מליאת הכנסת התכנסה אחר הצוהריים (שני) למושב השני של הכנסת ה-23. את הישיבה פתח יו"ר הכנסת יריב לוין, ואחריו נשאו דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין, נתניהו ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. סיעת יש עתיד תגיש הצעת אי אמון קונסטרוקטיבי, שמציע ממשלה חלופית שבראשה יעמוד לפיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני חש את האוויר מלא באבק שרפה", נאם הנשיא ריבלין. "דומה שאיבדנו את המצפן שליווה אותנו מקום המדינה, העקרונות שאנחנו מחויבים לקיימם. לא נצליח להתמודד עם המגפה כשידינו קשורות לאחור. אי אפשר, לדוגמה, להתמודד בלי מפכ"ל, אין תקציב, הפערים בחינוך גדלים".

ריבלין התייחס להפגנות הסוערות נגד הממשלה והעומד בראשה, ואמר: "לא יעלה על הדעת כי ערב ערב, מפגינים מכים מפגינים. שוטרים מכים מפגינים. מפגינים זורקים אבנים על שוטרים. השבטיות הישראלית פורצת מבין הסדקים, ואצבעות מאשימות מופנות ממגזר למגזר, משבט לשבט. חדלו, זו לא הדרך. יש לתת מקום לכאב. אין זעקה שאינה ראויה להישמע. רק מתוך הכרה והקשבה האחד לשני, נוכל להתמודד עם המשבר הפוקד אותנו".

הנשיא רובי ריבלין
"העבירו תקציב ומנו מפכ"ל עכשיו". הנשיא ריבלין

"דומה כי איבדנו את המצפן אשר ליווה אותנו מקום המדינה עד היום", אמר הנשיא. "מצפן העקרונות וערכי היסוד, שאנו מחויבים לקיימם. המגפה כאן איתנו כדי להישאר, ואיננו יכולים להתמודד איתה כשידינו קשורות מאחור. הקימו עכשיו, את המנגנונים שיאפשרו את החיים לצד המגפה. עשו הכול כדי להשיב לנו את חירויות היסוד השייכות לנו".

ריבלין קרא למינוי מיידי של מפכ"ל המשטרה ולאישור תקציב המדינה: "כבר יותר משנתיים שהמשטרה מתנהלת כאשר בראשה עומד ממלא מקום, אך המשטרה מנהלת, ברגעים אלו ממש, את אחת המערכות המורכבות בתולדותיה. מנו מפכ"ל עכשיו. כבר שנתיים, מתנהלת מדינת ישראל, ללא תקציב, מערכת החינוך אינה מצליחה לגבש כיוון ברור להתמודדות עם אתגר הלמידה מרחוק, ותלמידים רבים נותרים מאחור. הפער הדיגיטלי מתרחב, ואנו עלולים לאבד את דור העתיד".

בנימין נתניהו (צילום: noon)
"אנחנו לא בקדמת התור לחיסונים, אבל אני מפעיל קשרים". רה"מ נתניהו | צילום: noon

"אל תתנו למערכות הרווחה לקרוס, מול נוער בסיכון חסר מסגרת, מול האלימות הברוטלית נגד נשים, מול קשישים גלמודים, מול העוני הגדל", המשיך הנשיא. "טפלו בהם כבר היום. דאגו להם עכשיו. עסקים קורסים, שיעור האבטלה גבוה, הגירעון גדל, והמערכת הרפואית - כורעת תחת נטל התחלואה. העבירו תקציב עכשיו, ואפשרו למשק הישראלי את היציבות הבסיסית לה הוא זקוק".

נתניהו: "הסגר הראשון הפופוליזם ניצח"

אחרי הנשיא ריבלין עלה לנאום ראש הממשלה נתניהו. "צעדי הסגר שאנחנו נוקטים נגד הגל השני מצילים חיים", אמר בפתח דבריו. "הנתונים בימים האחרונים מצביעים על מגמת ירידה בתחלואה. תוך שבועיים אחוז המאומתים מכלל הנבדקים ירד מ-15 ל-7 אחוז. זה מעודד, זה נותן תקווה, אבל מוקדם מדי לברך על המוגמר. אנחנו עדיין צריכים לבדוק את הנתונים של השבוע הזה לאחר החגים, אבל אין ספק שאנחנו בדרך הנכונה - דרך של אחריות וזהירות".

יאיר לפיד
"אתם רבים במקום לעבוד". יו"ר האופוזיציה לפיד

"אתם יודעים שלא היה קל להעביר את ההחלטה על הסגר", המשיך נתניהו. "היו כאלה שחשבו שלא צריך סגר, שאפשר להמשיך עם אלפי נדבקים בלי סגר. אני האמנתי שאם לא נטיל סגר תהיה עלייה בתחלואה וזה בדיוק מה שהתחיל לקרות. היום רוב הציבור רואה שההחלטה שהובלתי לסגר הייתה נכונה, בלעדיה היינו צועדים לתוך התהום".

"חרף הביקורת, התקשורת המגויסת, חרף הלחצים מתוך הממשלה ומחוצה לה, אני עומד על כך שנשמור על הבריאות של אזרחי ישראל ונפתח את המשק בצורה זהירה והדרגתית", המשיך. "נפתח עסקים שאינם מקבלים קהל, נפתח את מסגרות החינוך לגיל הרך. נפתח גם תחומים נוספים ונעשה זאת על פי נתוני התחלואה".

בממוצע 2.7 שנים לכהונה (צילום: פלאש 90)
פתיחת מושב החורף של הכנסת | צילום: פלאש 90

"הפקנו את הלקחים ביציאה מהסגר הראשון, ואחרים בבית הזה הפיקו אותם", המשיך נתניהו. "אם ננהג כעת נכון, מצבנו ביציאה מהסגר השני יהיה טוב יותר ממדינות רבות בעולם. הסגר איננו עונש. הוא שומר על הבריאות, ובלי בריאות אין כלכלה. עם זאת, אני יודע שהסגר הוא לא דבר קל. הוא מקשה על האזרחים, על העסקים, על ההורים ועל הקשישים. אנחנו נמשיך לעזור לכם עם עוד תוכניות ומענקים. אני קשוב לסיפורים קורעי הלב של המשפחות שאיבדו את יקיריהם. אני מבקש מכם, שמרו על היקרים שלכם, שמרו על הכללים ונשמרתם מאוד על נפשותיכם".

"אני אופטימי, החיסון בהישג יד"

על תוכנית הפעולה הממשלתית במאבק בקורונה אמר נתניהו: "בשלב הראשון נשיג רמת תחלואה נמוכה שמאפשר יכולת קיטוע. נפתח את הכלכלה בצורה אחראית במתווה שנחליט עליו מחר בקבינט. שנית, בשגרת הקורונה תהיינה עדיין הגבלות, אבל נוכל להסיר חלק ניכר מהן באמצעות בדיקות מהירות שאנחנו מפתחים. אנחנו בין המובילים בעולם בפיתוח ויישום של בדיקות בזק".

פתיחת מושב הכנסת  (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
ההיערכות לפתיחת מושב הכנסת | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

"אנחנו מפתחים חיסון משלנו, אבל זה ייקח זמן, ואנחנו נערכים לקבל חיסונים ממדינות אחרות שצפויות לפתח חיסונים בחודשים הקרובים", הצהיר ראש הממשלה. "כמה חברות מובילות בעולם הגיעו לשלב השלישי די בהצלחה ויש תור ארוך מאוד לקבל את החיסונים הללו. התור נקבע בעיקר לפי גודל המדינה וגודל האוכלוסייה, ומכיוון שאנחנו מדינה קטנה אנחנו לא בדיוק בקדמת התור. אני מפעיל את כל הקשרים שלי כדי להביא לאזרחי ישראל את החיסונים מוקדם ככל הניתן".

"אני חושב שיהיו חדשות טובות מהר יותר ממה שרבים חושבים", המשיך נתניהו. "אם היינו מדברים לפני כמה חודשים, לא הייתי יכול להגיד באותה אופטימיות שיהיה חיסון. בלי חיסון, הקורונה תישאר שנים ארוכות אבל היום אני יותר אופטימי. החיסונים הם בהישג יד וחשוב שהם יגיעו אלינו מוקדם ככל האפשר. אני מאמין שנצליח במאבק בקורונה, כפי שהצלחנו בכל כך הרבה תחומים".

לפיד: "איך רה"מ מעז לעסוק רק במשפט שלו?"

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף את חברי הממשלה ואת העומדים בראשה. "אזרחי ישראל מסתכלים על המריבות בממשלה הזו, הם לא מבינים מה הולך", אמר. "אנשים חולים, אנשים מתים, למה אתם לא מסוגלים לעבוד יחד? להעביר תקציב. כל עסק חמישי בישראל נסגר - למה אתם לא עושים משהו? איך אתם מעיזים להמשיך להיות תקועים במריבות הרעילות שלכם? איך ראש הממשלה מעז להמשיך לעסוק רק במשפט שלו. למה אתם ממשיכים עם מסיבות העיתונאים הריקות שלכם? זה צריך להיות המושב האחרון של הממשלה הזו".

  פתיחת מושב הכנסת  (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
ההיערכות לפתיחת מושב הכנסת | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

"אנחנו יכולים להחליט אם בזמן הזה, ברגע הזה בחיינו, אנחנו מלאים בשנאה וכעס וזדון ורעל, או שאנחנו מוצאים בתוכנו את הכוח לתת אמון, להילחם ביחד", נאם לפיד. "יש בתוכנו מגפה - מגפה בריאותית, מגפה כלכלית. האם אנחנו ניכנע לה או שנמצא בתוכנו את הכוח שיאפשר לנו להיות טובים אחד לשני, לעזור אחד לשני. את הכוח להיות בריאים".

לפיד פנה לנשיא המדינה ראובן ריבלין והתייחס לנאום השבטים המפורסם של הנשיא: "איך יהיה פה טוב אם אין מי שקם בבוקר ועובד בזה?", המשיך לפיד. "אדוני הנשיא, אתה יודע למה אנשים חוזרים לשבטים? כי אין מדינה. אנשים מרגישים נטושים וחשופים, אז הם מחפשים מישהו שיחבק אותם. הם מרגישים שאין ממשלה. אין אף אחד שאפשר להאמין לו. לאף אחד לא אכפת. אז אם אין מדינה, לפחות יש שבט. לפחות בשבט אוהבים אותם. הבעיה לא מתחילה מלמטה, היא מתחילה בממשלה".

לוין: "איני מוכן לקבל בריונות בכנסת"

את הישיבה פתח יו"ר הכנסת יריב לוין. "אנו מתכנסים כאן כאשר מזה מספר שבועות אזרחי ישראל נמצאים תחת סגר והגבלות עקב התפשטות נגיף הקורונה", אמר. "הנגיף, מכה בעולם כולו, ובעוצמה אדירה. הוא מביא עמו אסונות כבדים. למשפחות רבות שאיבדו את יקיריהן. לרבים שחלו וסובלים מהשפעות המחלה. לעצמאים ולעובדים אשר מקור פרנסתם חרב או נפגע באופן קשה. זהו משבר אדיר ממדים שמדינת ישראל נדרשת להתמודד עמו בתנאים של אי ודאות וקושי הולך וגובר".

  פתיחת מושב הכנסת  (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
ההיערכות לפתיחת מושב הכנסת | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

"המושב הקודם היה מהסוערים שידעה הכנסת", ציין יו"ר הכנסת. "היו במהלכו יותר מדי מקרים בהם חברי כנסת בחרו בדרך של שיח אלים, קריאות להפרת החוק והתנהגות שגלשה לבריונות של ממש. איני מוכן לקבל זאת. אזרחי ישראל אינם מוכנים לקבל זאת. הדיון החופשי והפתוח בכנסת הוא מנשמת אפה של הדמוקרטיה".

"אמשיך להקפיד על כך שכל חבר כנסת יוכל להשמיע את עמדתו ללא מורא", הוסיף. "באותה מידה, חירות הביטוי אינה החירות להכפיש ולעודד אנרכיה. אפשר לבקר, אפילו בחריפות, אבל לגופו של עניין, לא לגופו של אדם. בין אם הוא אזרח מן השורה או בין אם הוא ראש ממשלה. הגיעה העת לשיח אחר, שיח מאחד ולא מקטב. שיח תרבותי ולא מתלהם. הגיעה העת שנשמש דוגמה לאופן המכבד שבו כל ביקורת צריכה להישמע. זוהי חובה אישית של כל אחת ואחד מאתנו".

בגלל הגבלות הקורונה לא הוזמן קהל לישיבה ובאולם ישבו רק השרים וחברי הכנסת. חלקם תפסו את יציעי האורחים העליונים כדי לשמור על מרחק.

כדי לשמור על הנוהג לפיו הנשיא יושב על במת הנשיאות לצד יו"ר הכנסת בזמן ישיבת הפתיחה, נבנתה במה שעליה הוצב דוכן נואמים חדש. הדוכן הוצב במרחק בטוח של יותר משני מטרים ממקום מושבם של הנשיא ושל יו"ר הכנסת. לקראת החזרה לשגרה של ישיבות המליאה, נמדדו ונצבעו בצבעים בולטים סימני מרחק של שני מטרים מבמת הנשיאות לצורך שמירת מרחק.