עימות פרץ הלילה (שלישי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ במהלך דיון בקבינט הקורונה. לפי הדיווחים, נשמעו צעקות רמות בין השניים.

סגן שר הבריאות יואב קיש שנכח בדיון, העריך בשיחה עם ניב רסקין ב"חדשות הבוקר": "אם אתה שואל אותי, אנחנו בדצמבר מפזרים את הכנסת. עד עכשיו אמרתי שבכל הנושאים האחרים הממשלה לא מתפקדת אבל בקבינט הקורונה מתפקדים, אתמול היו חילוקי דעות ואי הסכמה והעסק התארך".

"הבחירה של גנץ, הפוליטית לחלוטין, לערבב את מערכת הביטחון בתוך ועדת חקירה מיותרת שהוא עצמו לא מאמין בה, כנראה הולכת יד ביד עם ההחלטה שלו ללכת לבחירות", המשיך סגן שר הבריאות.

הבוקר מאות אלפי תלמידי ה'-ו' שבים ללימודים ולפי ההחלטה שהתקבלה בלילה בקבינט, תלמידי התיכונים ישובו גם הם לבתי הספר כבר ביום ראשון הקרוב ושבועיים לאחר מכן יצטרפו תלמידי חטיבות הביניים. סגן השר קיש הבהיר כי במקביל להחלטה להחזיר את מערכת החינוך לפעילות מלאה, דבר נוסף לא ייפתח - גם לא הקניונים והמסחר.

"אתמול הייתה אמירה חשובה וערכית של קבינט הקורונה, כולל משרד הבריאות - אנחנו לוקחים את החינוך ושמים אותו ראשון בסדר העדיפות", הסביר סגן שר הבריאות, "קבינט הקורונה קבע שאנחנו מתמקדים בפתיחת מערכת החינוך, אבל במקביל - לא פותחים שום דבר נוסף מעבר לכך. מתקיים פיילוט קניונים אבל הפתיחה עצמה, כל עוד לא פתחנו את מערכת החינוך וראינו יציבות ושהתחלואה לא עולה, הם לא ייפתחו".

כמה זמן תחכו?
"עד ה-20 בדצמבר, שזה שבועיים לאחר הפתיחה של כל מערכת החינוך. אני חושש, ולמה? תוצאות ההדבקות של אתמול הן ש-943 איש נדבקו. אחוז המאומתים הוא עדיין סביב ה-2%, אבל המספר גבוה. אנחנו ברמת תחלואה גבוהה. אם לא נפעל בדרכים נוספות להורדת התחלואה, נמצא את עצמנו על המעלית למעלה לסגר שלישי".

האם כמות הבדיקות לתלמידים ולמורים בבתי הספר תגדל?
"אנחנו בונים את מערך הבדיקות בצורה שנקראת 'איגום מטושים'. זה אומר שכל כיתה וקפסולה תיכנס למבחנה אחת. זה יאפשר לנו לדגום את שני מיליון התלמידים במדינת ישראל כי כל בדיקה תרכז סביבה בין 15 ל-20 בדיקות אמיתיות. כך גם בחדר המורים. פעם בשבוע הילדים יעשו בדיקה בבית הספר. נבנה רשת של בדיקות שתעבור בין בתי הספר השונים ותדאג לדגום כל בית ספר פעם בשבוע. תהיה ניידת של דוגמים. צריכים לייצר מצב שמעל 80%-85% נבדקים, אחרת נהיה בסיטואציה של הדבקות כל הזמן".

אתמול התבשרנו שיש סיכוי שכבר בדצמבר יגיעו לישראל בין 250 ל-500 אלף חיסונים ראשונים.
"אני לא מכיר את זה, אף גורם מוסמך לא אמר את זה, לא במשרד הבריאות ולא במל"ל. החיסונים הראשונים יגיעו בינואר במקרה הטוב לאחר שיעברו FDA, וגם זה עוד לא קרה. מצד אחד אנחנו מאוד אופטימיים, מצד שני בוא נישאר ריאליים. הליך החיסון יתחיל ברבעון הראשון של השנה הבאה. אנחנו מדברים על מאות אלפי חיסונים בחודש ינואר ולאחר מכן בקצב גובר ועולה".