היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט היום (שני) כי אין מקום להמשיך בבדיקה בעניינה של השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל. זאת, הסביר, משום שמצא כי אין בסיס לטענה שגמליאל שיקרה בחקירה האפידמיולוגית שנערכה לה לאחר שנדבקה. "השרה שיתפה פעולה באופן מלא ומסרה עובדות אמת כהווייתן", קבע היועמ"ש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ביחס לטענה שלפיה השרה גמליאל הפרה את הוראות ההגבלות", מסר מנדלבליט. "היועמ"ש רשם בפניו את הודעתה לתקשורת של השרה גמליאל מיום 5 באוקטובר, שבה מסרה כי טעתה בשיקול הדעת וכי היה מקום מצידה לנהוג אחרת, והעביר את הנושא לטיפול המשטרה כדי שתברר עם השרה את נסיבות העניין".

מנדלבליט (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
היועמ"ש, אביחי מנדלבליט | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

במקביל הנחה היועמ"ש את המשטרה לשנות את מדיניות האכיפה במקרים של הפרות מצד נבחרי ציבור ונושאי משרות בכירים, ולאכוף גם בדיעבד. בהתאם למדיניות זו, שתחול על מקרים שאירעו בתחילת הסגר השני, 17 בספטמבר, במקרים שבהם קיימות ראיות להפרה חמורה - יוטל קנס כקבוע בחוק ובתקנות. במידת הצורך תפנה משטרת ישראל למפר לצורך בירור הנסיבות.

"אחד המרכיבים המרכזיים המשפיעים על הנכונות הציבורית לקיים את ההנחיות, הוא אמון הציבור בכך שהנחיות אלו נחוצות וחלות באופן שוויוני על כלל האוכלוסייה", הסביר מנדלבליט את החלטתו. "הפרת ההגבלות על ידי נבחרי ציבור ונושאי משרות בכירים, שולחת מסר שלילי לציבור הרחב בדבר האפשרות להימנע מקיומן, ולפיכך טומנת בחובה חומרה יתירה בכל הקשור למאמץ הלאומי להיאבק בהתפשטות הנגיף".

בסגר שהוטל בתקופת החגים התגלו שורת הפרות מצד נבחרי ציבור ונושאי משרות בכירות. בין המקרים הבולטים היה זה של השרה גמליאל - ששהתה ביום הכיפורים בטבריה, הרחק מביתה שבתל אביב, ושם גם נדבקה בקורונה - וזה של ח"כ מיקי לוי שהתארח אצל בנו בסוכות ובעקבות זאת נאלץ לעזוב את ועדת הקורונה. גם בצמרת הביטחונית התגלו הפרות, כאשר הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן אירחו בני משפחה בביתם.