רון חולדאי מוכר לציבור הרחב בישראל כסמל של תל אביב-יפו ב-22 השנים האחרונות, שבהן הוא מכהן כראש העיר. כעת, , ולאחר שהתלבט באפשרות הזו במשך שנים, החליט חולדאי לעבור לזירה הארצית. הוא הקים את מפלגת "הישראלים" שתתמודד בבחירות הקרובות, והוא מגיע חדור מטרה: "אני הולך לשנות מציאות ולהוביל את הגוש, כניסתי למרוץ מביאה לכך שהמרכז-שמאל יקבל יותר מנדטים". צפו בריאיון המיוחד שהעניק לדנה ויס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"עשרות מנדטים חונים אצל בנט וסער - בשבילי כולם יבואו"

"אני הולך לתת תקווה למיליוני ישראלים שאיבדו תקווה ממנהיגיהם, שהתאכזבו", אמר חולדאי. למרות ההצהרות המשמעותיות של ראש עיריית תל אביב-יפו, מצבו בסקרים אינו מזהיר: ביום השקת מפלגתו החדשה "הישראלים" הוא עמד על 8 מנדטים, היום הוא ניצב על 6 בלבד: "אני לא נכנע. היום אני עם 6, בעוד שבוע אהיה עם 10 ובשבוע שאחרי עם 12", הצהיר בביטחון. הוא ענה לביקורת באשר להחלטתו שלא לפרוש מתפקידו כראש העיר בעת שהכריז על הקמת מפלגתו החדשה. "ביום שאבחר לכנסת - אתפטר מתפקידי". 

"עצם כניסתי למרוץ הביאה לכך שהגוש מקבל יותר מנדטים", אמר. "יש גם עשרות מנדטים של אנשים שמתלבטים ולא החליטו. כאלה שאמרו 'רק לא ביבי' – הם חונים אצל סער, אצל בנט ואצל כולם. בשבילי כולם יכולים לבוא". חולדאי הסביר מה גרם לו דווקא הפעם לעבור לפוליטיקה הארצית: "אני בצו 8. לטובת נכדיי אני חייב לייצר פה את המהפך הזה. אני שם את עצמי לרשות הממלכה".

בני גנץ (צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90)
"מפחד מנתניהו". יו"ר כחול לבן בני גנץ | צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90

"גנץ מפחד מנתניהו, אני לא"

חולדאי מודה שניסה לגייס לרשימתו את הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, שהיה בתקופה האחרונה השם החם ביותר במערכת הפוליטית, שרבים חיזרו אחריו. "מאוד רציתי שהוא יבוא, אך הוא החליט שהוא לא הולך לפוליטיקה. לא הצלחתי להסביר לו שבחיים הפוליטיים צריכים להמר". על שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן, שבחר לעזוב את כחול לבן ולהצטרף ל"ישראלים" בראשותו, אמר: "הוא זה שעמד בפרץ, גם מול גנץ, כדי שלא יפגעו בשלטון החוק במדינת ישראל".

"הפעם הבנתי שאין לי ברירה, שאין מישהו אחר שיעשה את המעשה הזה – מישהו עם ניסיון כל כך גדול, ושמותר לי לסכן את המושרת שלי כראש העירייה", הוסיף חולדאי. "אני מציג מנהיגות אחרת. אני מכוון לכל מי שרוצה מדינה יותר צודקת, שבה מי שמנהל זה רק ממשלת ישראל ולא רבנים". בהתייחסות לגילו (76) אמר: "ביידן נבחר בגיל 78 להוביל את ארצות הברית, זה מראה שאפשר. אני אדם ריאלי ואומר – אני בא לקדנציה אחת. כל עוד נשמה באפי – אני אשרת את עם ישראל".

רון חולדאי ואבי ניסנקורן (צילום: החדשות )
"זה שעמד בפרץ כדי שלא יפגעו בשלטון החוק". ניסנקורן יחד עם חולדאי | צילום: החדשות

באשר לנתניהו, חולדאי הצהיר באופן ברור כי הוא לא מתכוון להצטרף לממשלתו: "בשום פנים ואופן לא אשב איתו. הוא סיים את דרכו, לא תהיה לו יכולת להרכיב ממשלה". הוא הביע את אכזבתו מבני גנץ, שאף הצביע לו בבחירות האחרונות: "ברגע שהוא היה צריך לעמוד כסלע איתן – הוא נשבר ונכנס לממשלה. הוא מפחד מנתניהו, אני לא מפחד מנתניהו".

נפתלי בנט (צילום: Photo by Yonatan SindelFlash90)
"סיים את דרכו, לא אשב איתו". נתניהו | צילום: Photo by Yonatan SindelFlash90

השבוע נרשמה סערה בתל אביב, סבבי מרכז החיסונים שהוקם בכיכר רבין: עובדי הוראה הובאו להתחסן בניגוד לעמדת משרד הבריאות, מה שהוביל לסגירתו של המרכז בשלב זה. חולדאי שולל את הטענה שהוביל את המהלך מתוך שיקולים פוליטיים: "ההכרעה להביא חיסונים הייתה של גמזו, אני אפילו לא מנהל אותה. גמזו הרגיש שבשלב מסויים קצב המתחסנים הולך ויורד והוא פנה לעיריית תל אביב 'תביאו מהר את אנשי ההוראה שלכם כי אחרת אני לא גומר את היום', נתתי לו גיבוי כי ההחלטה נכונה ניהולית ברגע הזה".