המשבר בקואליציה מחריף: רה"מ נתניהו טען היום (שני) כי ימסור הצהרה מיוחדת "בעניין הבחירות" אך בפועל הוא רק חזר על דבריו מהשבועות האחרונים: "האופוזיציה תנסה לגרור אותנו לבחירות"‎. כחול לבן מיהרה להגיב: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו. אם לא היה משפט היה תקציב". גם ישראל ביתנו ויש עתיד מסרו הצהרה לתקשורת, ובפנייה ישירה לכחול לבן אמר לפיד: "הגיע הזמן שתפסיקו להיות משתפי הפעולה של נתניהו. היו לכם כוונות טובות, זה לא הצליח". יו"ר כחול לבן בני גנץ, הורה ליו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג, לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה, מתוך כוונה להשלים את הליך החקיקה כבר בכנסת הנוכחית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם כחול לבן יעשו את הדבר הנכון, בעוד 48 שעות הממשלה תלך הביתה, וישראל תצא לדרך חדשה", אמר לפיד בפתח ישיבת סיעת יש עתיד-תלם. "בעוד 48 שעות אנחנו יכולים לסיים את דרכה של הממשלה הגרועה ביותר בתולדות המדינה. אני קורא מפה למפלגת כחול לבן: מה שהיה היה. בואו נעשה יחד את הדבר הנכון".

יו"ר יש עתיד המשיך לתקוף את ראש הממשלה: "הגיע הזמן שתפסיקו להיות משתפי הפעולה של נתניהו. היו לכם כוונות טובות, זה לא הצליח. עכשיו צריך לתקן. אתם לא יושבים בממשלת אחדות, אלא בממשלה מנופחת ומושחתת שגורמת נזק אדיר לכלכלת ישראל. אנחנו צריכים ממשלה שתעבוד בשביל האזרחים, בשביל לאחד את הישראלים ולבנות מחדש את הכלכלה".

מאוחר יותר גם ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "ביום רביעי האופוזיציה תנסה לגרור את מדינת ישראל לבחירות מיותרות. הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות, כדי שנביא חיסונים לכל אזרחי ישראל וכדי שנמשיך להיאבק בקורונה. אחדות כדי שנגיש עוד סיוע כלכלי לאזרחים ולעסקים, אחדות כדי שנמשיך לשמור על הביטחון ונחתור לעוד הסכמי שלום. אלה המשימות שלנו, ואנחנו צריכים לעשות אותם יחד. האזרחים זקוקים לממשלה שלא פועלת לבחירות אלא למענם, בלי יוצא מן הכלל".

ליברמן, גנץ ולפיד (עיצוב: יונתן זינדל, פלאש 90, רויטרס)
ליברמן, גנץ ולפיד | עיצוב: יונתן זינדל, פלאש 90, רויטרס

הצעות חוק בדרך לפירוק הקואליציה

הצעות החוק שכחול לבן תקדם הן חוק יסוד השוויון, חוק פונדקאות וחוק יסוד מגילת העצמאות. הימין מתנגד לחוק השוויון נחרצות, וזה עשוי להגדיל משמעותית את מרחב התמרון של בג"ץ אל מול חוק הלאום. כבר היום בג"ץ מפרש את השוויון כחלק מכבוד האדם, אבל זה בוודאי נותן לו עוד כלי משמעותי.

בתגובה להצהרת כחול לבן להעלות להצבעה את חוק יסוד השוויון, ח"כ שלמה קרעי מהליכוד מיהר לתקוף. "חוק מטורלל וצבוע שנועד לקבל ליטוף שמאלני פרוגרסיבי", כתב, "החוק אולי נשמע 'טוב' אבל יביא לחיסולה של ישראל כמדינה יהודית, באמצעות ביטול כל סממן לאומי יהודי באיצטלה של שיוויון, ואפילו דמוקרטית, כאשר יעביר את השלטון בפועל לידי בג"צ. נאבק עד חורמה שהחוק ויוזמיו יעלמו מהמפה הפוליטית". 

שר המשפטים ניסנקורן הגן על הצעת החוק. "הזכות לשיווין היא מזכויות האדם החשובות ביותר", כתב. "כפי שהתחייבתי עם כניסתי לתפקיד, הגיעה העת לעגן את העקרון הדמוקרטי הבסיסי הזה בקובץ חוקי היסוד של מדינת ישראל. כל מי שהדמוקרטיה היא נר לרגליו, יתמוך בהצעה הזו".

ח"כ אוסנת מארק מהליכוד הצטרפה לביקורת: "כחול לבן מנסה לקושש חמצן פוליטי בשורת הצעות חוק שכל בר דעת מבין שאין להן היתכנות פוליטית או טכנית. אי אפשר להצביע בעד פיזור הכנסת באצבע אחת ובשנייה להבטיח קידום חקיקה. הציבור קצת יותר אינטליגנטי מיועצי התקשורת של כחול לבן. המהלך הזה הוא בבחינת כוסות רוח למת". 

שורת החוקים שמעלה כחול לבן מהווה ככל הנראה ניסיון לחלץ הישגים במקום פיזור הכנסת ביום רביעי הקרוב. במפלגתו של גנץ מעדיפים שלא להצביע בעד פיזור הכנסת בקריאה טרומית כבר בעוד יומיים, בעיקר משום שמדובר בהצעת חוק של ח"כ לפיד שתניב לו הישג פוליטי.

אלה פרטי הצעות החוק של כחול לבן: בהצעת חוק יסוד השוויון מוצע לעגן את הזכות לשוויון והאיסור על הפליה במסגרת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. הצעת חוק הפונדקאות נועדה להרחיב באופן שוויוני את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות, להרחיב את מעגל הנשים שיכולות לשמש כפונדקאיות, ולהסדיר את האפשרות לביצוע פונדקאות מחוץ לישראל.

הצעת חוק יסוד מגילת העצמאות נועדה לעגן בחוק יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית, לרבות חוקי יסוד אחרים, לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית, מה שיבטיח את מעמדה של הכרזת העצמאות כמקור השראה מחייב לפרשנות המשפט הישראלי כולו.

בכחול לבן מסרו כי הם "רואים בחבילת חקיקה זו אבני דרך משמעותיות בדרך לחברה טובה יותר, ובטוחים שכל מי שבערכיו רואה את הציבור ואת טובת המדינה – יתמוך".