אלי אבידר, מהפנים הבולטות במחאה בבלפור וגם בכיר במפלגה של אביגדור ליברמן, מאמין במספר הקסם 300 אלף. הוא משוכנע שמספיק שכמות כזו של אנשים תגיע להפגנה אחת מול מעון ראש הממשלה - ובנימין נתניהו ייפול. אבידר לא מעוניין לפרט כיצד הגיע דווקא למספר הזה, אבל הוא אומר שלא מדובר במספר אקראי. הוא גם חושב שזה בהישג יד. ומה אם לא? במקרה כזה - התחזית שהוא מצייר קודרת מאוד, אפוקליפטית ממש.

על פי אבידר, נתניהו רואה מול עיניו מטרה אחת בלבד - הימלטות מהמשפט הפלילי המצפה לו. לצורך כך הוא גיבש תוכנית מסודרת ורב-שלבית, שאותה כבר החל להוציא לפועל, ובסופה ישראל תהפוך לדיקטטורה. "אנחנו כמעט על סף תהום", אומר אבידר בריאיון למגזין N12. "לנתניהו אין מעצורים והוא מוכן לעשות הכול. אם זה היה תלוי בו היינו צפון קוריאה למתקדמים".

האמצעים שבהם נתניהו משתמש, טוען אבידר, כוללים בין היתר ריסוק שיטתי של המערכות השלטוניות בישראל. הוא עובר אחת-אחת ומציב בראשן את אנשיו, שידאגו לאינטרסים המשפטיים והפוליטיים שלו. "משנת 2015 האיש הזה מוביל תהליכים לא פשוטים כלפי החברה והדמוקרטיה הישראלית", אומר אבידר. 

אבידר ממשיך ותוקף את המהלכים של נתניהו, ומסביר שלא מדובר באירועים נפרדים - אלא במהלך משולב: "הוא מכניס את אנשי שלומו לנקודות מפתח. השיטה שלו היא חדירה והשתלטות על מוסדות שלמים במדינת ישראל שהתנהלו פעם בצורה ממלכתית והיום הם רמוסים מתחת לרגליים שלו. זה מזכיר לי את הספר 'האנטומיה של הפשיזם', שבו רוברט פקסטון מסביר מה קרה למדינות ברחבי העולם, במיוחד באירופה, איך השתנה להן השלטון פתאום".

תוכנית ההשתלטות הזוחלת

לטענת אבידר, המשטרה היא אחד מהמעוזים שכבר "נכבשו" על ידי נתניהו, באמצעות מקורבו, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה. "יש לנו משטרה שפועלת ברוחו של אוחנה", הוא מצהיר. "במהלך שבוע וחצי של סגר המשטרה חילקה 50 אלף דוחות למפגינים, הרבה יותר מאשר לכל הדברים האחרים. השר הצהיר בצורה פומבית שהוא ימנה מפכ"ל שיעצור את ההפגנות. הוא התחיל לראיין מועמדים למפכ"לות והאנשים האלה יצאו בהלם מהישיבות, אמרו שזה היה ריאיון פוליטי לחלוטין ושדיברו איתם בעיקר על ההפגנות".

גוף נוסף שראש הממשלה השתלט עליו, לדברי אבידר, הוא הכנסת. "הדמוקרטיה בכנסת הסתיימה, אין אפשרות להשפיע על כלום. גם תפקיד יו"ר הכנסת נכבש על ידו. ראינו את זה בשבוע שעבר עם ביטול ההצבעה על הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. נתניהו רומס את חופש הביטוי שלנו כחברי אופוזיציה ואת היכולת שלנו לבוא לידי ביטוי כמחוקקים".

//img.mako.co.il//2020/10/29/avidar_quote_1.png

גם מוסד מבקר המדינה, אומר אבידר, הפך למסורס: "נתניהו מינה מבקר מדינה שהחליט שהוא לא עוסק בביקורת". וגם המל"ל: "פעם לראשי המל"ל, כמו עוזי ארד וגיורא איילנד, הייתה עמדה עצמאית. זו לא הסיטואציה עם מאיר בן שבת".

השלב הבא, חושש אבידר, הוא השתלטות על השב"כ: "הרצון של נתניהו הוא למנות את מאיר בן שבת לראש השב"כ. אם בזמן שהשב"כ נמצא לנו בטלפונים בן שבת יעמוד בראשו - אפשר להסתכל על הדמוקרטיה בישראל כעל אפיזודה היסטורית".

"הוא לא רוצה שהציבור יידע מה קורה"

עניין האיכון ששב"כ מבצע על טלפונים של אזרחים מטריד מאוד את אבידר. זו דוגמה קיצונית לאופן שבו, לטענתו, נתניהו משתמש במגפת הקורונה כאמצעי לפגוע בדמוקרטיה בישראל.

"בשם עצירת הקורונה, הוא העביר חוק שהשב"כ יכול להיכנס לטלפונים שלנו ולראות הכול", סבור אבידר. "זאת למרות שכולם אומרים, כולל דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם השבוע, שאחוזי ההצלחה של איכוני השב"כ הם זניחים. 60% מהאנשים שהתקשרו לערער שוחררו מבידוד. גם ראש השב"כ הנוכחי אמר בדיונים שהוא לא ממליץ להשתמש בכלי הזה כי הוא לא מדויק. אבל נתניהו רצה את החוק הזה כדי שתהיה לו אפשרות לסכל הפגנות המוניות. תאר לעצמך שיש פתאום מישהו חיובי לקורונה בהפגנה - על פי הטכנולוגיה של השב"כ אתה מכניס 2,000 איש לבידוד בלי בעיה בכלל".

אך בעוד שהאיכון הטלפוני מסתכם בפגיעה בפרטיות ובשליחה לבידוד שלא לצורך, אבידר טוען כי הכלי ההרסני באמת שנתניהו השתמש בו ממניעים אישיים הוא הסגרים: "אין שום קשר בין הסגרים לקורונה. מהיום הראשון, הטיפול שלו בקורונה לא נועד לעצור את המגפה אלא לשרת את מטרותיו הפוליטיות".

//img.mako.co.il//2020/10/29/avidar_quote_4.png

"הלוגיקה הייתה לעצור את כל הפעילות במרחבים הציבוריים כי הוא לא רצה הפגנות", טוען אבידר. "הן מטריפות אותו והוא מוכן לעשות הכל כדי לעצור אותן. אז הוא עצר את כל הפעילות והחיים במרחבים הציבוריים והרס את העתיד של מיליוני אזרחים טובים ושומרי חוק שהאמינו לממשלה שלהם. למה הוא הכניס את כל דיוני הקורונה תחת חיסיון של 30 שנה? כי הוא לא רוצה שהציבור יידע מה קורה. חייבת לקום ועדת חקירה ממלכתית על מה שקרה פה".

"חייתי בדיקטטורה, בגלל זה אני בבלפור"

אבידר בן ה-55, מספר 4 במפלגת ישראל ביתנו בשנה וחצי האחרונות, נולד במצרים ועלה לישראל בגיל שלוש. היום הוא נשוי ואב לשלושה צעירים בגילאי ה-20. הוא מסביר שהם הסיבה לכך שהחליט לצאת למאבק חסר פשרות נגד נתניהו. "חייתי במדינה דיקטטורית. במצרים מי שסיפר בדיחה על הנשיא חטף 10 שנים בכלא. שלושת הילדים שלי זכאים לכך שתהיה להם פה מדינה דמוקרטית. האיש הזה רוצה לשנות את המציאות הזו ובגלל זה אני נלחם ברחובות".

//img.mako.co.il//2020/10/29/avidar_id.png

אחד מילדיו, מספר אבידר, הוא בן גילו של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה. "הבן שלי היה במשך שנתיים סגן קמ"ן החטיבה המרחבית בחברון. לא הייתה שבת אחת שהוא בא ביום שישי בצהריים והלך בראשון בבוקר - או שהוא הגיע בשישי בלילה, או שהוא עזב בשבת בצהריים, או שפתאום הוא מקבל קריאה שגדוד שנמצא בגזרה שלו לא קיבל את העזרים, אז הוא לוקח את הרכב הפרטי שלי, נוסע לתוך הקסבה ביום שישי בתשע בערב, מביא להם את מה שצריך וחוזר הביתה. הילד הזה לא אמר לי פעם אחת 'נמאס לי'. כל זה בזמן שלבן של ראש הממשלה, שעשה לעצמו נוהג לטנף ולהוביל מסעות מכפישים באינטרנט, עשו משלוחי סושי כשהיה בריתוק בדובר צה"ל".

אבידר, ששירת בעבר במשרד החוץ, מונה בשנת 1999 לעמוד בראש נציגות ישראל בנסיכות קטר. היום, לאחר ששכנותיה של קטר, איחוד האמירויות ובחריין, חתמו על הסכמי שלום עם ישראל, הוא נזכר בתקופה ההיא: "הילדה הגדולה שלי הייתה בת תשע. על מפת העולם שנתלתה על הקיר בשיעורי גיאוגרפיה לא הייתה קיימת מדינת ישראל, אז היא הייתה מגיעה באופן קבוע עשר דקות לפני תחילת השיעור, לוקחת עיפרון וכותבת באנגלית 'ישראל' בחלק המתאים. המורה הייתה נכנסת עם התלמידים, רואה שהיא כתבה 'ישראל', ומוחקת את המילה. כך היה בכל שיעור במשך שנתיים. היא סיפרה לנו את זה רק שנים אחרי, כי לא רצתה להעציב אותנו".

מי צריך פריימריז

אבידר מאמין שהכנסת הפכה ללא רלוונטית בשל "כוחניות הממשלה בדריסת ועדות הכנסת וביטול הפיקוח הפרלמנטרי, כוחניות הקואליציה שמגיעה לכל דיון והצבעה כדי להוכיח לנתניהו שעושים את דברו וכוחניותו של יו"ר הכנסת, שמזכיר לנו פעם אחר פעם שהוא מונה לתפקיד כדי לכבות את האור במשכן". לכן, הוא חושב שהדרך לפעול היא ביציאה לרחובות. הוא מגיע בכל שבוע להפגנות בבלפור ומבטיח להמשיך לעשות זאת "גם כשהטמפרטורה תרד מתחת לאפס בירושלים". הוא מרבה להתייחס למחאה בפוסטים ובציוצים השונים שהוא מעלה וגם במליאת הכנסת צעק לעברו של נתניהו "נתראה בבלפור" בזמן נאומו.

אתה מדבר כל הזמן על דמוקרטיה, ואתה חלק ממפלגה לא דמוקרטית.

"יש לך שתי מפלגות שהחברים בהן נבחרים בפריימריז - מפלגת העבודה והליכוד. אני חושב שחופש הפעולה של חברים בסיעה שלי, הדיונים והשקיפות שמתקיימים, לא קיימים בכלל בליכוד. השרים וחברי הכנסת של הליכוד לא מרימים את הראש, הם נמצאים שם בדיקטטורה מלאה. הם הוזמנו במערכות הבחירות לישיבות כשהם בכלל לא יודעים על מה הולכים לדבר איתם. לעומת זאת, כשהמפלגה שלנו צריכה לקבל החלטה אסטרטגית מתבצע שיקוף לא רק כלפי הסיעה, אלא גם כלפי הדרג המוניציפלי – ראשי הערים, סגני ראשי הערים וחברי המועצה שיושבים בשטח. כשהייתה צריכה להתקבל החלטה בסבב ב' של הבחירות, היו שבע פגישות שבכל אחת מהן היו 50 אנשים שהגיעו מכל הארץ להביע את דעתם ולהיות חלק מהעניין".

האם אתה יכול לעשות משהו בניגוד לעמדתו של ליברמן?

"אין כאלה אי-הסכמות משמעותיות וגדולות. אנחנו מקיימים בסיעה ישיבות, הוא שומע אותנו, אנחנו שומעים אותו, מתקבלות החלטות. לפעמים הוא אומר 'חבר'ה, חופש הצבעה'. בוא תראה לי פעם אחת בליכוד שמישהו מצביע נגד נתניהו. אתה יודע מה קורה? מחליפים אותו".

"תפסיקו לחשוב שיהיה בסדר"

אבידר מספר שהוא הולך לישון בכל ערב ב-21:00 וקם בין 2:00 ל-3:00 בלילה. בחסות השקט המוחלט הוא נוהג ללטש את נאומיו הרהוטים במליאה, שרבים מהם הפכו לוויראליים ברשת. "השבוע נשאתי את הנאום ה-48 שלי במליאת הכנסת", הוא אומר בגאווה. "אני כותב בעצמי כל נאום כזה ועל כל דקה ממנו אני עובד בערך שעה. זה לא יוצא לי מהשרוול. זו לא עבודה פשוטה, אבל זה חשוב".

//img.mako.co.il//2020/10/29/avidar_quote_3.png

אבידר לוקח בחשבון שהדמוקרטיה הישראלית תמשיך להידרדר במדרון החלקלק שהוא מצביע עליו. "אני רואה כל יום כיצד נתניהו, ברצון שלו לברוח ממשפט ולהמשיך לשלוט בצורה חופשית ובלי שום מעצורים – דורס את כל החברה הישראלית. האיש הזה הוא בלתי ניתן לתיקון. אין לו כוונה להגיע לבית המשפט והוא יעשה הכול בשביל זה. הוא עדיין לא השיג את המטרה שלו. הוא רוצה לצאת לבחירות כדי להשיג 61 חברי כנסת שיספקו לו את אותה חסינות שתאפשר לו לא להגיע למשפט".

במהלך מערכת הבחירות, חוזה אבידר, נתניהו יטיל סגר שלישי ויגביל את ההפגנות. "הוא יהרוס את הכלכלה ויהפוך את האזרחים לפושטי יד. הוא יודע שהפרנסה של אנשים תיהרס ותיחרב ושהם ייצאו לרחובות, ולכן הוא היה צריך את השב"כ והמשטרה בטלפונים. הוא העביר חוק נוסף שהוא לא השתמש בו עדיין - הארכת מעצר באמצעות שיחות וידאו. למה הוא היה צריך את החוק הזה? מסיבה פשוטה – שאם הוא יחליט לדרוס הפגנות ולעצור מאות ואלפי אנשים ברחבי הארץ, הוא לא ירצה לראות אותם מובלים לבתי משפט להארכת מעצר. הציבור צריך לקום מהכורסאות ולהפסיק לחשוב שיהיה בסדר עם נתניהו, כי זה רק ילך ויחמיר".

הפגנה נגד נתניהו בבלפור (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"ההפגנות משגעות את נתניהו" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות הכול, אבידר אופטימי. "הוא עשה טעות והעיר אותנו משנתנו. התעוררנו ויצאנו לרחובות, כי זה מה שנותר לנו. אני קורא לכם - צאו מהבתים ותעלו לבלפור, ריבונו של עולם. 300 אלף מפגינים יביאו את השינוי ויגרמו לממשלה הזו להתפטר. הוא ינצח רק כשאנחנו נרים ידיים".

מהליכוד נמסר בהתייחסות לדברי ח"כ אבידר: "לא נגיב".

עיצוב גרפי: דנה אסא