בליכוד לא משתפים פעולה עם הרשימה המשותפת? תשאלו את נתניהו ומנסור עבאס: במשך שלוש מערכות בחירות זה היה הנשק הכי קטלני של נתניהו: הטענה שהשמאל ישתף פעולה עם ראשי הרשימה המשותפת, אותם הציג כאויבי המדינה. ההסתה רק הלכה וגברה אחרי שהמשותפת באמת המליצה על גנץ לראשות הממשלה - במטרה לשים סוף לשלטון נתניהו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מי שהזדמן השבוע לחדר הוועדה למיגור הפשיעה בחברה הערבית בראשות ח"כ מנסור עבאס לא היה מאמין שעל המסך מופיע אותו נתניהו. "אני צריך את שיתוף הפעולה שלכם ואני חושב שאתם צריכים את שיתוף הפעולה שלי ושל חבריי כאן, של יו"ר הכנסת, של שרי הממשלה. אנחנו צריכים ללכת על זה כמשימה משותפת", אמר נתניהו. 

זה היה אירוע חריג ביותר: נתניהו לא נוהג להשתתף בישיבות ועדות הכנסת, אבל הצטרף הפעם בזום כדי לכבד את מנסור עבאס, יושב-ראש רע"מ, מי שמסתמן כבן ברית פוטנציאלי חדש. כששאלנו אותו אם הוא לא נוטר טינה לנתניהו על הקמפיינים נגד הרשימה המשותפת, הוא אמר: "את התחושות שלי ואת הכאב שלי אני משאיר בלב. בינתיים אני מנסה להוביל תהליך שיעשה את השינוי". 

ח"כ מנסור עבאס (צילום: הכנסת)
ח"כ מנסור עבאס בוועדה למיגור הפשיעה בחברה הערבית | צילום: הכנסתמאז הדיון הזה וההתקרבות בין עבאס לנתניהו, הם שיחת היום במגזר הערבי. חלק אומרים שלא אכפת להם עם מי הח"כים הערבים ישתפו פעולה, כל עוד זה ישרת את המטרות שלהם ("אפילו עם ליברמן"). אחרים חושבים שכל סוג של שיתוף פעולה עם נתניהו הוא לא מקובל ("אי אפשר לסמוך על נתניהו, הוא בגד אפילו בתומכים שלו ובשותף שלו לכסא"). 

נתניהו היה מוכן להישען על המשותפת? "ניהלנו שיחות במשך ימים" 

אחרי חודשים של שמועות על שיתוף פעולה בין הליכוד למפלגה האסלאמית, הקשר בין נתניהו לעבאס הופך בשבועות האחרונים יותר ויותר גלוי. אחרי ששיתוף הפעולה נחשף בסוף השבוע בראיון לעמית סגל במגזין N12, התייצב ח"כ עבאס מול המצלמות והשיב לטענות שעלו בעקבות דבריו, לפיהן הוא תמים לכאורה ושנתניהו מתקרב אליו רק כדי לנצל אותו למטרותיו ולפרק את הרשימה המשותפת: "אני מודע לזה שנתניהו מנסה לנצל אותי אבל גם אני מנסה לנצל אותו. זה הדדי. אז בואו ננצל את נתניהו ואת הממשלה ביחד". 

לטענת ח"כ עבאס, הקשר התהדק כבר אחרי סבב הבחירות הראשון. נתניהו לא הצליח להקים ממשלה ובחן אפשרות להישען על רע"מ כדי להקים ממשלת מיעוט. למעשה, המערכת הפוליטית התנהלה בשני יקומים מקבילים: נתניהו המשיך לתקוף את השמאל על שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת - ובחדרים הסגורים בחן את זה בעצמו. ח"כ עבאס מספר על זה מנקודת מבטו - וחושף שהיו מגעים. 

"הייתה אופציה לנתניהו להקים ממשלת 60", הוא אומר, "הם לא דרשו שנתמוך בממשלה, הם דרשו להימנע. ואז מה בתמורה? העליתי מספר דרישות, אבל בסופו של דבר חזרו למערכת בחירות שנייה תוך חודש". ח"כ עבאס אומר שהוא התרשם שנתניהו היה מוכן להישען עליהם כדי להקים ממשלת מיעוט: "עובדה שניהלנו במשך ימים שיחות". 

על ההצבעה להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות: "לא היה שום דיל" 

בליכוד מכחישים כל כוונה לשיתוף פעולה קואליציוני עם הרשימה המשותפת, אבל דוגמה לגישה השונה של עבאס אפשר היה למצוא באירוע חריג אחר שבו פסלה הקואליציה הצבעה על הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. הליכוד טען שההצבעה לא חוקית כי נדרשה בה הצבעה שמית. עבאס, שניהל את הישיבה, יישר קו וגיבה את הליכוד, אלא שהוא טוען שלא נרקמה שום עסקה עם הליכוד. 

"לא היה שם דיל. אני התנהגתי בצורה ממלכתית ועניינית. יש חברי כנסת שביקשו ממני כן לקחת עמדה פוליטית וכאילו לעשות עכשיו 'פדיחה' ליו"ר הכנסת. אני לא הסכמתי לזה", הוא אומר, "שם ישבתי כסגן יו"ר הכנסת, לא כיו"ר רע"מ וחבר המשותפת". 

הקשר שנרקם בין עבאס לנתניהו מעורר זעם ברשימה המשותפת, אבל גם יריביו הוותיקים של נתניהו זיהו הזדמנות להסתער ובהם יו"ר ישראל ביתנו ליברמן, שהאשים: "מנסור עבאס הכריז שהוא שוקל לתמוך בחוק הצרפתי. לגמרי במקרה אחרי שהוא הכריז על כך, נתניהו החליט להופיע בפני הוועדה". 

עבאס שומע את הביקורת של ליברמן - ומלגלג: "בספטמבר וגם בחודש מרץ היה ניהול משא ומתן עם כחול לבן, - ומי השותפים של כחול לבן? גם ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן. הם היו שם. איך עודד פורר קיבל את התפקיד של יו"ר ועדת הכספים במקום גפני המיתולוגי? בזכותנו". 

עבאס יתמוך בחוק הצרפתי? "יש על מה לדבר" 

ח"כ עבאס מציג גישה שונה. לא עוד צופה מהצד, אלא שחקן שמוכן לשאת ולתת על הסוגיות החברתיות הכאובות ביותר של המגזר הערבי. "להבדיל מחברים שלי או מחברי כנסת אחרים שיש להם עמדה מלכתחילה, כן או לא, אני אומר: 'אני לא מובן. אני לא אומר כן ולא אומר לא. כל הצעה שתבוא, כל דרישה, נבחן אותה ונחליט בהתאם לאינטרס ולצרכים של האנשים פה. במיוחד אם זאת לא סוגיה ערכית". 

ומה בנוגע לחוק הצרפתי שנתניהו כל כך מעוניין לקדם? האם במקרה הזה מדובר בעמדה ערכית? "אנחנו נבחן את החוקיות שלו, נסתכל גם מה קורה בעולם ויש על מה לדבר", אומר ח"כ עבאס. אלא שזו לא רק הגישה, אלא גם הסגנון. הוא יודע לדבר אל לבו של נתניהו - וזוכה לקשב מלא. בסוף אחד מנאומיו של עבאס, נתניהו ביקש לקבל את דבריו בכתב. 

רע"מ היא אחת מארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת, וממילא חלוקות ביניהן בתפיסות החברתיות. הקרב על היחס לנתניהו עשוי להיות הקש שישבור את גבה של הרשימה, ונתניהו לא יזיל דמעה. "בטוח שהרשימה המשותפת תתרסק אם תישאר בעמדות ובגישה שהיא הייתה בה", אומר ח"כ עבאס, "אנחנו לא צריכים סיסמאות, אנחנו פשוט נגיד לאנשים: 'חברים, אנחנו באנו כדי לייצג אתכם. תנו לנו את הכוח הזה'". 

"השמאל הישראלי צריך לשנות גישה - ולתמוך בגישה שאני מוביל" 

אף אחד לא מאמין, גם בקרבתו של ראש הממשלה,שאותו איש שאמר "הערבים נוהרים לקלפיות", שחוקק את חוק הלאום, באמת מתעניין עכשיו בחברה הערבית ובמה שקורה בחברה הערבית. ח"כ עבאס אומר למעשה שיש 'ראש ממשלה סחיט', ושעם ארבעת המנדטים של רע"מ אפשר לסחוט אותו ולהביא להישגים בחברה הערבית.

נתניהו קרא לאשר את החוק (ארכיון) (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש)
ראש ממשלה סחיט? נתניהו | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש

הוא מנסה לנצל את זה, ובמשותפת אומרים לו באופן ברור מאוד: "אל תחלום. ביום שיגיע והוא ירצה,
הוא יסגור את הדלת, ואתה לא תראה שום דבר ממנו והוא יסתדר בסוף בלעדיך, אתה תישאר בחוץ". עבאס זועם על האופן שבו מציגים אותו יריביו, כמחזר עיקש של נתניהו, ובעיקר חושב שכולם מפספסים. "לדעתי, השמאל הישראלי צריך להיות חכם ולתמוך בגישה שאני מוביל", אומר ח"כ עבאס, "למה? כי זה מכשיר לו את הקרקע לעשות מה שהוא לא העז לעשות בעבר". 

היחסים בין נתניהו לעבאס יעמדו בימים הקרובים למבחן משמעותי. נתניהו הבטיח לקדם בממשלה תוכנית למיגור הפשיעה במגזר הערבי והשאלה היא מה עבאס יקבל בתמורה. כששאלנו אותו אם לא יתמוך בחקיקה נגד נתניהו בתמורה אמר: "בפוליטיקה יש הדדיות. אם הוא מקיים את ההבטחה שלו, אז אני אדון בדברים בראייה חיובית ופתוחה אבל, גם אשמור על העקרונות שלי". 

ימים יגידו מי כאן רימה את מי. מה שבטוח, התמורות הטקטוניות שעוברת החברה הערבית עשויות לשנות את המפה הפוליטית, ולהטות את הכף כבר בבחירות הקרובות.

מישראל ביתנו נמסר בתגובה: "שלא כמו נתניהו שתמורת חוקים פרסונליים, כמו החוק הצרפתי, מוכן לרקום דילים עם נציגי התנועה האסלאמית, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מעולם לא דיבר עם נציגי הרשימה המשותפת ואינו מתכוון לעשות זאת בעתיד". 

>> הריאיון עם ח"כ עבאס במגזין N12 שחולל סערה: "מה אכפת לי לתת לנתניהו מה שצריך"