שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, הגיב בחשבון הפייסבוק שלו לפרסום אמש (שישי) ב"אולפן שישי", ולפיו הוא ייקח חלק בהקמת מפלגה חדשה - מפלגת "המקצוענים". באב"ד לא הכחיש את הדברים, ועל אף שכתב שאינו יודע אם תקום מפלגה כזו, כבר הביע תמיכה ברעיון ואף פרש חלק מתפיסת עולמו הפוליטית: "מי מאתנו לא היה רוצה שהנהגת המדינה תהייה בנויה מאנשי מקצוע מעולים, שמובילים את מדינת ישראל בתחום התמקצעותם?". 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

באב"ד כתב: "בהמשך לפרסום הערב באולפן שישי, אין לי מושג אם תקום בסוף מפלגה של אנשי מקצוע מנוסים, אבל בעיקר עצוב לראות עד כמה השיח מפלג ועד כמה המחנאות (ביבי לא ביבי) נטמעה והורסת כל חלקה טובה בחברה הישראלית, ועד כמה כבר לא מתנהל דיון מקצועי וענייני לגופו של עניין אלא הופך בין רגע לפרסונלי, מתייג ורדוד. אבל אם ולו לרגע קט נצליח להתעלות ולנהל שיח ענייני ומקצועי...

"מי מאתנו לא היה רוצה שהנהגת המדינה תהייה בנויה מאנשי מקצוע מעולים שמובילים את מדינת ישראל בתחום התמקצעותם, עתירי ניסיון בניהול תהליכים מורכבים וארגונים גדולים, ובעלי הבנה עמוקה וניסיון רב בשפה וכללי המשחק של כנסת וממשלה??

"למה בסקטור הפרטי (תפקיד המנכ"ל) ובפקידות הציבורית (רמטכ"ל, מפכ"ל, נשיא בית משפט העליון וכו') זה הסטנדרט ותנאי הקבלה, אבל בהנהגה (שרים וראש ממשלה) קריטריונים כל כך אלמנטריים לא קבילים? למה בהנהגה כיום זה "סידורי עבודה" לאנשים שבאים ללא רקע בתחום הכה מורכב ומאתגר שעליו הם אמונים? מי מאתנו חושב ששיטת הממשל הנוכחית שנותנת כוח וסחטנות בלתי מתקבלת על הדעת למפלגות קטנות וסקטוריאלית היא שיטה טובה ונכונה?

"שלוש מערכות בחירות ובמקום להסתכל על מה רוב העם בחר ורוצה, כולנו באמצעות הפוקוס של כלי התקשורת, נושאים עינינו למפלגה הקטנה שתהיה שוברת השוויון, שתביא את השלטון למחנה שלהם, ובמקרה וזה צולח למי מאיתנו נראה המחיר שאותה מפלגה סקטוריאלית דורשת שוויוני והוגן? ואיפה זה משאיר את רוב האזרחים?".

בהמשך הפוסט הסביר באב"ד מדוע הוא מתנגד לשיטת הממשל ושיטת בחירת ראש הממשלה ("חייבים לשנות את השיטה, ראש המפלגה הגדולה יהיה ראש הממשלה", ביקר את גודלה של הממשלה הנוכחית ("למי מאתנו ממשלה של 34 שרים ועוד 18 סגני שרים נתפסת כממשלה מקצועית?") והביע את תמיכתו בהגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות.

"כן אני אשמח לראות אנשי מקצוע מובילים בתחומם, בעלי ניסיון משמעותי בניהול והיכרות מעמיקה של הכנסת והממשלה, מובילים ומנהגים את המדינה כל אחד בתחומו", המשיך באב"ד. "ולא אני לא ביביסט! ולא גנציסט! אני ישראליסט! ומדינת ישראל נמצאת בראש מעייני, זו הסיבה שב-7 שנים האחרונות בחרתי לעזוב את הסקטור הפרטי ולשרת בשירות המדינה, זו הסיבה שאני מג"ד מילואים שעושה מעל 50 ימי מילואים בשנה וזו הסיבה שב-01:00 בשבת לפנות בוקר אני כותב את הפוסט הזה מדם ליבי הכואב על מה שקורה היום במדינה".

לבסוף התייחס באב"ד לשמות שנקשרו במפלגה החדשה: "לפני שכל המלעיזים קופצים ומתחילים במתקפות האישיות ברסי, גמזו, שאשא, מיכל כהן, עבדכם הנאמן ויתר השמות שאוזכרו בפרסום - (אנחנו, ד"ל) לא הסיפור כאן ואף פעם לא נהיה, וספק גדול בכלל אם יקומו אנשים שירימו יוזמה שכזאת! הסיפור היחיד שיש כאן זה המהות והתוכן, שבהם צריך לנהל את השיח והביקורת (גופו של עניין), לא הפרסונות (גופו של אדם), הן רק אמצעי להגשמת מטרה..".

מפלגת מקצוענים?

על פי הפרסום ב"אולפן שישי" המפלגה שצפויה לקום תבטיח ניהול אחר למשבר הקורונה, והשמות המרכזיים שנקשרים בה הם ד"ר יפעת שאשא ביטון, פרופסור רוני גמזו ומשה בר סימן טוב. המפלגה צפויה להצהיר מראש על תמיכה במועמד שיקבל הכי הרבה קולות בבחירות הקרובות, כלומר היא לא פוסלת תמיכה בנתניהו לראשות הממשלה.

הדגשים הרעיוניים של המפלגה שהים לעקרונות שעליהם כתב באב"ד: בין היתר, המפלגה תתחייב לפעול לשינוי שיטת הממשל ותשים דגש על ניסיון מקצועי וציבורי. המפלגה נמצאת בימים אלה בשלבי הקמה מתקדמים וכסף רב כבר גוייס למען המטרה.

נתניהו ומשה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הכחיש מעורבות. בר סימן טוב יחד עם רה"מ נתניהו | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עם זאת, אמש הספיק כבר משה בר סימן טוב להכחיש כל מעורבות שלו בהקמת מפלגה כזו או בהתארגנויות פוליטיות אחרות. בר סימן טוב כתב בחשבון הטוויטר שלו: "קראתי שכל מיני אנשים משרבבים את השם שלי להתארגנויות פוליטיות. יש תשובה מאוד פשוטה לזה. אני לא. נקודה. תודה ושבת שלום".