מה גרם למי שהיה אחד השרים הכי קרובים לנתניהו, שהתלווה אליו לפגישות עם פוטין וניהל עבורו את המשימות הרגישות ביותר, לעזוב את מפלגתו ולהצטרף לגדעון סער? ומי עוד יצטרף אליו ממפלגתו הקודמת? השר לשעבר זאב אלקין הגיע אמש (שבת) לאולפן "פגוש את העיתונות" לריאיון ראשון מאז עזב את הליכוד כדי לענות על כל השאלות הבוערות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מיקי זוהר התראיין תחילה לפני שהגיע השר זאב אלקין לאולפן, אז נפגשו השניים והחליפו ביניהם דברים. זוהר הטיח באלקין: "בית לא עוזבים חבל שעזבת את הבית, צר לנו שעזבת", אלקין בתגובה ענה לו: "עם כל הכבוד לבית, יש לנו מדינה"‎. 

בתחילת הריאיון סיפר אלקין על התגובות השונות שקיבל לאחר שהכריז כי הוא מצטרף למפלגתו של גדעון סער. "קיבלתי המון תגובות. התגובות הכי מעניינות הגיעו מהליכוד משלושה סוגים - תגובות נאצה, אני מבין את זה. זו החלטה מאוד קשה לעזוב את הליכוד כי אני מאוד אוהב את התנועה והפעילים. הסוג שני - תגובות שאנחנו נלך אתכם ונצטרף אליכם. הסוג השלישי הוא תגובות מהליכודניקים שאמרו - יהיה לנו קשה לשים פתק אחר אבל כל מילה שלכם בסלע. לא ציפיתי לזה. אלה התגובות שקיבלתי מפעילי המפלגה שלי". 

אלקין דיבר בהמשך על היחסים עם נתניהו וסיפר על השינויים שעבר לטענתו רה"מ שבסופו של דבר הובילו אותו להחלטה לפרוש מהמפלגה: "אפשר למצוא הרבה מאוד ריאיונות שלי שבהם אני משבח את בנימין נתניהו וגם בנאום אמרתי שאני מאוד מעריך אותו על תרומתו למדינה. אבל הבן אדם הזה משתנה והשתנה מול העיניים שלי - במיוחד בשנה האחרונה".

"המאזן בין התועלת למדינה ובין הדברים הבעייתים היה בעבר לטובת התועלת למדינה. בשנתיים ובמיוחד בשנה האחרונה זה השתנה, זו טרגדיה בעיני. הסיפור האישי, השיקול האישי, גם הסביבה וגם מה שקורה לו (לנתניהו), הפך הרבה יותר דומיננטי. מדינת ישראל הייתה צריכה בחירות באמצע משבר הקורונה? אני באתי אליו לפני כמה שבועות הפצרתי בו לעצור את זה וראיתי שאין לו עניין. כל מה שראינו בכנסת היה כדרור והעברת האשמות. מה שקרה ביציאה לבחירות שלישיות זה היה הסדק הראשון ביני לבין נתניהו. תמיד היו עליות וירידות ביחסים עם נתניהו".

לשאלה האם יישב תחת נתניהו השיב אלקין: "לא נשב עם נתניהו בשום קונסטלציה, כי השיקול האישי מוביל אותו בקבלת ההחלטות. וזה הופך להיות מסוכן. נתניהו מרגיש נרדף, הוא חושד בכולם, האווירה היא של פולחן האישיות, ההתנהלות כמו בחצר ביזנטית, החנופה. את זה בדיוק אנחנו רוצים לשנות. כל האווירה הזאת, שהוא מרגיש נרדף וחושד בכולם, את רואה איך נראה הליכוד היום, התמונות מבית המשפט, השיח של חלק מנבחרי הליכוד. כל התחושה הזו של פולחן אישיות זה לא הליכוד כפי שהוא צריך להיות. את זה אנחנו צריכים לשנות".

הליכוד בתגובה לדבריו של אלקין: "מוזר שתוך יומיים שר המים לשעבר עבר מ'ראש הממשלה נתניהו מנהיג ענק שמביא הישגים לישראל' ל'מסוכן לישראל', רק בגלל שסגרו לו את הברז"‎‎.