 מתים. ועכשיו אומרת שרון אלרעי-פרייס, מגובה בכל המומחים, בלי יוצא מן הכלל.

נתניהו: "עד הבחירות אני צופה שכל הזמן תתנגדו"

נציגי כחול לבן ביקשו לשחרר את המשק כבר ביום שלמחרת, יום שישי, אבל ראש הממשלה מסרב ואז הוא ינסה להעביר את החלטתו ללא תמיכת גנץ וגוש כחול לבן ובניגוד לעמדה המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט.

השרה אורית פרקש-הכהן הטיחה בנתניהו כי רק מי שתומך בעמדתו מקבל זכות דיבור בישיבות הממשלה: "זה לא מגובה בכל המומחים אדוני ראש הממשלה, עם כל הכבוד. מי שלא מגבה לא מקבל זכות דיבור בממשלה".

"אנחנו מאפשרים לאחרים להעלות לדיון, כל אחד יכול לשפוט מה ערך הדברים שהם אמרו", השיב נתניהו. "כל המומחים האחרים אומרים שאם אנחנו נפתח עכשיו, נסטה מההגבלות של משרד הבריאות ונפתח על פי הצעתכם את המסחר בעוד כמה ימים, הם אומרים שזה יביא לכך שימותו, שקודם יחלו, יחלו במחלה קשה, ואלפי אלפי ישראלים מן הסתם גם ימותו".

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

נתניהו המשיך: "הם אומרים שזה יעלה ל-8,000, ל-16 אלף, ואחר כך ל-32 אלף. עכשיו לא יכול להיות שאתם לא שמעתם אותם, ואף זאת, לאחר ששמעתם אותם, אתם באים בעמדה אחודה שמתנגדים, שאתם מתנגדים להחלטות של משרד הבריאות, שלדעתי הן היו, לאור התחזיות שלהם, אפילו היו מדודות למדי, מדודות למדי".

אז האשים נתניהו את כחול לבן כי הם מעדיפים לפתוח את המשק גם במידה והדבר יעלה בחיי אדם: "אנחנו מבינים שאתם לוקחים קו לעומתי, אנחנו מבינים שזו האסטרטגיה שלכם. לפתוח, לפתוח, לפתוח, התחלואה תתפשט ואתם יודעים בדיוק מה תהיינה התוצאות".

השרה פנינה תמנו שטה השיבה: "אני מבקשת לא להגיד דברים כאלה, אלה דברים לא נכונים".

רה"מ נתניהו סיכם: "בחודשיים, ב-50 יום האלה שנותרו עד הבחירות אני צופה שכול הזמן תתנגדו, לכל דבר שאנחנו מביאים. התנגדתם לתוכנית של הערבים, התנגדתם עכשיו לדבר הפשוט הזה".