הצוות הבין משרדי לגיבוש הרפורמה בקנאביס הגיש היום (חמישי) את מסקנותיו לשר המשפטים אבי ניסנקורן. ההמלצה העיקרית היא גיבוש חוק, שייכנס לתוקפו בתוך תשעה חודשים, ויהפוך את צריכת הקנאביס לחוקית. נוסף על הלגליזציה תהיה גם אי הפללה של המשתמשים בסם, והאישור לגידול הצמח יינתן למגדלים מורשים בלבד. גידול ביתי ייאסר בשלב הראשון.

מסקנות הוועדה מאמצות למעשה את המתווה עליו סיכמו בליכוד ובכחול לבן שפורסם לראשונה ב-N12 ב-9 ביוני. אז סוכם כי תותר צריכת קנאביס לישראלים מעל גיל 21, כל עוד הם אינם עובדים בתפקידים ביטחוניים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ההמלצות שהוגשו, הסם יימכר בחנויות מורשות שייפתחו הרחק ממוסדות חינוך. בשלב הראשון השימוש יהיה ביתי בלבד, מגיל 21 ומעלה, והרכישה תתבצע בהצגת תעודת זהות. יותר גם לתיירים לרכוש קנאביס אך תיאסר הוצאה והכנסה שלו דרך גבולות המדינה. החנויות יאושרו לבצע משלוחים אך ייאסר עליהם למכור מוצרי קנאביס הדומים לממתקים. כמו כן, בדומה לסיגריות, יחול איסור על פרסום קנאביס ומוצריו.

משרד המשפטים יפרסם תזכיר חוק כבר בימים הקרובים ויעלה אותו לישיבת הממשלה. עד שייכנס החוק לתוקפו, הקנאביס יישאר בלתי חוקי וצריכתו תוגדר פלילית. השלב הבא בתהליך יהיה גיבוש מזכר חוק, שלב שלפי משרד המשפטים ייארך מספר ימים. לאחר מכן, ההצעה תובא בפני הממשלה כדי שתאשר את קידומה כהצעת חוק ממשלתית בכנסת.

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
שר המשפטים אבי ניסנקורן | צילום: אלעד מלכה

המשנה ליועמ"ש עמית מררי אמר במסיבת העיתונאים כי "אנחנו חושבים שנכון להעדיף הסדרה מלאה על פני אי הפללה, שנפוצה יותר בעולם. באי הפללה אין כדי לענות על בעיות מסוימות כמו שוק שחור. מרבית חברי הצוות סברו שהיתרונות באסדרה עולים על החסרונות".

ח"כ רם שפע מכחול לבן, מיוזמי מהלך הליגליזציה, אמר: "זוהי בשורה מאוד משמעותית לכל תושבי ישראל. לא ניתן לאף אחד בכנסת ולאף גורם אחר לעצור אותנו". ח"כ שרן השכל מהליכוד, גם כן ממובילות המהלך, אמרה: "ההמלצות של הוועדה שקובעות שנדרשת הסדרת שוק קנאביס במדינת ישראל עושות צדק למעל מיליון אזרחים נורמטיבים במדינת ישראל". המשנה למנכ"ל משרד הבריאות המתפטר, פרופ' איתמר גרוטו אמר בשם המשרד: "אנחנו שלמים עם המלצות הוועדה".

כאמור, הליכוד וכחול לבן הודיעו כבר ב-9 ביוני שיקדמו יחד מהלך ללגליזציה של קנאביס ויעשו זאת בהקדם האפשרי. אז, נקבע שיוקם צוות בין משרדי לבחינת הנושא וכי הצעות החוק הפרטיות ימתינו שלושה חודשים. השימוש בקנאביס למטרות פנאי כבר נפוץ במדינת ישראל על אף שהוא לפי שעה נותר בתחום הפלילי. רבע מהישראלים, על פי דוח הרשות למאבק בסמים, צרכו קנאביס בשנת 2017.