הסוף להקלות? לאחר שקבינט הקורונה אישר אמש (שני) שורה של הקלות בהגבלות, גורמים בכירים בממשלה מזהירים מעלייה ברורה בתחלואה ואומרים שלא צפויות הקלות נוספות - עד להודעה חדשה. בממשלה מנסים להימנע מסגר שלישי, וברקע התקווה להגעת החיסון לנגיף בהקדם האפשרי. בתוך כך, משרד הבריאות מעדכן הבוקר כי 861 נדבקים חדשים אובחנו אתמול - ושיעור החיוביים מקרב הנבדקים עמד על 1.8%.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התנגדותם של הבכירים בממשלה לאישור של הקלות חדשות מגיעה על רקע העלייה בתחלואה בימים האחרונים. אומנם עדיין לא מדובר במספרים גדולים, אך קיים חשש שהקלות נוספות יביאו לאובדן שליטה ולעלייה חדה במספר הנדבקים. בעקבות המצב, בממשלה טוענים שיידרשו אמצעים חדשים למעקב והגבלה, לטובת השגת שליטה על התפשטות הנגיף ככל הניתן.

מנתוני משרד הבריאות הבוקר עולה כי בישראל ישנם כיום 8,030 חולים פעילים, מהם 313 חולים קשה. 135 חולים מונשמים בבתי החולים. אתמול בוצעו כמעט 48 אלף בדיקות קורונה, 1.8% מהן חזרו בתשובה חיובית - וכאמור, 861 נדבקים חדשים אובחנו בסך הכול. מניין המתים במגפה בישראל עומד הבוקר על 2,735.

מקדם ההדבקה הכללי באוכלוסייה (R) עומד הבוקר על 1.08, במגזר הערבי עומד המקדם על 1.1 ובמגזר חרדי על 0.97. מקדם הדבקה בציבור הכללי הוא אחוז אחד. אחוז הבדיקות החיוביות, לא כולל אלו שנלקחו במסגרת הסקר, הוא 2.4, אחוז הבדיקות החיוביות כולל הסקר הוא 1.8. כרגע יש בארץ 5 ערים המוגדרות אדומות ו-13 ערים המוגדרות כתומות. ממוצע הנדבקים השבועי במדינה הוא 685.

אמש אישר קבינט הקורונה להחזיר את כיתות ה'-ו' ללימודים ביישובים הצהובים והירוקים כבר ביום שלישי הבא. בנוסף אושרה פתיחה של מרכזי הקניות הפתוחים ביישובים ירוקים באופן מיידי, וכן הועבר מתווה "האיים הירוקים" לפתיחת אתרי התיירות באילת ובים המלח - והוא צפוי לצאת לפועל כבר ביום רביעי הקרוב.

 

על פי התוכנית שאושרה על ידי השרים, גם כיתות י"א-י"ב ביישובים הירוקים והצהובים ישובו לספסל הלימודים. המהלך ייצא אל הפועל ב-1 בדצמבר, בדיוק שבוע לאחר פתיחת כיתות ה'-ו'. במהלך הדיון אתמול, נרשם ויכוח בין השרים לבין פרויקטור הקורונה החדש פרופ' אש, שהמליץ להוריד את הערים הצהובות מהמתווה. 

קבינט הקורונה אף אישר סגר לילי בערים כתומות, וסגר כללי ביישובים האדומים. ראש הממשלה נתניהו התייחס לנתוני התחלואה העולים: "אנחנו על 700-600 חולים ביום. בממוצע 650 בשבוע. ברגע שזה יתחיל לעלות, נעצור. תזכרו את השיחה הזאת, אמרנו שיש גבול. אנחנו נצטרך לקבל את ההחלטות האלה. הנה - פותחים את האקורדיון, אולי קצת יותר ממה שאנחנו רוצים, צריך לקבל את זה. זו השיטה. רק נזכור שעם הפתיחה יבוא גם הכיווץ".