ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם היום (ראשון) בטקס האזכרה הממלכתי ה-47 לדוד בן-גוריון ולאשתו פולה, והעביר מסר חד לממשל ביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם". במקביל, שיירת רכבים של תנועת "הדגלים השחורים" הגיעה למדרשת שדה בוקר. נכדו של בן-גוריון השתתף במחאה ואמר: "פאק נתניהו, תחי מדינת ישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנאומו אמר ראש הממשלה: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם. צריך להתמיד במדיניות בלתי מתפשרת כדי להבטיח שאירן לא תפתח נשק גרעיני, בזכות עמידתנו הנחרצת נגד ההתגרענות של אירן – ובזכות ההתנגדות שלנו להסכם הגרעין עם אירן - מדינות ערביות רבות שינו מן היסוד את גישתן לישראל".

השיירה (צילום: הדגלים השחורים)
הדגלים השחורים בשדה בוקר | צילום: הדגלים השחורים

מתנועת הדגלים השחורים נמסר כי 200 רכבים הגיעו לשדה בוקר לאירוע האזכרה השנתי, שם קיימה התנועה טקס אלטרנטיבי, "טקס ללא מושחתים ומסיתים" לפי הגדרתם. לפני שהחל הטקס הממלכתי נאם נכדו של בן-גוריון, יריב בן אליעזר, ואמר: "פאק נתניהו, תחי מדינת ישראל".

"בעוד בן-גוריון עסק בבניין הארץ וקיבוץ גלויות, הנאשם עוסק בפירוק החברה הישראלית וחיסול הערבות ההדדית" כתבו אנשי הדגלים השחורים. "אנו עולים היום לקברו כחלק ממאבק על ישראל של העתיד, מאבק ליצור אומה איתנה ומלוכדת, אומה שמתוך סולידריות תתמודד עם האתגרים העצומים העומדים לפניה, ותוכל להם".

בטקס הממלכתי נאם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, בפעם האחרונה בקדנציה שלו ופגש את הנכד בן אליעזר, שהפגין מוקדם יותר. "אם לא נבין שהמאבק הזה ליציאה מהמשבר הוא המאבק של כולנו – כל הקבוצות בחברה הישראלית – יהיה לנו קשה הרבה יותר להתגבר עליו", אמר הנשיא בנאומו. 

הנשיא ריבלין עם הנכד של בן-גוריון בן אליעזר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הנשיא ריבלין עם הנכד של בן-גוריון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"בעת הזו, אנחנו זקוקים יותר מכל לעשות גם וגם – לטפל בהווה בנחישות ובבהירות, בלי להתעלם מכישלונות אלא מתוך הכרה צלולה במצב לאשורו ובו זמנית, להטיל עוגנים אל העתיד".