ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב (חמישי) בהצהרה לתקשורת למצב התחלואה בקורונה בישראל, ולהחלטת הקבינט לאשר את מתווה החזרה ללימודים. נתניהו טען כי מצבה של ישראל הוא מהטובים במערב, אך הבהיר כי אם תחול עלייה בתחלואה באחת מהערים - הוא "לא יהסס להטיל עליה סגר". רה"מ הצהיר רשמית כי התקבלה החלטה על "פתיחה זהירה" של מערכת החינוך. ההצהרה הביאה לעיכוב בחידוש ישיבת הקבינט, שמתכנסת הערב פעם נוספת כדי לדון בהחזרת המסחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו פתח והתייחס למצב התחלואה בישראל: "אנחנו נתפסים כסיפור הצלחה. אין כאן פלא ואין כאן נס - יש כאן החלטה מושכלת להוריד את רמת התחלואה. אלמלא פעלנו היינו היום במקום אחר לגמרי. הצלנו חיים רבים. מנהיגות פירושה לקבל את ההחלטות הנכונות גם אם הן קשות ולא פופולריות". הוא המשיך והבהיר: "מצבנו השתפר אבל הוא מאוד שברירי. אסור להיכנס לשאננות".

כיתות א' חוזרים ללימודים (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
כיתות א' חוזרים ללימודים | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

כשדיבר על ההחלטה לפתוח מחדש את מערכת החינוך, נתניהו התבלבל ונקב במתווה הקודם לפתיחת מערכת החינוך - שהתבסס על לימודים לסירוגין שבוע-שבוע. לאחר מכן הבהיר את הדברים ודיבר על המתווה העדכני. "שיהיה ברור לכולם - אם התחלואה תעלה בעיר כזו או אחרת, אני לא אהסס לכתר את העיר", אמר. "לא משנה באיזה מגזר. אנחנו מוכרחים לכתר את המחלה, תרתי משמע. יש אפשרות שנשים מגבלות על עיר כתומה כדי למנוע ממנה להפוך לאדומה".

נתניהו מסר כי כבר ביום שני, שר האוצר כ"ץ יביא לאישור הכנסת מענק נוסף שצפוי לעבור לכ-400 אלף מובטלים. הצהרת נתניהו הביאה לעיכוב בחידוש ישיבת הקבינט ולכעס בקרב השרים על העיכוב. 

החזרה לכיתות: כך זה יתבצע

עם האור הירוק שנתן פרויקטור הקורונה היוצא, הפרופ' רוני גמזו, למעבר לשלב ההקלות השני, התכנס הבוקר קבינט הקורונה לדון בסעיפי המתווה. הקבינט אישר החזרה של כיתות א'-ד' ללימודים ביום ראשון הקרוב, עם מינימום של 4 ימי למידה פרונטליים בשבוע לכל תלמיד. נקבע כי כמות התלמידים לא תעלה על 20 תלמידים, ובמוסדות הנמצאים באזורים בעלי שיעור תחלואה נמוך תותר החרגה של לימוד בקבוצה בת 24 תלמידים.

בצהרונים ייעשה מאמץ מרבי לצמצם ערבוב קבוצות בפעילות, אך ניתן יהיה לצרף ילדים של עד שלוש קבוצות קבועות מאותה שכבת הגיל, ובלבד שהמספר הסופי לא יעלה על 28. תשומת לב יתרה תינתן לעטיית מסכה, וסוכם כי האכילה תתבצע בשטח פתוח. אנשי צוות חינוכי יוכלו ללמד עד שלוש קבוצות לכל היותר, למעט מורים לחינוך גופני. ההנחיות הללו תהיינה תקפות עד ה-29 לנובמבר.

לצד שורת ההסכמות בתחום מערכת החינוך, התקשו הבוקר שרי הקבינט לסכם ביניהם על קווים ברורים לפיהם יתבצעו ההקלות על המשק. השרה מירב כהן טענה כי "יש לגבש קטגוריות וקו מנחה משותף, שלכל דבר יהיה רציונל, היגיון פנימי. זו הנקודה שבה נפלנו קודם. שם הציבור איבד את האמון שלנו". במקביל לישיבה, עשרות סוחרים בתל אביב הבעירו צמיגים וסחורה במחאה על הסגר הממושך.

מחאת השולמנים (צילום: N12)
הפגנת הסוחרים במקביל לישיבת הקבינט | צילום: N12

דיוני הקבינט שחלו בימים האחרונים לוו במאבקים ובחילופי האשמות בין שרי הממשלה השונים, במיוחד בין שר האוצר לשר הבריאות. כ"ץ תקף מוקדם יותר את אדלשטיין וטען כי זה מתעקש שלא לאפשר את פתיחתו של ענף המסחר. "די לנהל מאבקי יוקרה על גבם של העוסקים הזעירים", אמר. "אנשים בנו עסקים בעשר אצבעות ונשארים עכשיו חסרי כל".