"אם נראה שאין תקציב לשנת 2021 - נפזר את הכנסת", כך איים הערב (שלישי) יו"ר כחול לבן בני גנץ בריאיון שקיים במהדורה המרכזית. בהמשך תקף את ראש הממשלה: "לצערי הרב נתניהו לא התעלה לגודלו של הצורך לשתף פעולה למען מדינת ישראל". על האפשרות של חבירה מחודשת תחת לפיד: "אני אעמוד בראשות כחול לבן". הליכוד בתגובה: "גנץ לא בוחל באמצעים. עושה שימוש פוליטי חסר תקדים בצה"ל כדי להקים 'וועדה תפורה' שהתנגד להקמתה רק לפני 4 חודשים. אף שר ביטחון לא התנהג בצורה שערורייתית כל כך".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו נתעקש שיהיה תקציב 2021 לישראל, זה מה שצריך לקרות", הבטיח גנץ, "אין סיבה שהוא לא יועבר בכנסת ואת חוק ההסדרים נפתור. צודקים מי שטוענים שיש סחבת בלתי סבירה. זה היה צריך לעבור באוגוסט. אין הסבר הגיוני לסחבת הזו, אני יכול לחסוך לבג"צ את הדיון המבורך - כי ההחלטה תתקבל".

בנימין נתניהו ובני גנץ (עיבוד: POOL)
גנץ ונתניהו | עיבוד: POOL
"אני לא יכול לאפשר הארכה או פשרה שתעשה סחבת נוספת", המשיך בנוגע להעברת התקציב, "אני רוצה להיות ברור. 23 בדצמבר הוא התאריך שבו עובר תקציב בישראל. אם אנחנו נראה שאין תקציב ל-2021 ושוב פעם מורחים אותנו בשטיקים וסיפורי סיפורים, אנחנו נפזר את הכנסת. לא בהכרח נחכה אפילו ל-23 בדצמבר. אנחנו נדע מבעוד מועד אם בתאריך הזה זה הולך לקרות - או אם זו שוב אגדת מעשיות". בנוגע לתמיכה בהצעת פיזור הכנסת שתעלה מפלגת יש עתיד בשבוע הבא, השיב גנץ כי יעשה בשבוע הבא את מה שהוא "חושב שטוב לישראל".

כשנשאל גנץ אם נתניהו עבד עליו והוא בהיותו "טירון פוליטי" האמין לכך, ענה: "אז נגיד שהוא עבד עליי, בסדר? לשיטתך שלך, של מי בדיוק הבושה הזאת, שלי או של זה שעובד עליי? של מי הבושה הזאת? שלי שנאבק בקורונה ושומר על הביטחון? אני מודה שאני רק שנתיים בפוליטיקה, אני מתנצל שהייתי עסוק 38 שנים לפני כן בביטחון ישראל".

"אפשר לפתור את בעיית התקציב"

גנץ לא שלל את האפשרות שאולי בכל זאת יימצא פתרון לתקציב. "אני חושב שבסופו של דבר אפשר לפתור את בעיית התקציב. באוצר זה מוכן, חוק ההסדרים קיים. אם יפסיקו לשחק משחקים - הדבר הזה פתיר". 

בני גנץ ובנימין נתניהו (עיבוד: פלאש 90)
ממשלת האחדות בדרך לפירוק? | עיבוד: פלאש 90
ראש הממשלה החליפי נשמע בטוח שהוא עוד יעמוד בראשות הממשלה. "אני אהיה ראש ממשלה", אמר, "אני רק אחרי שנתיים, דיברנו על 10. אני חושב שאני צריך להיות ראש ממשלה בכנסת הנוכחית. חתמנו הסכם, הסתכלנו לציבור בעיניים. אם נתניהו מקיים הסכמים ופיו וליבו שווים - יש תקציב, יש ממשלה, אני אהיה ראש ממשלה". 

"לצערי הרב נתניהו לא התעלה לגודלו של הצורך לשתף פעולה עבור ישראל למרות חילוקי דעות רבים", תקף שר הביטחון, "לו היה עושה את זה, המשלה הייתה מתפקדת, היה מפכ"ל והיו מאות מינויים נוספים, היינו מעבירים תקציבים ב-25 באוגוסט. כנראה שלנתניהו יש סדר עדיפות אישי אחר. אני מעמיד את סדר העדיפות הלאומי לפניי".

"ניסנקורן לא יזוז ממשרד המשפטים"

שר הביטחון התייחס לוועדת הבדיקה לפרשת הצוללת שהודיע לאחרונה על הקמתה. "הוועדה הזו חשובה, בודקת נושא מהותי, לא מחפשת אחר הצד הפלילי, את זה עשה הפרקליט. אני מתעסק בביטחון". בהמשך התייחס להכחשה שהשמיע לפי כמה חודשים בנושא: "נשאלנו על ועדת חקירה ממלכתית ולכן אמרתי את מה שאמרתי. אני עושה ועדת בדיקה ממשלתית מקצועית בתוך מערכת הביטחון. יש מידעים חדשים, תצהירים שהסתובבו לאחרונה - יש פה דברים שכדאי לבדוק". 

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
שר המשפטים ניסנקורן | צילום: אלעד מלכה

גנץ השיב להצעה שהועברה מהליכוד לכחול לבן בעקיפין לאחרונה, ולפיה כחול לבן תזיז את ניסנקורן ממשרד המשפטים, גנץ יוותר על הרוטציה - ובתמורה הממשלה לא תתפרק. "בשום פנים ואופן לא", השיב גנץ להצעה, "ניסנקורן עושה עבודה מצוינת, הוא לא רודף אף אחד. אנחנו כל החברים שומרים על הדמוקרטיה במשרד המשפטים. הוא שר משפטים מצויין".

"לא אוותר על הרוטציה", המשיך גנץ, "יש לנו הסכם ואנחנו נעמוד בהסכם הזה, זה מה שצריך במדינת ישראל". בהמשך התייחס לדיל המינויים שרקם מול הליכוד מאחורי גבם של בכירי מפלגתו: "עשינו עשרות מינויים ולפנינו עוד עשרות. בסופו של דבר מדובר בסדרת מינויים כחלק ממינויים גדולים. המערכת דינמית".

יאיר לפיד ובני גנץ בכנסת (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
גנץ ולפיד | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לגבי האפשרות של איחוד מחודש תחת לפיד לקראת הבחירות הבאות, התעקש גנץ כי הוא יעמוד בראשות כחול לבן. "אני האלטרנטיבה היחידה בישראל במרכז המפה הפוליטית", הבהיר, "אני אוביל את הממשלה הבאה של גוש המרכז".

הליכוד בתגובה: "בני גנץ לא בוחל באמצעים. מצער שהוא מדלג בין אולפנים בראיונות פוליטיים ביום שבו נספו 2 חיילי צה"ל בתאונה קשה ומצער שהוא עושה שימוש פוליטי חסר תקדים בצה"ל כדי להקים 'וועדה תפורה' שהוא התנגד להקמתה רק לפני 4 חודשים ושבראשה העמיד אדם שקבע לפני שנה וחצי ש'נתניהו צריך להתפטר'. אף שר ביטחון לא התנהג בצורה שערורייתית כל כך".