"הגעתי השבוע למצב שבו צו מצפוני לא אפשר לי להמשיך ולשאת באחריות מיניסטריאלית לחלק מההחלטות שמתקבלות שם" - כך אמר הערב (שבת) השר המתפטר אסף זמיר בריאיון לחדשות סוף השבוע. "בחודשים האחרונים הצבעתי יותר מדי פעמים כנגד החלטות שעברו ושנאלצתי בעצם להיות אחראי על קיומן, הגיעה נקודת השבר שבה הרגשתי שאני צריך לעשות משהו שיזעזע את המערכת", הסביר. "אני שמח שכחול לבן נמצאת בתוך הקואליציה - אני רוצה להזכיר איפה היינו לפני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זמיר דחה את הטענות שהתפטר בשל מחאות סביב ביתו - ואמר כי החליט לעזוב את הממשלה בגלל עיסוקו הקדחנתי של נתניהו בהפגנות בדיוני קבינט הקורונה, כך לדבריו: "הדיון במשך יותר משבוע בישיבת הממשלה סביב נושא ההפגנות - וצריך לומר, מה זה הפגנות? זה לא שכל הארץ מחאות מחאות ועכשיו זאת בעיה אפידמיולוגית נקודתית, כי יש נכים ועובדות סוציאליות ואימהות חד הוריות; זאת הפגנה אחת כנגד של השלטון שעוסקים בה באובססיביות".

"אני לא חושב שלא צריך לעסוק בהנחיות, אני לא חושב שלא צריך לאכוף בה ריחוק חברתי ומסכות", הוסיף. "זה חשוב, אבל אני חושב שיש בעיות כל כך יותר גדולות שאנחנו לא מטפלים בהן; זה מחדל. מה שהשתנה ברמה האישית, זה שאדם עובר תהליך. אישור התקנות הללו אושר סופית למרות שנאבקתי וניסיתי למנוע אותן ולא יכולתי יותר להישאר שם. זה מה שהשתנה".

הצהרת רה"מ בנימין נתניהו (צילום: החדשות12)
זמיר על נתניהו: המדינה הזאת על סף התפרקות מוחלטת | צילום: החדשות12

"אני לא מכחיש קורונה", אמר. "המדינה נמצאת במשבר כלכלי ובריאותי אדיר. אני חושב שאנחנו בבעיה ענקית, אבל אני חושב שלא נפתור אותה כשבנימין נתניהו מנהל אותה. גם 700 פרויקטורים לא יעזרו כשהוא עוסק בה במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות שלו".

"חייב להחליף את נתניהו בכל דרך, כי עד אז - לא יהיה פתרון"

הוא הוסיף: "אני חי במציאות שהיא מאוד מורכבת. אני לא בא להבטיח רק סיסמאות ואני רוצה להזכיר ששלוש פעמים ניסינו להחליף את בנימין נתניהו. לא הצלחנו. הוא לא ניצח אבל נשאר שליט יחיד, שולט יחיד לבדו בממשלת נתניהו-ליצמן-אוחנה, שבסגר הראשון השתמש בה כדי לסגור את בתי המשפט ולדחות את המשפט שלו. אז אני אומר: בתוך המורכבות הזאת, מדינת ישראל יכולה לחיות במצב שבו אני לא שר התיירות כדי שנקיים את הדיון שחייב להחליף את נתניהו בכל דרך, כי עד אז - לא יהיה פתרון".

"בעיניי כל מי שנמצא סביב שולחן הממשלה למעט נתניהו ואולי שני שרים - מסכימים (איתי), האחריות היא אחריות משותפת", אמר על האפשרות להחליף את ראש הממשלה. "אני פשוט לא חושב שצריך לחכות שנה - צריך לפעול כדי להחליף אותו ועד שזה קורה לא צריך לוותר על מוקדי הכוח שבהם אנחנו נמצאים… אבל, אותו חייבים להחליף כי הוא לא עוסק בקורונה, וכשכן - דעתו משובשבת והציבור בגלל זה לא מאמין לממשלה".

השר המתפטר גם דחה את הטענות שבחר לעזוב כי הוא לוטש את עיניו לראשות עיריית תל-אביב: "כל אחד עושה חשבון נפש לעצמו. אני יודע שזה לא נשמע אמין ושכולם מייחסים כוונות זדון לכולם. אני לא עוסק באף בחירות אחרות - לא לעיריית תל אביב ולא לבחירות כאן. אני חרד כי אני רואה מה קורה, אני חי בשטח. אנחנו במשבר אדיר. המדינה הזאת על סף התפרקות מוחלטת ואני ראיתי אתמול את ההודעה שהוציאה כחול לבן על מינוי פרקליט המדינה. אני חושב שזה צעד נכון, (חלק מתוך) צעדים רבים שנצטרך לעשות כדי להשיב את האמון ואת הסדר ולייצר במדינת ישראל ממשלה שעם ישראל יאמין בה בתקופה הכי קשה שהייתה לו".