מליאת הכנסת אישרה היום (ראשון) את חוק הגדלת הקנסות ונערכת להצביע עליו בקריאה שנייה ושלישית. 39 תמכו בהצעה מול 18 שהתנגדו. עם אישור החוק, הקנס למוסדות חינוך שייפתחו בניגוד להגבלות יעלה מ-5,000 ל-10,000 שקל. רה"מ בנימין נתניהו הודיע כבר על כוונתו לכנס את חברי הממשלה מיד בתום ההצבעה בכנסת על החוק כדי להצביע על הארכת הסגר. אם חברי הממשלה לא יגיעו להסכמה על הארכה, הסגר יפוג הלילה בחצות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני ההצבעה על החוק, שר הבריאות יולי אדלשטיין נאם במליאה: "אני שמח מאוד שחוק הקנסות סוף-סוף יעבור בכנסת. אני תקווה שיעבור בתמיכה של כל סיעות הבית. כשהבאתי את החוק לממשלה הוא לא כוון לא נגד חרדים, לא נגד ערבים, לא נגד דתיים לאומיים, אלא נגד עבריינים שעוברים על הנחיות הבריאות. אלה שפוגעים באנשים סביבם. זה שהם פוגעים בעצמם – זה עניינם, אבל לצערי הנגיף הוא כזה שלא נותן לך לפגוע בעצמך: אתה אומר 'אני מצפצף' ופוגע בכל האנשים בסביבה".

אדלשטיין התייחס לנושא הארכת הסגר שהממשלה צפויה להחליט עליו יותר מאוחר: "הערב בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות, אחת להאריך את הסגר, השנייה לפתוח הכול. לא אשחק משחקים. לפני עשרה ימים ביקשנו סגר לשבועיים. למה עברנו את אי הוודאות של הימים האחרונים? כי היה צורך לקצץ בהצעה של משרד הבריאות. למה? אני לא יודע. הערב הממשלה תצטרך להחליט בין שתי האפשרויות. אם לא מוצא חן בעיני מישהו - שייקחו פעם אחת אחריות. שנפתח את כל המשק ונראה את התוצאות, אפרופו אלה שאומרים שהסגר מיותר ולא עובד".

תלמוד תורה של חסידות נדבורנה
מוסד חינוכי שייפתח בניגוד להנחיות: קנס של 10,000 שקל

עימות בין יו"ר הכנסת לשר הביטחון

יו"ר הכנסת יריב לוין, שניהל את הישיבה במליאה, תקף בחריפות את שר הביטחון בני גנץ, שהאזין לדבריו כשעמד על הפודיום, על בקשתו הדחופה לכנס את הכנסת ביום חמישי האחרון ולהצביע בקריאה ראשונה על חוק הכנסת. "לא היה דבר הזה שבמהלך פגרה הוצב אולטימטום על שולחני כפי שאתה עשית ונדרשתי לכנס את הכנסת ביום חמישי, באותו יום, בו ביום, בלי הודעה מוקדמת. ביום שבאופן רגיל איננו יום מליאה, בשעת פגרה, כאשר ברור לגמרי שיהיו חברי כנסת שלא יוכלו להגיע לדיון, וכאשר אני כיו"ר כנסת מועמד בפני איזו מין משוואה שאין לה כמובן ידיים ורגליים", אמר לוין.

גנץ השיב מיד אחר כך ללוין: "אני מכיר מה היה פה לפני שנכנסתי לאולם, אני מבין את 'נאום ההבשה' שאתה מנסה לעשות לי. דבר שמצופה מיו"ר כנסת שלא יעשה, אבל אני מציע להחזיר לך באותו מטבע ולשאול איך קרה שמפלגה שאתה מבכיריה, במשך חודשיים וחצי חוסמת את התהליך הזה מלקרות, והנה אנחנו צריכים להתנהג איתה בסוף כאילו זו פעולה דחופה ומעצורים בנשק".

בני גנץ במליאת הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
גנץ ליו"ר הכנסת: עיכבת את החוק | צילום: ערוץ הכנסת

"במשך חודשיים ומשהו הצעת החוק הזאת, כלשונה וכרוחה, הייתה מוכנה בממשלה, עברה את ועדת השרים, הועברה אליך, ואתה לא דאגת שהדבר הזה יעלה בזמן וכנדרש - וחבל שכך", אמר שר הביטחון ליו"ר הכנסת.

ח"כ אחמד טיבי נאם בדיון נגד החוק: "בכל פעם שיש קנסות, הציבור הערבי אוכל אותה. אכיפה בררנית קוראים לזה, אני אומר לכם, זו אכיפה גזענית. ולכן התנגדנו לכינוס המליאה ולכן גם היום אנחנו נצביע נגד החוק הזה. אנחנו בעד קיום ההנחיות של משרד הבריאות ורוצים להוריד את התחלואה, אבל לא אם המדינה מפלה באכיפה. אנחנו מבקשים להקים ועדת חקירה על האכיפה הגזענית".

לקראת ישיבת הממשלה על הארכת הסגר, סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש התראיין הבוקר ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין והתייחס לביקורות על יעילות הסגר, לנוכח התמשכות נתוני התחלואה הגבוהים: "ללא הסגר, מבחינת נדבקים ביום היינו מגיעים ל-20 אלף, ולמעגל התחלואה היו מצטרפים 200 אלף חולים נוספים, שזה אומר קרוב ל-2,000 מתים נוספים. הסגר בלם עלייה מטורפת בתחלואה".

"אם הסגר מוריד את מקדם ההדבקה - הוא אפקטיבי", הוסיף קיש. נוסף על כך, הוא טען שהסיבה להארכת הסגר היא העומס הקשה בבתי החולים, אך גם סיפק מסר אופטימי: "בשבוע הזה נראה ירידה של מספר החולים הקשים בבתי החולים והשפעה של החיסונים". באשר לפתיחת המשק, סגן שר הבריאות אמר ש"הדגש הראשון הוא החינוך, עם חלוקה לקפסולות והקפדה עליהן. לגבי המסחר - כשנחליט לפתוח, נפתח את כולו ולא נשחק עם זה".