טונים צורמים - ועימות על פוסט שקרי: דיון סוער פרץ היום (שלישי) בוועדת המדע והטכנולוגיה שבכנסת, שדנה בצנזור תכנים על ידי פייסבוק. חברת הכנסת אסנת הילה מארק (הליכוד) זעמה על חסימת חשבונות של אנשי ימין - והאשימה את ארגון "קריים מיניסטר" בפרסום פוסטים פוגעניים, תוך הסתמכות על דף - שהתברר כשקרי. גם כשעומתה עם העובדה, מארק הדפה את הטענות: "אני מצטטת את מה שכתוב". ארגון המפגינים איים בתביעה על "דברי הבלע", וחברת הכנסת נסוגה מדבריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך דיון בכנסת הקריאה מארק פוסט שפורסם בעמוד שהתחזה לדף של קריים מיניסטר: "הם כותבים 'חברים יקרים, במוקדי ההפגנות המרכזיים נגד הצורר מבלפור, למפגינים נחלק גז מדמיע אישי ושוקרים'". למול קריאות הביניים אמרה: "אני מצטטת את מה שכתוב. פייסבוק הגדולה שדואגת לחופש הביטוי ולאיזון לא יכלה לחסום את קריים מיניסטר, אבל מה היא כן חסמה?".

משתתפים בוועדה צעקו לעברה שמדובר בפייק ניוז, ובהם יו"ר הוועדה עינב קאבלה מכחול לבן. מארק השיבה: "סליחה, את אומרת שאני אמרתי פייק ניוז, אז בואי אני אראה לך את זה בתוך הדף. או שאת חוזרת בך. את לא תגידי שאני אומרת פייק ניוז, את לא תגידי לי שאני פייק ניוז". קאבלה ענתה לה: "אמרת חופש ביטוי, את אומרת ואני אומרת".

מארק נזפה בה: "אני מציעה לגבירתי להתנהג בצורה ממלכתית ולחזור בה. שתתנהגי בצורה ממלכתית כיושבת ראש ועדה ולא כאיזה מישהי שלא יודעים מאיפה הגיעה". קאבלה ענתה בזלזול: "או, את רוצה ממלכתי, הגברת מארק?".

שעות לאחר הדיון, פרסמה מארק הבהרה: "כמי שנלחמת בפייק ניוז אודותי, אני מבקשת להבהיר כי הציטוט של ארגון הבלע שהקראתי היום בדיון על חסימת חשבונות הפייסבוק הוא פייק. לא ידעתי ולא הקראתי אותו מתוך ידיעה שהוא שקרי. משהובהרה לי עמדת המשטרה בעניין אני מבקשת לחזור בי". 

"אם את אכן מתעקשת שמדובר בפרסום אמין - אנא הסכימי להסרת חסינותך"

קודם לכן ארגון "קריים מיניסטר" הבהיר כי "מדובר בפייק ניוז מוחלט שפורסם בעמוד מתחזה אשר הוכחש על ידינו והובהר על ידי משטרת ישראל. העמוד המתחזה הוסר על ידי פייסבוק והגברת מארק מתבססת על צילומי מסך ישנים מאותו עמוד מזוייף". מדובר בפוסט שהוקרא בעבר בשידור על ידי שוטר בכיר, שהתנצל בהמשך.

עוד נמסר מקריים מיניסטר: "אסנת מארק היא חברה בכירה בארגון הפשע של נתניהו שלא מפספסת אף הזדמנות להסית נגד המפגינים. בין אם הגברת מארק משקרת ביודעין ובין אם היא הוטעתה, הדבר מעיד על רמת ההכנה שלה לדיוני הכנסת. קשה שלא לתהות כיצד היא תתנהל בדיוני הוועדה החשובה למינוי שופטים".

בארגון השמיעו איום בתביעה משפטית: "אנו דורשים מהגברת מארק לחזור בה מיד מדברי הבלע ומההשמצות כלפינו וקוראים לה: אם את אכן מתעקשת שמדובר בפרסום אמין - אנא הסכימי להסרת חסינותך והתמודדי בבית המשפט עם הטענות נגדנו". 

בהמשך דבריה תקפה חברת הכנסת מהליכוד התנהלות פייסבוק: "יש פה אנשים מהימין שנחסמים על מה? עונת ציד הימנים החלה, השתקה מסיבית וחסרת תקדים של אושיות ועיתונאים מהימין ולא רק בישראל. אני מדברת על הצל – חסמו אותו. מדברים על...יש עוד אנשים שאני לא יודעת אם הם רוצים להיחשף או פחות להיחשף, אם תרצי אני יכולה להראות לך את הדפים שנחסמו. כל מי שמדבר בעד הימין נחסם".

לדבריה, "לא יכול להיות שפייסבוק, כרשת חברתית עולמית - שיודעים שהיא האח הגדול פה בעולם הזה – לא יכול להיות שהיא תחסום אנשים עם דעות מסוימות. כאשר אני מקריאה לך - לא את הפייק ניוז כפי שאת אומרת - אז אנחנו לא רואים שנחסם הדף של קריים מיניסטר. למה הוא לא נחסם? מה, כי אנחנו מדברים על האוויר או כי זה מתאים לאג'נדה של פייסבוק? אני ציפיתי שהיום בדיון כזה פייסבוק תבוא".

בציוץ שפרסמה לאחר הדיון כתבה: "בדיון מיוחד בכנסת על חסימת חשבונות פייסבוק של אנשי ימין, יושבת עינב קבאלה ומנהלת את הדיון באותה הרוח. סותמת פיות, מבטלת את חשיבות הדיון וקובעת עוד בטרם התחיל הדיון שהוא לא ענייני. איך אפשר לצפות מסותמי פיות לקיים דיון על סתימת פיות? הגמל הזה עיוור. את הפה שלי הם לא יסתמו!".