סוף לרשימה המשותפת? מאז התקרבותו של יו"ר מפלגת רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, בשבועות האחרונים לראש הממשלה נתניהו, ברשימה המשותפת נוצר ויכוח פנימי כיצד יש לנהוג. רוב חברי הרשימה התנגדו לפעולותיו של עבאס וסברו כי התקרבות לנתניהו אינה הדרך שבה יש לפעול. עם ההצעה לפיזור הכנסת שעלתה היום להצבעה, וממנה נעדר עבאס, הגיעו המתחים ברשימה המשותפת לנקודת רתיחה. כעת שוקלים שם אם להטיל סנקציות על ח"כ מנסור עבאס "לאחר הפרת המשמעת הסיעתית בהצבעה לפיזור הכנסת". מסתמן: עבאס יודח מראשות הוועדה למיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הרשימה המשותפת מורכבת מ-4 מפלגות: בל"ד, רע"מ, תע"ל וחד"ש שחברו יחד לאחר שעלה אחוז החסימה, ובמפלגות הערביות חששו שלא יוכלו להיכנס לכנסת בנפרד. מאז שהוקמה הרשימה, היא הציגה באופן כללי חזית אחידה ולכן ההחלטה היום של חברי מפלגת רע"מ ובראשם יושב הראש מנסור עבאס להיעדר מההצבעה על פיזור הכנסת היא דרמה של ממש.

איימן עודה (צילום: פלאש 90)
איימן עודה | צילום: פלאש 90

אתמול דיווחנו ששאר ראשי המפלגות שמרכיבות את המשותפת הבהירו לחברי המפלגה שמשמעות היעדרותם מההצבעה היא פירוק השותפות. מהלך זה זכה לביקורת מצד חבריהם לרשימה, לאחר שלאורך היום שני הצדדים ניסו לשכנעם לתמוך ולהתנגד להצעה במליאה. 

ח"כ מנסור עבאס (צילום: יח"צ)
ח"כ עבאס: "אנחנו לא בכיס של אף אחד" | צילום: יח"צ

יו"ר רשימת בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, צייץ בחשבונו בטוויטר: "כשהקמנו את הרשימה המשותפת השאיפה הייתה לא רק להחליף את נתניהו הגזען, אלא גם לא להמליך במקומו גזען אחר. אנחנו מבקשים שינוי מהותי כלפי האוכלוסייה הערבית ופיזור הכנסת היום הוא צעד בכיוון הזה. הבטחנו לייצג את ציבור הבוחרים נאמנה ולבטא את השאיפות לשוויון מהותי מלא. לא נבגוד בבוחרים שלנו".

מטאנס שחאדה (צילום: פלאש 90)
יו"ר בלד מטאנס שחאדה | צילום: פלאש 90

חבר הכנסת עבאס עצמו התייחס למתיחות מוקדם יותר במהלך ריאיון לתחנת הרדיו נאס: "הרשימה המאוחדת היא הראשונה שנהגה ותמכה באחדות", הדגיש, "וההצבעה שלנו היום אומרת שאנחנו לא בכיס של אף אחד". 

לפני ההצעה על פיזור הכנסת, עזב ח"כ סעיד אלחרומי ממפלגת רע"מ את המשכן בזעם. ככל הנראה הוא רצה להצביע בעד פיזור הכנסת אך נמנע מלצאת במופגן נגד יו"ר המפלגה שלו עבאס.