סערה במערכת הפוליטית לאחר דבריו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שהכריז אמש (שלישי) כי מפלגתו תתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת שתעלה היום להצבעה. יו"ר האופוזיציה לפיד: "ישראל זקוקה לממשלה שתבוא לעבוד". יו"ר הקואליציה זוהר: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו". יעלון: "צריך לפרק את הממשלה ומיד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לאור נאומים ואמירות שונות, זה הלו"ז המקצועי והאמיתי להעברת תקציבי 20 ו-21 וחוק ההסדרים כפי שהוצג ע"י האוצר לרה"מ", כתב שר האוצר ישראל כ"ץ בחשבון הטוויטר שלו, "9.12 -אשרור תקציב 20 בממשלה. עד 23.12 -אשרור תקציב 20 בכנסת. 17.12 -אישור תקציב והסדרים 21 בממשלה. פברואר 21 -אישור תקציב והסדרים 21 בכנסת. כל השאר זו רק פוליטיקה". 
 
בליכוד תקפו את דבריו של גנץ: "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו", כתב יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, "המתקפה האישית נגד נתניהו - שפל המדרגה. בזמן שהליכוד עובד רק למען הציבור בטיפול במשבר הקורונה, כחול לבן עובדים רק כדי שבני גנץ יהיה רה"מ. הם מפזרים את הכנסת ומפרקים את הממשלה, תוך כדי פגיעה באזרחי ישראל, בשביל גחמה פוליטית". 

ח"כ ניר ברקת כתב: "גנץ פירק הערב את השותפות בממשלה. כעת הליכוד חייב לקחת את ההובלה כדי להפסיק את השיתוק שנכנסנו אליו, לשנות כיוון במלחמה בקורונה ולהציל את הפרנסה של מאות אלפי אזרחים. חייבים להביא להכרעה ברורה בבחירות ו-40 מנדטים לליכוד - רק כך נביא יציבות שלטונית לישראל".  

גם בשמאל תקפו את גנץ, "הנאום של גנץ יכול היה להיות דרמטי אם הוא לא היה פשוט מקומם", זעמה ח"כ זנדברג ממרצ, "קרה בדיוק מה שהיה צפוי שיקרה, וגנץ לא יכול להגיד שלא הוזהר. הוא בחר במודע לפרק את המחנה ולחסות תחת נוכל ומושחת. מי שצריך להפיק לקחים זה לא הוא, אלא הציבור שבפעם הבאה לא יצביע לפלקט ריק".

"ישראל זקוקה לממשלה שתבוא לעבוד", צייץ יו"ר האופוזיציה לפיד, "ממשלה רזה ויעילה שעסוקה רק בחיים האמיתיים. בבעיות האמיתיות. בעסקים הקטנים, במובטלים, בבריאות. לא בפוליטיקה, לא בשחיתות ולא במסיבות עיתונאים. אנחנו נוביל את האלטרנטיבה לשלטון. באנו לשנות ואפשר לשנות. כמו שאומרים בהפגנות ובגשרים: אנחנו התקווה.", כתב לפיד.

ביבי נתניהו ובני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים, נתניה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
הממשלה בדרך לפירוק | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

אלי אבידר מישראל ביתנו תקף: "לכל אלה שבטוחים שגנץ קיבל עמוד שדרה, קבלו עדכון: לא. נדיה קומנצ'י בשיא גדולתה לא הגיעה לרמת האקרובטיות שלו", יו"ר מפלגתו אביגדור ליברמן הסתפק בביטוי: "בוקר טוב אליהו".  

"לפני חצי שנה כחול לבן יכלו להקים ממשלה שתשים קץ לשלטון נתניהו", הסביר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, "אבל בני גנץ בחר להיות החליפי של ראש הממשלה הגזען והמסית ביותר שידענו. למרות שגם היום יש מי שהולך שולל, שום שסע שנתניהו מנסה ליצור לא ישנה את המשוואה - בלי האזרחים הערבים לא יהיה שינוי פוליטי". 

גם בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, הצטרף למתקפות על יו"ר כחול לבן. "תזכורת- היחיד שהפר את ההסכם הקואליציוני הוא גנץ וכחול לבן", כתב, "כאשר הקימו את הוועדה התפורה לאיתור הפרקליט שיסגור למנדלבליט את תיקי השחיתות שלו. בהסכם הקואליציוני כתוב במפורש שוועדה לאיתור בכירים תוקם רק בהסכמה של הליכוד וצנון לבן".

שרת התחבורה רגב: "הסקרת החמירה. הערב ראינו מה התוצאה של סקרים לא מחמיאים. הם גורמים להופעות לא מכובדות של מפלגה מבולבלת. בני גנץ עסוק בפירוקים כשראש הממשלה עסוק בלהוריד את רמת התחלואה, לייצב את הכלכלה, להביא חיסונים לציבור הישראלי ולעמוד על אתגרי הביטחון שלנו". 

 "כחול לבן - לכו הביתה!", "נתניהו חושב רק על עצמו" 

"בני, האזנתי לדבריך. הממשלה הזו איבדה את דרכה מיום הקמתה", פנה יו"ר תל"ם בוגי יעלון לגנץ, "היא נולדה בחטא והכשירה כהונת נאשם בפלילים. כעת צריך לפרק את הממשלה ומיד, לכונן ממשלת מעבר לתקופה קצובה ולהחזיר את ישראל למסלול. בחירות זו ברירת מחדל אחרונה. ניתן וצריך להחליף את נתניהו בכנסת הנוכחית. זו חובתך!". 

יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ: "רוב הציבור הצביע שלוש פעמים בשנה האחרונה בעד ממשלת מרכז-שמאל. לולא ההתקפלות של חלקים במחנה, ובראשם גנץ ופרץ, היה ניתן להחליף את נתניהו. אני מקווה שהלקח נלמד, והציבור ייתן את קולו בבחירות הקרובות לאלה שהוכיחו, כמו מרצ, כי הם לא משקרים ולא בוגדים בבוחרים".

ח"כ מארק מהליכוד הצטרפה לביקורת על גנץ: "ישראל אחרי הכל. גנץ הוכיח היום (שוב) שהפוליטיקה מעל הכל ואזרחי ישראל מדשדשים אצלו בסדרי העדיפויות. למדינת ישראל מגיעה ממשלה חזקה, מתפקדת, מאוחדת בראשות נתניהו שתדאג לבריאות ולפרנסה של אזרחי ישראל. מיצינו את האפיזודה הפוליטית העונה לשם כחול לבן. לכו הבייתה!".   

"מחר אצביע בלב נקי ושלם עם חבריי בעד פיזור הכנסת", צייץ בחשבון הטוויטר שלו שר התיירות לשעבר, אסף זמיר, "אין ברירה. נתניהו היה יכול למנוע את הבחירות האלה. הוא לא רצה. הוא רוצה בחירות. הוא רוצה רק בלפור והוא בעיקר חושב רק על עצמו. זה עצוב ובעיקר זה לא מגיע לנו כמדינה".

שר החקלאות שוסטר הוסיף: "נתניהו חתם על העברת תקציב באוגוסט ולא קיים. הבטיח שנעביר בדצמבר ושוב הפר את ההתחייבות. יש רק אשם אחד בבחירות שאנחנו גולשים אליהן והוא נתניהו. אם לא היה חושב על המשפט, היה דואג להעביר תקציב".