בתקופת כהונתו הקצרה כשר המשפטים, מצא את עצמו אבי ניסנקורן במרכז הסערה הפוליטית. בריאיון ל"אולפן שישי" הוא מגיב על הכול ומסביר מדוע עזב את מפלגת כחול לבן, למה בחר להצטרף למפלגתו של חולדאי ולא ליש עתיד - ומה ביקש ממנו נתניהו בשיחה בארבע עיניים רגע אחרי שמונה לתפקיד שר המשפטים.

"הדמוקרטיה היא דבר שברירי"

"ניסיון השתלטות המפגינים על גבעת הקפיטול מראה עד כמה הדמוקרטיה היא דבר שברירי", פותח ניסנקורן את דבריו, ומכוון לאקלים הפוליטי הסוער בישראל ולמתקפה על מערכות החוק בארץ. "מה שחשבנו עד לפני כמה שנים – שהכל יצוק בסלע – זה לא המצב. בישראל הדמוקרטיה הרבה יותר צעירה והרבה יותר שברירית מאשר בארה"ב ואני חושש שאצלנו יכול להיווצר מצב גרוע יותר, עד כדי ערעור כל המשטר הדמוקרטי. בכל תקופת כהונתי כשר משפטים חוויתי את הניסיון הזה".

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
מהומות בארה"ב‎ | צילום: AP

ניסנקורן לא חושש אומנם מפני השתלטות פיזית של מפגינים על הכנסת או על בית המשפט העליון, אך טוען כי הסכנה דווקא עמוקה יותר: "לדעתי, האיומים כיום הם בשינויי עומק בשיטת המשטר הישראלי. זה הרבה יותר גרוע – שינויי עומק אי אפשר לתקן".

חלק מהאיומים שעליהם הוא מדבר פגשו אותו במהלך כהונתו בתשעת החודשים האחרונים. "חתירה לשינויים בבחירת שומרי הסף במערכת הדמוקרטית, ניסיונות לקדם ועדת חקירה לשופטים, קריאות לכינון חוק צרפתי ובקשות חסינות עבור ראש הממשלה. אם לא הייתי עוצר את כל אלה – היינו עכשיו במשטר אחר", מזהיר שר המשפטים היוצא.

ניסנקורן ער לקולות בעם המטילים דופי במערכות החוק, וטוען כי "מוסד הפרקליטות עובד בצורה נקייה, ישרה ועצמאית, ומונע משיקולים צודקים ואזרחיים. זה לא נורמלי שבישראל הפרקליטה בתיקי נתניהו מסתובבת עם שומרי ראש, כך גם מנדלביט עצמו. הפרקליטות לא תפרה תיק לנתניהו – ההסתה כנגד מערכת המשפט לאורך השנים מחלחלת לציבור".

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)
"לא נתפר תיק לנתניהו – ההסתה כנגד מערכת המשפט לאורך השנים מחלחלת לציבור" | צילום: פלאש 90

"ברור שנתניהו מתכוון לכונן חוק צרפתי כדי להימלט ממשפט", מבהיר ניסנקורן, ומאמין כי זו גם הסיבה שבגללה אין פרקליט מדינה מעל שנה ושבגינה מנסים לשנות את שיטת בחירת היועץ המשפטי לממשלה. כשנשאל האם הוא צופה שנתניהו לא יגיע למשפט בסופו של דבר, ענה ניסנקורן: "אני רואה מצב שבו אם לא נהיה חזקים - נתניהו יימלט ממשפטו".

"התאכזבתי מדרכו של גנץ"

הימים האחרונים לשותפותם הפוליטית של גנץ וניסנקורן היו מתוחים ורוויים בהאשמות, במסגרתן אף טען  גנץ כי ניסנקורן "תקע לו סכין בגב". השותף בכחול לבן, לשעבר, מתעקש אמנם שגנץ הוא "איש טוב וראוי", אך מסרב לענות לשאלה האם גנץ מתאים לכהן כראש ממשלה ואומר: "דרכינו נפרדו כי התאכזבתי מהדרך שלו".

ניסנקורן וגנץ (עיבוד: N12)
ניסנקורן וגנץ | עיבוד: N12

ניסנקורן מתח ביקורת על המשא ומתן שהתנהל בשבועות האחרונים בין הליכוד לכחול לבן בעניין המערכת המשפטית, שהתנהל ללא ידיעתו, ובתיווכו של חיים רמון. "ההסכמות אליהן הגיעו הפוכות מכל מה שנאבקתי עליו בחודשים האחרונים – מתן שליטה לאסנת מארק ולמירי רגב על הוועדה למינוי שופטים לביהמ"ש העליון, לקיחת הסמכות מידי שר המשפטים בוועדת השרים לחקיקה ונתינת דריסת רגל בנושא לנתניהו – שנאשם בשלושה תיקים פליליים".

"אמרתי לגנץ – זו לא דרכי ואני לא מאמין בזה. אני לא אהיה שותף לדבר הזה. לשמחתי, עצרתי את זה כי זה היה מסוכן". לאחר אותו אירוע, משתף ניסנקורן כי פתח מול גנץ את השמועות לכוונתו לרוץ במשותף עם רשימת ימינה, וטען כי האחרון לא הכחיש את הדברים מולו.

רון חולדאי ואבי ניסנקורן (צילום: החדשות )
צילום: החדשות

ניסנקורן ירוץ בבחירות הקרובות לכנסת כמספר 2 ברשימת מפלגת "הישראלים" בהנהגת רון חולדאי. "יכולתי ללכת עם יאיר לפיד שהציע לי גם כן את המקום השני, אבל "הישראלים" משקפת נכונה יותר את השקפת העולם שלי. מבחינתנו – נתניהו הוא פסול חיתון, ולא נשב בקואליציה תחתיו. הוא חייב לסיים את דרכו הפוליטית – הוא משחית את כל המערכת".

באשר לשאלה – "האם מערכת הבחירות הקרובה תהיה האחרונה?", ענה ניסנקורן: "תלוי בציבור, אם הוא יבחר ויגיד די".