ועדת האיתור למועמד למשרת פרקליט המדינה החליטה אמש (שני) פה אחד להמליץ על מינויו לתפקיד של עו"ד עמית איסמן. אלא שבעברו של איסמן, פרקליט מחוז חיפה, מסתתרות התבטאויות מיניות ובוטות בפני עמיתות לעבודה. בנובמבר 2017 חשף גיא פלג במהדורה המרכזית כי נגד איסמן נפתחה חקירה בחשד להטרדה מינית. בסיום החקירה, סגרה נציבות שירות המדינה את התיק והמליצה על טיפול משמעתי. מנכ"לית משרד המשפטים דאז אמי פלמור קבעה אז כי התבטאויותיו של איסמן מהוות התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה ונזפה בו בהליך משמעתי פנימי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההתבטאות הראשונה המיוחסת לאיסמן הופנתה על ידו בשנת 2008, בעת ששימש כמנהל מחלקה. איסמן שוחח עם פרקליטה אחרת על תיק של עבירות מין ובשלב מסוים פנה אל מתמחה שנכחה במקום ושאל אותה בקול: "יש לך בארון חוטיני מנומר?". כשהשיבה בשלילה, פנה העובד לפרקליטה ואמר לה: "זאת בחורה נורמלית, היא לא מחזיקה דברים כאלה בארון". המתמחה ציינה כי ההתבטאות הבוטה הביכה אותה, אך היא לא חשבה שנועדה להטריד אותה מינית או לפגוע בה.

ההתבטאות השנייה המיוחסת לאיסמן נאמרה בעת שכיהן כפרקליט מחוז והופנתה כלפי פרקליטה אחרת. הפרקליטה ביקשה, כך לפי הודעתה, להתייעץ עם איסמן בנוגע לתיק שהסנגוריה לחצה עליה לסגור בהסדר טיעון - אלא שהפרקליט השיב לה: "את לא גבר, אין לך ביצים, נכון? כי כשאת גבר ומועכים לך את הביצים אז יש תחושה של כאב אבל יש גם תחושה של עונג, וזה מה שהסנגורית עושה לנו". הפרקליטה החליטה שלא להתלונן על האמירה בטענה שמדובר היה במשפט אחד.

אמי פלמור (צילום: Hadas ParushFlash90)
"ההתבטאויות עולות לכדי התנהגות בלתי הולמת". אמי פלמור | צילום: Hadas ParushFlash90

לאחר שפרקליטה בכירה בתפקיד רגיש העבירה מידע ולפיו איסמן הטריד מילולית מספר פרקליטות הכפופות לו, נפתחה נגד הפרקליט הבכיר חקירה בחשד להטרדה מילולית. על פי תלונתה של הפרקליטה, איסמן נהג להטריד עובדות ואמר להן מספר פעמים הערות בעלות אופי מיני שגרמו להן להרגיש שלא בנוח.

הפרקליטה הבכירה סיפרה גם אודות קשר אישי שקיים אייסמן עם פרקליטה נוספת הכפופה לו. לטענתה למרות הקשר האישי בניהם הוא דן בתנאיה ובקידומה בתוך המשרד. התלונה הועברה לנציבות לשרות המדינה שתבדוק את התלונה ותמליץ במידת הצורך על הגשת כתב אישום.

בסיום החקירה, קבעה נציבות שירות המדינה כי אין בהתבטאויות שיוחסו לאיסמן משום מעשים המהווים הטרדה מינית וכי אין בסיס לטענה שהועלתה לקשר פסול בין העובד לפרקליטה הכפופה לו. באשר לשתיים מההתבטאויות שיוחסו לו, קבעה הנציבות כי האמירות "עולות לכדי התנהגות שאינה הולמת" והמליצה לקיים שימוע בנוגע להתבטאויות אלו בפני מנכ"לית משרד המשפטים.

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
שר המשפטים אבי ניסנקורן | צילום: אלעד מלכה

מנכ"לית משרד המשפטים דאז אמי פלמור קבעה אז כי ההתבטאויות מהוות התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה, ובעקבות כך רשמה לו התראה בהליך משמעתי פנימי.

"תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים"

בהודעה שפרסמה אמש ועדת האיתור התייחסו חבריה לאמירותיו של איסמן כלפי עמיתות לעבודה: "הוועדה בחנה בכובד ראש את ההליך המנהלי שהתנהל בעניינו של עו"ד איסמן ואת החלטת מנכ"לית משרד המשפטים דאז, ושמעה את התייחסותו לדברים. הוועדה השתכנעה כי אמירות אלו, אשר נאמרו לפני שנים רבות, אינן מאפיינות את עבודתו ואת התנהלותו של עו"ד איסמן", אמרו בוועדה על האמירות. "הוועדה רשמה בפניה כי עו"ד איסמן הביע צער עמוק על הדברים ולקח אחריות על מעשיו, לרבות בפני הוועדה עצמה, וכן התרשמה באופן בלתי אמצעי, מכך שהפיק את הלקחים הנדרשים".

עוד נכתב כי "עו"ד איסמן הבהיר באופן מפורש כי הוא פועל מתוקף תפקידו לשמור על שיח מקצועי מכבד בפרקליטות המדינה ומחוצה לה, וכי בכוונתו להמשיך ולפעול כך. הוועדה סבורה כי במכלול נסיבות העניין, שתי אמירות אלו, שנאמרו כאמור לפני שנים רבות, אינן עולות כדי פגם ערכי-נורמטיבי המונע ממנו מלכהן בתפקיד פרקליט המדינה".

שדולת הנשים תקפה את החלטת הוועדה להמליץ על איסמן לתפקיד פרקליט המדינה: "מינויו של איסמן לתפקיד כל כך נכבד, והניסיון לגמד את האמירות המיניות הבוטות שלו כדי להכשיר את הבחירה, הוא ניסיון פסול. אמירות בוטות כאלה מעידות על תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים, וגם על הארגון בו הוא עובד. אדם כזה צמח והתקדם במערכת והוא לא עומד רק בפני עצמו".

"משרד המשפטים צריך לעשות בדק בית מקיף במשרד ממשלתי, שאמור להוות דוגמה ומופת לציבור" הוסיפו בשדולת הנשים. "עליו לבחון היטב את הטענות בדבר פחד של פרקליטות להתלונן על שיח לא הולם ולבדוק בצורה מקיפה את נושא ההטרדות המיניות. איזה מסר מקבלות פרקליטות ממינויו של איסמן? מצפצפים עליכן - תמשיכו לשתוק".

"משפטן מבריק, מקצועי וישר דרך"

איסמן מילא לאורך השנים תפקידים בכירים בפרקליטות המדינה, כפרקליט מחוז חיפה, משנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים וכמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

ועדת האיתור למשרת פרקליט המדינה קבעה בהחלטתה כי עו"ד איסמן בלט מעל כל יתר המועמדים במכלול השיקולים שנבחנו ונמצא המתאים ביותר לתפקיד: "בהופעתו המרשימה בפני הוועדה, ניכרה היכרותו המעמיקה עם מערכת אכיפת החוק ועם המערכת הממשלתית בכללותה. עו"ד איסמן הציג משנה סדורה ומפורטת להתמודדות עם האתגרים הניצבים היום בפני מערכת אכיפת החוק, הן במישור המקצועי והן במישור הניהולי. בנוסף, הוועדה התרשמה כי ביכולתו להוביל מהלכים ארגוניים משמעותיים שתכליתם חיזוק אמון הציבור בפרקליטות המדינה ובמערכת אכיפת החוק בכללותה".

איסמן זכה להמלצות מצד בכירי מערכת המשפט בעבר: "הציג חזון של שקיפות ציבורית ופתיחות לביקורת. לאורך שנותיו, הוכיח יכולת משפטית גבוהה ביותר וכישורים משפטיים יוצאי דופן, יכולת ניהול מעולה, יושרה ואמינות, יכולת עמידה בלחצים, והפגין עמוד שדרה מקצועי וערכי אל מול אתגרים כבדי משקל".

שר המשפטים אבי ניסנקורן צייץ בחשבון הטוויטר שלו דברי תמיכה במועמד המומלץ: "עו"ד עמית איסמן יהיה פרקליט מדינה מצויין", כתב. "מכל עבר מעידים על איסמן שהוא משפטן מבריק, מקצועי וישר דרך. לא בכדי הוא נבחר פה אחד על ידי ועדת האיתור, למרות שהתמודד מול מועמדים מעולים. אני מברך על בחירתו ובטוח שיפעל בעצמאות וללא משוא פנים לחיזוק שלטון החוק".