הקרב על התקציב השנתי בממשלה ממשיך וכעת (חמישי) ראש הממשלה החליפי בני גנץ פנה לראש הממשלה נתניהו בקריאה להפסיק את שיטת הקופסאות ולאשר תקציב אמיתי לשנה הקרובה. בהודעה לתקשורת שהוציא גנץ הוא כתב כי השיטה בה נעשה שימוש בתקופה האחרונה "פוגעת אנושות בכלכלת המדינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב ששיגר שר הביטחון גנץ לנתניהו הוא דורש לקדם את תקציב המדינה תוך אישור תקנון הממשלה. "מצב החירום לא מותיר ברירה – דרוש ממשרד האוצר להתחיל מיד בהכנת תקציב 2021. כל סיכול של אישור התקציב משמעו העדפת שיקולים אישיים על פני טובת אזרחי ישראל", נכתב.

במכתב מותח גנץ ביקורת חריפה על שיטת הקופסאות של נתניהו והוא טוען שהיא מהווה פגיעה אנושה בכלכלת ישראל. "מתן הסיוע בשיטת קופסאות תקציביות היה פתרון זמני", מדגיש גנץ. כמו כן. הוא דורש מנתניהו ישירות להנחות את משרד האוצר להכין הצעה לתוכנית כלכלית ולתקציב מדינה שתובא לאישור הממשלה והכנסת לא יאוחר מחודש דצמבר. "חשוב מכל, תהליך אישור תקציב המדינה לשנת 2021 שיעניק יציבות כלכלית עוד לא החל", כותב גנץ.

"מרחק רב מפריד בינינו לבין הבטחת האחדות עליה חתמנו", תקף גנץ, "ההתנהלות הממשלתית לא מאפשרת קיומו של ממשל תקין, דמוקרטי או ראוי לאזרחי ישראל". גנץ מכיר במכתבו בהתנהלות הקלוקלת של הממשלה הנוכחית וכותב כי "קיים פער בלתי נתפס בין הרצון הטוב והמחויבות שהופגנו בשעתו לבין המציאות  הנוכחית שהיא בלתי נסבלת".

"אם ההסכם בינינו הפרת, יהיה טרגי אם תפר גם את ההסכם עם אזרחי ישראל"

עוד הוא קורא בדחיפות לראש הממשלה לאשר את תקנון הממשלה לאלתר, להנחות על קיום ישיבות ממשלה סדורות ולהתחיל בהסדרת המינויים השונים בשירות הציבורי המעוכבים זמן רב ללא הצדקה, לדבריו, "היוצרים פגיעה בתפקודן של המערכות ההכרחיות לטיפול במשבר הקורונה".

בנימין נתניהו ובני גנץ (עיבוד: POOL)
בנימין נתניהו ובני גנץ | עיבוד: POOL

"שיטת הקופסאות סיימה את תפקידה, אין כל סיבה הגיונית לאפשר מחדל וכאוס תקציבי, להוציא מניע פוליטי או אישי פסול", תוקף גנץ במכתבו. "אי קיום דרישות אלו, אינו פגיעה בי או ב'כחול לבן', אלא פגיעה באזרחי ישראל שלא יסלחו לאף מנהיג ששם את האינטרסים האישיים והפוליטיים שלו לפני טובתם".

בליכוד מיהרו להגיב על מכתבו של גנץ ותקפו: "כחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה כדי להסיט את האש ממפלגתם המתפרקת, בזמן שראש הממשלה נלחם בקורונה. נשמח אם גנץ יפתור את הבעיות הפנימיות שלו, אך לא באמצעות חרחור ריב שיוביל את ישראל לבחירות".

עוד נטען בתגובה כי "כחול לבן מסתירים מהציבור עובדה פשוטה: הליכוד וכחול לבן כבר הסכימו ביניהן וחוקקו חוק להעביר את תקציב 2020 במהלך חודש דצמבר, ובמקביל להתקדם בהכנת תקציב 2021. זו הדרך לייצב את הכלכלה. כמו כן, בשעה שכחול לבן מתלוננים וכותבים מכתבים על עצירת המינויים, הם אלה שעוצרים את המינויים בעצמם, על ידי כך שהם מסרבים לקיים את וועדת המינויים המשותפת עם הליכוד, כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני".

"ראש הממשלה העביר יותר תקציבים ממנהיגים אחרים בעולם ויש לו רקורד מוכח בבניית כלכלת ישראל, לעומת כחול לבן שלא העבירו תקציב מימיהם", המשיכו בביקורת." ראש הממשלה ימשיך לעשות מה שנכון למדינה ולא לפופוליזם של כחול לבן. מוטב שכחול לבן יפסיקו לחרחר ריב שיוביל לבחירות ויתגייסו למאבק המשותף בקורונה".