שר ההתיישבות צחי הנגבי מהליכוד התראיין ביום חמישי האחרון לתוכנית "יומן הצהריים" בגל"צ והתייחס בדבריו לנפתלי בנט. הנגבי הצהיר שבנט אמר שהוא חלק ממה שקרוי "מחנה אנטי-נתניהו". עם זאת, בדיקת עובדות קצרה מעלה כי בנט מעולם לא הצהיר על החרמת הליכוד ונתניהו בבחירות, אלא רק על רצון להחליפו. כמו כן, גם המפלגות האחרות במערכת הפוליטית מתייחסות אליו ככזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון, הנגבי הגיב לשאלה האם בנט יכול להיות חלק מהגוש של הליכוד ונתניהו: "בוודאי, הוא יכול להיות חלק מהגוש. הבעיה שכרגע הוא אומר שהוא מחנה אנטי-ביבי. הוא והמפלגות האחרות שמו את עצמם במצב של החרמת הליכוד ונתניהו באופן מוחלט. לכן, מה האלטרנטיבה שלפיכך נוצרת להם - הם יכולים להיות בממשלה הבאה רק עם השמאל, מרצ, לפיד והרשימה המשותפת".

בנט הקפיד לומר: אני לא 'רק לא ביבי'

נפתלי בנט נשאל במערכת הבחירות הזו פעמים רבות האם הוא מתכוון לשבת עם נתניהו בממשלה והאם ימליץ עליו לאחר הבחירות. בריאיונות או בהצהרות, בנט תקף את נתניהו רבות על אופן הטיפול במגפת הקורונה, היחס לבעלי העסקים וההתנהלות מול הלחצים של המפלגות החרדיות. בנט הצהיר כי הוא מתכוון לרוץ לראשות הממשלה ולהחליף את נתניהו, ואף אמר כי הוא אינו מתכוון להמליץ על נתניהו לראשות הממשלה לאחר הבחירות.

בנימין נתניהו, נפתלי בנט וגדעון סער בכנסת, 2013 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
בניגוד לסער, בנט לא פסל ישיבה עם נתניהו. ארכיון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עם זאת, בנט מעולם לא הציב את עצמו בגוש שמחרים את נתניהו או את הליכוד, כפי שטען הנגבי. בריאיון לניב שטנדל באתר Mako אמר בנט רק לפני כשבועיים וחצי: "אומרים לי: תראה איך כל האחרים אמיצים כי הם אומרים רק לא ביבי. זה אומץ? מה, אני לא מבין שאם אגיד 'רק לא ביבי' התקשורת תעטוף אותי כמו שהיא עוטפת את גדעון? הדבר האמיץ הוא להגיד אמת, ולא לשקר, לקחת את המנדטים ולהגיד אחר כך נסתדר".

בנט הוסיף והבהיר בריאיון כי בחירות נוספות הן אופציה גרועה יותר מאשר ממשלה בראשות נתניהו: "אני חושב שחייבים להחליף את נתניהו. יש לו זכויות גדולות, אבל Enough is Enough. כל עוד אוכל להקים ממשלה טובה בראשותי, או חלופה טובה לזה – בוודאי שזה עדיף".

עוד אמר: "אם אוכל להקים ממשלה בראשותי – זה מה שאעשה. אם לא, אסתכל על כל האפשרויות ואקבל את ההחלטה הכי נכונה למדינת ישראל. אם כל צד יתבצר ב'רק ביבי' ו'רק לא ביבי' נהיה באינסוף בחירות, לא נצא מזה. יש פה מפלגה אחת שאומרת שצריך לעצור את הטירוף הזה של הבחירות. אני היחיד שמחויב בכל כוחו להוציא אותנו מהפלונטר. אני לא בכיס של אף אחד. אני מתכוון שהציבור ייתן בי את האמון. ולדעתי, אם יהיו לי עשרים מנדטים אני אהיה ראש הממשלה הבא. כי בשונה מכולם, אני לא מחרים אף אחת מהמפלגות שבעד מדינה יהודית ודמוקרטית, ואני לא מוחרם". 

נפתלי בנט (צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90)
מכוון לראשות הממשלה, בנט | צילום: Photo by Tomer NeubergFlash90

גם בריאיון ל"אופירה וברקוביץ'", ולמרות שנשאל על כך פעמים רבות, סירב בנט להצהיר כי לא יישב עם נתניהו. "זה תלוי בציבור. אם אין לי מנדטים אז מה אני אעשה?", אמר.

שקד: "לא נחרים מיליון מצביעי ליכוד"

לא מדובר רק בהצהרות של בנט, אלא גם בקו של המפלגה. בריאיון למגזין סוף השבוע של N12, הצהירה איילת שקד, מספר 2 בימינה, שהיא "לא מוכנה להחרים מיליון מצביעי ליכוד". עוד הוסיפה: "אני מאמינה בדמוקרטיה, אוהבת את המדינה והעם שלי ואכבד את הכרעת הבוחר. בסוף מי שיקבע זה הציבור. אני חושבת שאי היציבות השלטונית זה דבר רע למדינת ישראל ולא יכול להיות שבגלל חרמות אנחנו מתגלגלים ממערכת בחירות אחת לשנייה, לשלישית ולרביעית. בגלל שאנחנו לא מחרימים אף מפלגה ואף מפלגה לא מחרימה אותנו, יש לנו את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה, אבל אני אכבד כל הכרעה".

נפתלי בנט (צילום: Photo by Miriam AlsterFlash90)
שקד: "לא נחרים מיליון מצביעי ליכוד" | צילום: Photo by Miriam AlsterFlash90

סער: " בנט לא מחויב להחלפת שלטון"

לא רק בימינה מודעים לך שהם לא חלק מאותו גוש שהוגדר "רק לא ביבי", גם יריביו של בנט בבחירות תוקפים אותו על הרקע הזה. בריאיון לידיעות אחרונות אמר יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער: "אני מאוד משתדל לכבד את מר בנט ואת מפלגתו כי אני רואה בהם שותף פוטנציאלי. יחד עם זאת, יש פער משמעותי ועקרוני בזה שאין להם את המחויבות הברורה להביא להחלפת השלטון. כלומר, הם באים ואומרים: אנחנו גם אלטרנטיבה, ואם לא אז אנחנו עם השלטון. בדמוקרטיה מי שמציג את עצמו כאלטרנטיבה והוא רציני בזה לא יכול לחשוב על הזדחלות לממשלה שאותה הציע להחליף לפני דקה".

אפשר לומר שהשר הנגבי טעה כשטען שבנט הוא חלק מאותו גוש שמתנגד לנתניהו. בנט הציב את עצמו, בדומה לכחלון וליברמן בעבר, במחנה ה"לא מזוהים" שלא מתחייב מראש בפני מי הוא יתמוך ועם מי הוא יצטרף לממשלה. הוא אמנם הודיע שלא ימליץ על נתניהו לאחר הבחירות, אך מעולם לא פסל הקמת ממשלה עימו במידה ולא ייבחר לראשות הממשלה. בנט ומפלגתו 'ימינה' גם מעולם לא הודיעו על החרמת הליכוד, ונחשבים כיום למפלגה היחידה במערכת הפוליטית שלא פוסלת ובעצמה לא מוחרמת על ידי אף אחת מהמפלגות.