"תמיד חסר את המישהו": ראש הממשלה נתניהו קיים פגישה מקוונת עם נציגים מארגון "השולמנים" אתמול (רביעי) וקרא להם לתמוך בו בבחירות הקרובות. בפגישה שארכה כארבע שעות הסביר להם נתניהו שאף פעם אין לו 61 קולות כדי לקדם רפורמות כי "יש כחלונים חדשים". הוא תקף את שר האוצר לשעבר כחלון שלא אפשר לו לטענתו לחוקק רפורמות שהיו מקדמות תחרות חופשית. בהמשך הדגיש כי החרדים וסמוטריץ' עושים "מה שהוא רוצה", אך במקביל הביע חשש שסמוטריץ' יאבד קולות אם תוקם מפלגת עצמאיים. אביר קארה, ממייסדי "השולמנים" תקף: "חזק בחיסונים אבל לא יכול לנצח ועדי עובדים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הפגישה ניסה רה"מ לשכנע את השולמנים לא להקים מפלגה עצמאית ולא לחבור לבנט או למפלגות אחרות. מבחינת נתניהו הגוש שלו זה הליכוד, המפלגות החרדיות והאיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ'. הוא הדגיש בפני נציגי הארגון כי כל הצטרפות או תמיכה במפלגה אחרת לא יכולה לעלות על הדעת אם ברצונם להעביר רפורמות כלכליות.

"אם את רוצה באמת לפתור את הבעיות שלכם", פנה ראש הממשלה נתניהו לאחת העצמאיות שהשתתפו בפגישה, "צריך לתת לי את הקולות שלכם - אבל במסה אדירה, לא בסידור כזה ולא בסידור אחר. לא בדיל כזה ולא בדיל אחר". נתניהו המשיך והניא אותם מלהקים מפלגה עצמאית, שמא לא יעברו את אחוז החסימה. 

נתניהו וכחלון, ארכיון (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
"יש כחלונים חדשים". נתניהו וכחלון | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

"חברי הכנסת שלי מצביעים כל מה שאני רוצה, והחרדים מצביעים כל מה שאני רוצה, וסמוטריץ' מצביע כל מה שאני רוצה", אמר בביטחון רה"מ נתניהו. "אז מי לא מצביע?", נשאל נתניהו על ידי אחת המשתתפות בשיחה.  "כחלון לא מצביע", ענה ותקף את שר האוצר לשעבר שמנע לטענתו רפורמות בכלכלה שהיו מגבירות את התחרות ומיטיבות עם העצמאיים.

נתניהו הדגיש את הדימוי: "יש כחלונים חדשים. וכחלון דיבר בשם העסקים הקטנים. ויש גם אחרים. זה הכל משחק. והפקידות והיועצים המשפטיים. מה אתם באמת לא מכירים? אני לא יכול אני עכשיו מוקלט, אני לא יכול להגיד לכם".

נתניהו הציע לקארה שיריון בליכוד - אך סורב

כך במשך קרוב לארבע שעות, נתניהו טען באוזניהם שהוא לא יכול היה לקדם רפורמות כלכליות ולדאוג מספיק לעצמאים מאחר שנבלם על ידי הקואליציות שלו, היועצים המשפטיים והפקידות - עם התייחסות מיוחדת לכחלון. הם הטיחו בפניו את המציאות הקשה שהם מתמודדים איתה. אחד ממייסדי "השולמנים" אביר קארה עלה לדיון ואמר: "אדוני ראש הממשלה חזק בחיסונים אבל לא יכול לנצח ועדי עובדים". נציין כי נתניהו הציע לאביר קארה ממייסדי השולמנים מקום בכיר ברשימת הליכוד - אך קארה סירב והפגישה זומנה לאחר מכן.

אביר קארה (צילום: עופר לנדאו)
אביר קארה, ממייסדי ארגון השולמנים | צילום: עופר לנדאו

נציגי הארגון תהו מה יהיה שונה בבחירות האלה והאם הם באמת יכולים לסמוך על נתניהו שמיד השיב: "מי משחק איתכם? אני משחק איתכם? לא שמעתם מילה אחת שאמרתי כאן? אני משחק איתכם? אני מזלזל בכם? אני לא פועל למענכם? אני כמעט הקרבתי את הקריירה הפוליטית שלי פעמיים, 3 פעמים, 4 פעמים, כדי לעזור לכם. אני בא מכם, אני מבין את זה. אני משנה את המדינה בשבילכם. אבל אין לי את הכוח הפוליטי כי אני צריך 61".

"תמיד חסר את המישהו", טען נתניהו והפנה את האצבע המאשימה לכחלון וללפיד שמבחינתו שניהם מחוברים לניסנקורן. "ועכשיו כחול לבן זה ניסנקורן בעצמו. תמיד חסרות האצבעות".

"42 מנדטים זה לא תיאורטי"

"אבל אני מתכוון לשבור את זה", הצהיר בפניהם נתניהו ופתח בחישובים קרים של מנדטים. "אם יש לי 40 לצורך העניין, 42. זה לא לגמרי תיאורטי, נכון? כי זה היה במשך ארבעה חודשים. אחרי שיצאנו מהקורונה". הוא מאמין שיצליח להגיע ל-61 מנדטים גם בלי בנט: "אפילו אם זה 40, בסדר. ביחד (עם החרדים) זה 56. אם סמוטריץ' הוא איש הכלכלה החופשית והוא עובר - הוא הולך איתי. ואז יש 61. אבל מה קורה אם הוא מקבל 4? אין מספיק".

נתניהו הדגיש שוב כמה מסוכנת תהיה עבור הגוש שלו פתיחת מפלגה של "השולמנים": "אם אתם תקחו 2 מנדטים מכאן, (סמוטריץ') לא עובר את אחוז החסימה. ואז אתם תראו קואליציה שתהיה תלויה במרצ ולפיד ואנחנו באותו במצב".

נתניהו בביקור במתחם החיסונים של כללית בטירה עם מתחסנת (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
"אני פונה בלי בושה לציבור הערבי". נתניהו בטירה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הוא המשיך: "אתם תקחו את הקולות האלה ותקימו מפלגה שאם חלילה היא לא עוברת את אחוז החסימה זרקתם את הקולות האלה לפח. אבל יותר מזה - סיכנתם קואליציה של 61". מבחינתו 42 מנדטים הם דבר ריאלי עבור הליכוד בייחד לאור הבאת החיסונים והסכמי השלום. "הקורונה מורידה כשהיא עולה והקורונה מעלה כשהיא יורדת", אמר.

"עכשיו יש דבר נוסף שקרה - וזה ארבעה הסכמי שלום", תיאר נתניהו והצהיר כי הוא בונה על 5 מנדטים מהמגזר הערבי שלדעתו יפסיקו לתמוך ברשימה המשותפת שירדה בסקרים לעומת הבחירות הקודמות. "מתי הם ירדו? כשהם הצביעו נגד הסכמי אברהם. הצביעו נגד ארבעה הסכמי שלום שהבאתי. שמשנים את היחסים", הסביר. "אני פונה בלי בושה לציבור הערבי. היום בנצרת ושלשום באום אל פחם, ולפני כן בטירה. אני הולך לקבל שם 5 מנדטים".

תגובות

מתנועת אני שולמן נמסר: "בזמן שפוליטיקאים מברברים, תנועת אני שולמן פעלה באינטנסיביות בשנה האחרונה, הקימה חמ"ל שסייע לעשרות אלפי עצמאים, הובילה שינויי חקיקה ומדיניות, יצאה למאבקים והעניקה לבעלי עסקים כלים לצמיחה. בימים אלה אנו מקבלים הצעות ממפלגות רבות להשתלב בפעילות, מתוך הכרה בכח האדיר שיצרנו. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות המונחות על השולחן ונעשה כל מה שיסייע לעסקים בישראל ולכלכלה חופשית".

מפלגת "תקווה חדשה": "ההקלטות שנחשפו הערב הן עדות מדהימה לאופן בו מנהל נתניהו את משבר הקורונה מתוך שיקולים פוליטיים וציניים בלבד. בשעה שאזרחי ישראל נמצאים בסגר קשה, הכלכלה קורסת והתחלואה אינה פוסקת, נתניהו מתייחס לקורונה ככזו שיכולה לסייע לו לנצח את הבחירות. הקורונה עבור נתניהו היא עוד כלי ציני במשחק בפוליטי. גם בדמוקרטיה נתניהו לא מצטיין ("חברי הכנסת שלי, החרדים וסמוטריץ מצביעים כל מה שאני רוצה"). נתניהו נכשל. נתניהו צריך ללכת. ב-23.3 נחליף את נתניהו ונביא לישראל תקווה חדשה".

מפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ': "הציונות הדתית לא בכיס של אף אחד והיא תפעל כפי שהיא מאמינה שטוב לעם ישראל בהתאם לערכיה".

מפלגת "יש עתיד": "אצל נתניהו כולם אשמים בכישלונות שלו: שרי האוצר לפיד, כחלון ושטייניץ ואפילו סבא ג׳פטו. אבל אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן. העצמאיים והמובטלים מרגישים היטב בכיס שנתניהו נכשל בניהול הקורונה. הם גם יודעים שהתנגד לחוק דמי אבטלה לעצמאיים שהעלתה יש עתיד. הגיע הזמן לממשלה שפויה שתיקח אחריות ותטפל באזרחי ישראל".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "ראש הממשלה נתניהו מנסה להסיט את האש מהכישלון הטוטאלי שהוביל למיליון מובטלים ללא פרנסה ומסגרים אין סופיים שחיסלו מאות אלפי עצמאים. אם נתניהו החליט להכריז מלחמה על מאות אלפי משפחות של שכירים ועצמאים הוא ימצא הסתדרות חזקה מאי פעם שתמנע זאת ממנו. ההסתדרות מייצגת מאות אלפי משפחות של שכירים ועצמאים שהבינו מזמן שרק התארגנות משותפת תמנע פגיעה בשכרם ובתנאי עבודתם".