טלטלה בסקרים: בסקר מנדטים מיוחד שערך מכון "מדגם" בראשות מנו גבע ופורסם אמש (שלישי) במהדורה המרכזית המשיכה עלייתו המטאורית של נפתלי בנט. מפלגתו זוכה כעת בסקר ל-23 מנדטים, קרוב מאוד ל-26 המנדטים של הליכוד. את רבים מהקולות האלה הוא מקבל ממי שדווקא השתייכו קודם לגוש המרכז שמאל, מצביעי כחול לבן לשעבר. כתב N12 שוחח עם המצביעים שמאחורי המספרים ושאל מדוע הם מתכוונים לשנות את עמדתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בני גנץ איכזב, פוליטיקה ישנה"

"עברתי לימינה כי בני גנץ איכזב", מתארת מאיה בלום, בת 22, בשיחה עם N12 . "הוא הבטיח בבחירות כל כך הרבה ושום דבר מזה לא נעשה. בנוסף, לא שומעים ממנו מילה אם זה לא יוזמה של הכתבים לראיין אותו. הוא לא פועל כדי להשמיע לעם ולמי שבחר בו מה הוא עשה ולמה הוא עושה".

"בנט לעומתו מדבר, עושה, חורש את הארץ ונותן לנו, הצעירים, תשומת לב", מוסיפה בלום, "הוא עונה על השאלות והוא הרבה יותר נגיש. לי יש אישית יותר אמונה בבנט. נמאס לי מהפוליטיקה הישנה שיש בין גנץ לביבי. בנט לפי דעתי מסמל משהו חדש ורוח חדשה בפוליטיקה".

סקר מנדטים (עיבוד: N12)
סקר מנדטים | עיבוד: N12

המעבר מכחול לבן לימינה הוא לא טריוויאלי. מדובר במעבר בין גושים פוליטיים שונים, ממרכז-שמאל לימין. "ההצבעה שלי בבחירות האחרונות לכחול לבן נבעה רק מהרצון להחליף את ביבי", אומרת בלום. "בדעותיי אני ימין כלכלי, אבל בבחירות הקודמות באמת נמאס לי מהלך הרוח במדינה ורציתי שינוי. אני בת 22 ורציתי תקווה לעתיד שלי ושינוי אמיתי. חשבתי וטעיתי שבני גנץ יביא לשינוי".

בלום טוענת כי חוסן לישראל וגנץ אומנם חשבו שמדובר בצעד אחראי אבל לטענתה "הכניסה שלהם לממשלה רק גרמה לפילוג בעם ואכזבה ענקית לכל הצעירים שתמכו בהם". בנט לעומת זאת, לדעתה צעיר יותר ומחובר לצעירים. "הוא חד-משמעית יכול להיות ראש ממשלה והוא נותן תקווה שיהיה פה טוב יותר", הוסיפה.

"אבחר בו רק אם יתחייב לא לשבת עם נתניהו"

עבור חלק מתומכי כחול לבן לשעבר, חשוב מאוד שבנט יכריז שלא ישב בממשלה תחת בנימין נתניהו. אחד מהם הוא מוטי אשכנזי שמתלבט האם להצביע לבנט ואמר ל-N12: אם הוא לא יתחייב אני לא אבחר בו. אני רוצה שביבי יעוף מהשלטון ומאוכזב מגנץ".

סקר מנדטים (עיבוד: N12)
כחול לבן ממשיכה להתכווץ | עיבוד: N12

"בנט הוא איש של מעשים ופחות של דיבורים", מסביר אשכנזי את השיקול לבחור בבנט. "כך אני מקווה לפחות. כרגע הוא המפלגה השנייה בגודלה, שיכולה להרכיב ממשלה ללא נתניהו. אם ביבי לא יצליח להרכיב ממשלה, מלאכת ההרכבה תעבור אליהם, יש עתיד לא מספיק גדולה בשביל זה. הם נעלבו כשאמרו את זה, אבל הליכוד היא באמת מפלגת מאפיה ונמאס מהמושחתים שם".

"בנט היחיד שמחבר את העם"

רון קרם, בן 39 מחיפה, הצביע במערכות הבחירות האחרונות לכחול לבן, אבל בבחירות הבאות הוא מתכוון להצביע לבנט. "אני רואה אותו כמועמד טבעי לראשות הממשלה", הוא הסביר, "מבין המועמדים לראשות הממשלה הוא הכי ראוי".

_OBJ

קרם יעשה זאת למרות שהשקפת עולמו לא דומה לזו של בנט. "אני פחות מסתכל על השקפת העולם שלו", אמר. "אני פחות מסכים איתו מבחינה דתית, מבחינת ארץ ישראל. במצב הקיים שנוצר של משבר מנהיגות קשה עם ביבי, אני לא חושב שהוא ראוי להיות ראש ממשלה. אני לא רואה מנהיג אחר ראוי מהשמאל או מהמרכז".

הקלף החזק של בנט בעיניו זו היכולת לחבר את העם. "אתה רואה את המסרים שלו והוא מחבר את העם במאבק במחלה הזאת", משוכנע קרם, "צריך מישהו מאחד ולא מפלג, מסר של פיוס זה לפני הכול".

את האכזבה הכי גדולה שלו מכחול לבן הוא מתאר: "הבטיחו משהו אחד ועשו משהו אחר". יאיר לפיד בעיניו לא מספיק מנהיג בעל שיעור קומה, ובמקום להתמקד במסר שמאחד את העם כמו בנט, הוא עסוק במתקפות פוליטיות.