אחרי חשיפת תיעוד המפגש של נתניהו עם נציגי העצמאים - בליכוד מנסים למזער את הנזק: הפגישה המקוונת שערך ראש הממשלה עם חברי ארגון "השולמנים" שתיעוד בלעדי ממנה פורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית על ידי דפנה ליאל, הובילה לתגובות סוערות, גם מארגוני וועדי עובדים. הבוקר (שישי) ניסה יו"ר הקואליציה מיקי זוהר להרגיע את הרוחות - והביע הסתייגות מתוכן הדברים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ראשי ועדים פנו אליי וטענו שהאמירה של ראש הממשלה נתניהו בעניינם הייתה טעו", כתב זוהר בעמוד הטוויטר שלו. "אני בטוח שאין לראש הממשלה שום דבר נגד ראשי ועדים. העובדים השכירים יקרים לליבנו לא פחות מהעצמאים ואני גאה לומר שחלק עצום תומכים בליכוד". עוד טען: "הליכוד דוגלת בכלכלה חופשית ותומכת בעצמאים לצד פעילות חברתית למען השכירים בישראל". 

במשך קרוב לארבע שעות, נתניהו טען באוזניהם של נציגי העצמאים שהוא לא יכול היה לקדם רפורמות כלכליות ולדאוג מספיק לעצמאים מאחר שנבלם על ידי הקואליציות שלו, היועצים המשפטיים והפקידות - עם התייחסות מיוחדת לכחלון. בתגובה, הם הטיחו בפניו את המציאות הקשה שהם מתמודדים איתה.

הצעת החוק של זוהר תציל את נתניהו? (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"בטוח שאין לו דבר נגד ראשי ועדים" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחד ממייסדי "השולמנים" אביר קארה עלה לדיון ואמר: "אדוני ראש הממשלה חזק בחיסונים אבל לא יכול לנצח ועדי עובדים". נציגי הארגון תהו מה יהיה שונה בבחירות האלה והאם הם באמת יכולים לסמוך על נתניהו שמיד השיב: "מי משחק איתכם? אני משחק איתכם? לא שמעתם מילה אחת שאמרתי כאן? אני משחק איתכם? אני מזלזל בכם? אני לא פועל למענכם?"

עוד הצהיר: "אני כמעט הקרבתי את הקריירה הפוליטית שלי פעמיים, 3 פעמים, 4 פעמים, כדי לעזור לכם. אני בא מכם, אני מבין את זה. אני משנה את המדינה בשבילכם. אבל אין לי את הכוח הפוליטי כי אני צריך 61. תמיד חסר את המישהו", טען נתניהו והפנה את האצבע המאשימה לכחלון וללפיד שמבחינתו שניהם מחוברים לניסנקורן. "ועכשיו כחול לבן זה ניסנקורן בעצמו. תמיד חסרות האצבעות".

נתניהו תקף את שרי האוצר לשעבר כחלון ולפיד, ואמר כי בניגוד אליהם, החרדים וסמוטריץ' "עושים מה שהוא רוצה". נתניהו ניסה לשכנעם שלא להקים מפלגה עצמאית ולא לחבור לבנט או לכל מפלגה אחרת - ודיבר גם על משבר הקורונה: לדבריו הוא יכול להגיע ל-42 מנדטים, אם נתוני התחלואה יהיו נמוכים. 

אביר קארה (צילום: עופר לנדאו)
אביר קארה, ממייסדי ארגון השולמנים | צילום: עופר לנדאו

בין המגיבים להקלטות גם יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ובנו של ח"כ חיים כץ, שנחשב לאחד הכוחות החזקים בליכוד: ״הדברים של ראש הממשלה הערב לא מקובלים על ארגון העובדים של התעשייה האווירית. לא מצופה מיושב ראש תנועת הליכוד, שרבים מבוחרי המפלגה נמנים על ציבור העובדים המאורגנים בהסתדרות להשמיע דברים קשים מסוג זה".

"היוצרות התהפכו, אדוני ראש הממשלה", הבהיר כץ, "רבים מראשי הוועדים והעובדים הינם חברי ליכוד, הם גאים להיות אנשי ליכוד וגם להיות אנשי עבודה מאורגנת. המחקרים מלמדים כי בכל מקום שישנה עבודה מאורגנת דווקא הפריון גדל ויחד עמו הביטחון התעסוקתי. אדוני ראש הממשלה, אל תצטרף לקמפיין ההשחרה כנגד הוועדים. העובדים לא ייתנו יד לפגיעה בהם. אני מצפה כי תתנער מהדברים הקשים שהטחת בהסתדרות ובציבור העובדים בישראל". 

ממפלגת 'הציונות הדתית' בראשות בצלאל סמוטריץ׳, שלטענת נתניהו "עושה מה שהוא רוצה", הבהירו בתגובה לדברים כי "הציונות הדתית לא בכיס של אף אחד והיא תפעל כפי שהיא מאמינה שטוב לעם ישראל בהתאם לערכיה".  

בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ' (עיבוד: פלאש 90)
עושה מה שהוא רוצה? סמוטריץ' ונתניהו | עיבוד: פלאש 90

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, תקף גם הוא בחריפות את נתניהו: "ראש הממשלה מנסה להסיט את האש מהכישלון הטוטאלי שהוביל למיליון מובטלים ללא פרנסה ומסגרים אין סופיים שחיסלו מאות אלפי עצמאים. אם נתניהו החליט להכריז מלחמה על מאות אלפי משפחות של שכירים ועצמאים הוא ימצא הסתדרות חזקה מאי פעם שתמנע זאת ממנו". 

מתנועת 'אני שולמן' נמסר אמש בתגובה: "בזמן שפוליטיקאים מברברים, פעלנו באינטנסיביות בשנה האחרונה, הקמנו חמ"ל שסייע לעשרות אלפי עצמאים, הובלנו שינויי חקיקה ומדיניות, יצאנו למאבקים והעניקה לבעלי עסקים כלים לצמיחה. בימים אלה אנו מקבלים הצעות ממפלגות רבות להשתלב בפעילות, מתוך הכרה בכוח האדיר שיצרנו. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות המונחות על השולחן ונעשה כל מה שיסייע לעסקים בישראל ולכלכלה חופשית". 

מהליכוד נמסר אמש בתגובה: "אתמול, במשך 3.5 שעות, ראש הממשלה נתניהו השתתף בפגישה עם עצמאיים והיה קשוב למצוקתם. הוא הציג בפניהם את משנתו ופעילותו הכלכלית של רפורמות לטובת כל אזרחי ישראל. לצערנו, בחרתם לשדר 2 דקות שאינן מייצגות מתוך מפגש חשוב וממושך".