הגישה החדשה של עבאס מאיימת לפרק את הרשימה המשותפת: ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רע"מ שמהווה את אחד מארבע המפלגות המרכיבות את הרשימה, מציב אולטימטום לחבריו - ואומר להם הערב (רביעי) כי אם לא יקבלו את תנאיו - הוא יפרק את הרשימה המשותפת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפעם הראשונה, ח"כ עבאס למעשה אומר לחבריו לרשימה שאין להצביע יותר בעד חוקים המיטיבים עם הקהילה הגאה ולאמץ את הגישה השמרנית שלו, שזוכה לרוב בחברה הערבית - בניגוד לגישה הליברלית יותר של היו"ר איימן עודה ושל בכיר הרשימה ח"כ אחמד טיבי בסוגיה הזו. עבאס דורש בנוסף פרגמטיות שמשמעותה למעשה היא שיתוף פעולה אפשרי גם עם הימין - ובנוסף הוא דורש גם שינויים בהרכב הרשימה. 

השאלה היא האם עבאס באמת רוצה שהתנאים האלה יתקבלו או שהוא למעשה מציב מראש תנאים שברור לו שאינם אפשריים למימוש מבחינת חבריו - ובכך, יו"ר רע"מ יוכל לומר שמי שבחר לפרק את הרשימה המשותפת זה לא הוא. 

ח"כ מנסור עאבס  (צילום: פלאש 90)
ההתקרבות בין עבאס ונתניהו מסכנת את קיום הרשימה המשותפת | צילום: פלאש 90

בעקבות הדברים החריפים הללו, אומרים גורמים ברשימה המשותפת כי הסיכוי לפירוקה עלה דרמטית, וייתכן שהוא עומד על יותר מ-50% נכון להיום. העיתוי הזה רגיש במיוחד, לקראת מה שנראה כמו מערכת בחירות נוספת שמתקרבת - ואם הרשימה תרוץ בה בנפרד, ייתכן שחלק מהמפלגות שמרכיבות אותה לא יעברו את אחוז החסימה. 

ההתכתבויות הסוערות בין חברי הרשימה: "מה שאתה עושה זה פשע חסר תקדים" 

מה שהוביל בין היתר לשפל ביחסים בין עבאס ליתר חבריו ברשימה, הוא ריאיון שהעניק לערוץ 20 - פלטפורמה שהיא קו אדום מבחינת חברי הרשימה שנחשבת ל"חממה של נתניהו והמתנחלים" - במהלכו אמר: "אם המשותפת תלך בדרך הזו שאני מציג אז כנראה שיש סיכוי שהמשותפת תמשיך להתקיים. אם הרשימה המשותפת תחזור על אותן טעויות, על אותן עמדות שלא מביאות בשורה לחברה הערבית, היא מאבדת את ההצדקה לקיום שלה". 

הריאיון הזה, וגם דברים ברוח דומה שאמר אפילו על שיתוף פעולה עם ח"כ בצלאל סמוטריץ', הוביל להתכתבות סוערת בקבוצת הוואטסאפ של חברי הכנסת של הרשימה, שבמהלכה הטיח יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה, האשמות קשות בעבאס. התכתבויות שפורסמו לראשונה אצל מוחמד מג'אדלה ברדיו נאס, שופכות אור על המשבר כפי שהוא נראה מבפנים:

עבאס כתב: "אמרתי ואני עדיין אומר 'בואו לנהל שיח פוליטי לגבי יעדי הביניים שלנו' ועודה השיב לו: "האם אתה לא מודע לכך שהוא (נתניהו) כבר מנצל אותך וזרע את הפילוג וחוסר האמון בינינו? מה זה המשחק הזה בגורלה של המשותפת? מספיק עם הצלחת לשכת נתניהו בזריעת פילוג בקרבנו". 

 

בשלב הזה, מגיב לדברים יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, שכותב: "התעלמתם מההצעה שלנו לדיאלוג פוליטי. אבל זה לא אומר לפתוח את הדיון בערוץ של המתנחלים" - ואז עודה המשיך וכתב נגד עבאס: "מה שאתה עושה זה פשע נגדנו, פשע חסר תקדים. ההיסטוריה לא תסלח לך על מה שאתה עושה".