אחרי התפטרותו של שר התיירות אסף זמיר, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר היום (שישי): "קיבלתי בהבנה. מי שלא מתאים לו שיקבע מועד לבחירות". בעקבות ההתפטרות המערכת הפוליטית סוערת, חלק מחברי הממשלה הביעו תמיכה במהלך, חלק גינו בחריפות ובליכוד תקפו: "עוסק בפוליטיקה קטנה". ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי כתב: "אסף יישר כוח. לעולם לא מאוחר". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשבועות האחרונים זמיר ואני ניהלנו שיחות ארוכות וכנות אשר ביטאו את רחשי הלב המשותפים לרבים בממשלה, בכנסת ובכל בית ובית בישראל. רצינו אחדות אך זו לא הממשלה לה ייחלנו", הסביר ראש הממשלה החליפי. "מדינת ישראל מתמודדת עם משבר עמוק וקשה. משבר בריאותי אך לצידו ובעוצמתו משבר אמון בין ההנהגה לאזרחי המדינה".

ח"כ שלמה קרעי, הליכוד (יח''צ: יח"צ)
"מברך את אסף זמיר על החלטתו" | יח''צ: יח"צ

הוא המשיך: "משבר אמון הנובע בראש ובראשונה מהיעדר דוגמא אישית, ומחשש אמיתי הנובע מכך שעיסוק באינטרסים פוליטיים גובר על הדאגה לבריאות הציבור ולפרנסתם של מיליוני בתי אב החרדים, ובצדק, לגורלם ולעבודתם. היעדר היציבות ותחושת איבוד השליטה בניהול המגפה מחייבים השבת סדרי השלטון".

"אי אפשר עוד להמשיך את הכאוס המשבש מדי יום את חייהם של עשרות אזרחים ותיקים וצעירים", הוסיף. "אי אפשר להמשיך להתייחס באדישות לטרגדיות הפוקדות מדי שבוע מאות משפחות המאבדות את יקיריהם, ואת החרדה של עשרות אלפי נדבקים בכל חודש. כדי לאפשר את השבת השליטה וסדרי השלטון הוריתי לשר המשפטים לפתוח בהליכי מינוי מואצים אך על פי הנהלים הסדורים של פרקליט מדינה קבוע, ואני קורא לפתיחתו של תהליך למינוי מפכ"ל משטרה קבוע".

עופר שלח (צילום: יונתן בלום)
שלח: "הלבנה הראשונה בחומה של ביבי נפלה" | צילום: יונתן בלום

עוד אמר השר גנץ: "גם משטרת ישראל זקוקה בייחוד ברגעים אלו ליציבות ארגונית החיונית לתפקודה. שום שיקול אחר אינו יכול לבוא עוד במקום טובת המדינה, ושמירת ביטחונם ובריאותם של אזרחיה. ניסיון הפגיעה בחייהם של מפגינים לצד הפרעות סדר כנגד פקחים ושוטרים מחייבים אותנו כממשלה להשיב את תחושת התפקוד והשליטה. כשר הביטחון וכיו"ר כחול לבן, לא אאפשר עוד את המשך הכאוס והטלטלה כל עוד אני בתפקיד.

אחרי התפטרותו של זמיר, החליט גנץ כי השרה אורית פרקש הכהן תמונה לשרת התיירות. עוד הוא החליט כי השר מיכאל ביטון ימלא בנוסף לתפקידו כשר במשרד הביטחון גם את תפקיד השר לנושאים אסטרטגיים. השרה פרקש הכהן תתפטר מתפקידה כח"כית במסגרת החוק הנורווגי, ובכך ח"כ הילה שי וזאן תישאר בתפקידה.

אורית פרקש הכהן מועמדים
פרקש-הכהן תמונה לשרת התיירות במקומו של זמיר

בליכוד תקפו בחריפות את התפטרותו של זמיר וטענו כי הוא עוסק בפוליטיקה קטנה במקום במערכה נגד הקורונה ותקפו גם את כחול לבן: "בשיאו של משבר הקורונה כשאזרחי ישראל יושבים בסגר בבית ומייחלים לאחדות ערב סוכות, כחול לבן משחקים משחק פוליטי על גבם של אזרחי ישראל בניסיון נואש לקושש קולות משמאל ולמנוע את קריסתם בסקרים. שר התיירות מתפטר, יושבת ראש ועדה בכנסת מפגינה נגד הממשלה וכחול לבן מפרים את ההסכם הקואליציוני שקובע שיש להקים ועדת מינויים בהסכמה, דבר שהליכוד דורש לעשותו מיום הקמת הממשלה. כחול לבן יושבים בממשלה ופועלים נגד הממשלה. הגיע הזמן שהם יחליטו אם הם נלחמים במחלה או נלחמים בממשלה". על הדרישה של גנץ מניסנקורן למנות פרקליט מדינה אמרו בליכוד: "אי אפשר לאשר פרקליט מדינה בלי ישיבת ממשלה".

שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)
שר המשפטים אבי ניסנקורן | צילום: אלעד מלכה

גם שר המשפטים, אבי ניסנקורן, הגיב להצהרה הכתובה של יו"ר כחול לבן וכתב: "לציבור הישראלי מגיעה מערכת חוק עצמאית ומקצועית, בהרכב מלא. זה חיוני בשגרה וקריטי בשעת חירום. יחד עם שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, החלטנו להוציא לדרך את ועדות האיתור למינוי פרקליט מדינה ולתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מנהלי). אין כל סיבה עניינית לעכב את איוש התפקידים המהותיים האלו. אני סמוך ובטוח שוועדות האיתור הבלתי תלויות יבחרו באנשים מצוינים".

הפוליטיקאים מהקואליציה ומהאופוזיציה הגיבו לפיטורים. ח"כ שלמה קרעי מהליכוד כתב: "מברך את השר זמיר על התפטרותו וקורא לשרי כחול לבן להצטרף. ישראל זקוקה לממשלה אחראית בראשות נתניהו בלי מקלות בגלגלים של שרי כחל"ב. הם כבר הוכיחו שהם דואגים לפוליטיקה קטנה על חשבון בריאות הציבור. נתניהו לעומתם הוכיח כבר שעם יד בוטחת על ההגה הוא יודע לחלץ את מדינת ישראל מהמשבר".

ח"כ עופר שלח כתב: הלבנה הראשונה בחומה של ביבי נפלה. התפטרותו של אסף זמיר לא מפתיעה, כי הוא אדם ישר ואנשים ישרים כבר לא יכולים עוד להיות בממשלה הזאת. יהיו עוד, כי גנץ ואשכנזי יכולים אולי לרמות את עצמם, אבל לא את האנשים הישרים הרבים בכחול לבן".

גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי הגיב לסערה הפוליטית ובירך את אסף זמיר על המהלך: אסף יישר כוח. לעולם לא מאוחר. מודה ועוזב ירוחם. חג שמח". רעייתו של זמיר, מאיה ורטהיימר, פרסמה פוסט בחשבון האינסטגרם שלה וכתבה: "אסף התפטר היום. הוא הלך עם הלב שלו, הוא לא הרגיש שאפשר להמשיך לשבת תחת השלטון הזה. ואני גאה בו. אני גאה שהוא הולך עם האמת שלו והאמת שלנו. אני גאה שזה הגבר שבחרתי".