אחידות שורות באופוזיציה? לאחר שיעלון הסביר מדוע הוא שוקל לנטוש את לפיד, השניים נפגשו היום (שני) שוב בישיבת סיעת יש עתיד. יו"ר המפלגה לפיד נשא דברים - והתייחס גם ל"פיל" בחדר: הוא ציין כי יעלון "ראה את הנאום" - ושידר מסר אחיד שקורא לכל הגוש להתאחד תחת יש עתיד. ראש הממשלה נתניהו העביר מסר לגנץ: "היום אין לנו את הרוב הדרוש לטפל במערכת המשפט, אבל אני מקווה שיהיה לנו בקרוב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עוד אמר נתניהו: "אנחנו רוצים לכנס היום את קבינט הקורונה ולקבל החלטות נכונות, תקיפות, לא פופוליסטיות, שמגבילים את ההגבלות גם בהיקף ובתקופת הזמן. זה מחייב אחריות וגילינו את זה בגל הראשון והצלחנו גם בגל השני, כשהורדנו את התחלואה והתמותה לתחתית של מדינות אירופה. זה מחייב אותנו גם עכשיו בגל השלישי, ואני מקווה שהשותפים שלנו יעשו את אותו הדבר". 

נתניהו גם כעס על המהלך בוועדה לבחירת שופטים, שבה אושרו 61 מינויים: "זה שתי דקות לכל שופט, אני לא מדבר על מינוי כזה או אחר, אני מדבר על התהליך, על השיטה. זה מצטרף לשורה ארוכה של ליקויים שנחשפו במערכת אכיפת החוק. אני חושב שרוב הציבור מבין היום שצריך לעשות רפורמות רציניות במערכת הזאת, וכך זה לא יכול להימשך. אמיר אוחנה כשר משפטים ניסה לתקן את זה, בניגוד לקודמיו הוא פעל בתקיפות רבה, אבל אנחנו צריכים רוב. היום אין לנו את הרוב הדרוש לכך, אבל אני מאמין שבקרוב יהיה לנו".

המסר של לפיד: אני המועמד לראשות הממשלה

"בוגי פה איתנו, ואנחנו רצים ביחד לשנות את המדינה", אמר קודם לכן לפיד. עוד התייחס להודעת יו"ר הקואליציה מיקי זוהר על כך שהקואליציה תחרים את הצבעות אי האמון: "היום תעלה הצעת אי אמון קונסטרוקטיבית עם מועמד לראשות הממשלה, שזה אני". 

יאיר לפיד יש עתיד (צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
לפיד הצהיר: אני המועמד, בוגי כאן איתנו | צילום: מרים אלסטר פלאש 90, פלאש/90

בסוף השבוע אישר יעלון בריאיון לגדעון אוקו כי הוא בוחן ריצה עם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט - ואף טען כי הוא יהיה ראש הרשימה. "כדי לשבור את הגושיות כנראה שלפיד ואני נצטרך לרוץ בנפרד", הצהיר אז יעלון. 

עוד אמר לפיד בפתח ישיבת הסיעה: "יש עתיד היא הצ'אנס היחיד לנצח את נתניהו. אני אומר מפה לכל מי שרוצה שינוי ותקווה - תבחרו: אתם רוצים להתאחד או רוצים להתאבד? אני פונה מפה לכל מחנה המרכז. תסתכלו רגע על הימין. יש מה ללמוד ממנו. ברגע שמריחים בחירות הימין אומר דבר אחד: אני רוצה לנצח. שם הכטל בצד. לא מתבכיין, לא מתלונן, הולך לנצח".

לדבריו, "זה מה שצריך לעשות עכשיו המחנה שלנו: להפסיק לבלבל לעצמו את המוח, להתאחד מאחורי יש עתיד, ללכת לנצח. אני שמעתי את כל הטענות על תקרת הזכוכית. מדובר בקשקוש של לוזרים. נמאס מהתבוסתנות. אם יש תקרת זכוכית, נשבור אותה".

גנץ: "במלחמה נגד פוליטיקה לא ראויה"

לפיד הוסיף והצהיר: "זו משימה גדולה. יכולים לבצע אותה רק אנשים שמחויבים לה בכל ליבם. אנחנו כבר הוכחנו שאנחנו האנשים האלה. מי שמאמין שזו המשימה, שיבוא אתנו. אנחנו הולכים לבחירות. בחירות זה עסק קשוח. לא תתאחדו מאחורינו, נתניהו ינצח והמדינה תתפרק. אני שומע את כל הדיבורים על 'לשים בצד את האגו'. אני מודיע מפה: אנחנו סיימנו לשים בצד את האגו. שאחרים ישימו הפעם בצד את האגו. למפלגה הזו יש אגו. יש עתיד גאה בעצמה. בטוחה בעצמה. מאמינה בעצמה. אנחנו הכי מתאימים להוביל את המדינה בעת הזו".

יו"ר כחול לבן בני גנץ שב והאשים את נתניהו במניעת תקציב - ואמר כי אם הולכים לבחירות, הוא ידאג לכך שהן יהיו זולות ומהירות. "אזרחי ישראל צריכים לדעת שאנחנו במלחמה, מלחמה בקורונה. שמירה על טובת האזרחים גם מפני פוליטיקה לא ראויה שמעדיפה הישרדות אישית מאשר תקציב לקשישים, לנזקקים ולרשויות המקומיות. נתניהו מוביל אותו לבחירות רק משיקול אישי".

עוד הצהיר: "עד אז כחול לבן תמשיך לעלות הצעות חוק לקידום השוויון, כמו תשלום לזוגות שלא קיבלו את כספם לאחר שביטלו את האירוע בתקופת הקורונה". גנץ הוסיף ואמר: "מי שהופך את החיסונים ליחסי ציבור טועה ומטעה. החיסונים לא יתרחשו לפני מרץ. צריך להיזהר ולשמור על ההנחיות".

הדיונים על הקדמת הבחירות נמשכים: ועדת הכנסת קבעה היום כי הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-23, שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית, תטופל על ידי ועדת הכנסת בראשות ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן). הליכוד וחברי הכנסת החרדים החרימו את ההצבעה.

הצבעה על פיזור הכנסת (צילום: הכנסת)
עדיין רבים על פיזור הכנסת. נתניהו וגנץ | צילום: הכנסת

בליכוד העדיפו שההצעה תעבור לדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט בראשות של ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה). כעת, בעקבות ההחלטה, לכחול לבן תהיה שליטה על לוח הזמנים ועל ניהול הדיונים בוועדה. הדיון הראשון צפוי להתקיים עוד היום.

לאחר הצבעת הוועדה, מטעם כחול לבן נמסר: "שום מהלך יח"צני של הליכוד לא ישנה את העובדה שנתניהו הפר את ההסכם הקואליציוני ומנע העברת תקציב באחת התקופות הקשות ביותר שידעה מדינת ישראל. אם לא היה משפט, היה תקציב".

האופוזיציה צפויה להגיש הערב להצבעה במליאה הצעת אי אמון בממשלה. מדובר במהלך סמלי, מכיוון שבשביל להפיל ממשלה, יש צורך להציג ממשלה חלופית - ואין כזו בנמצא. יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, צייץ: "הקואליציה תחרים היום את הצבעות האי אמון". במפלגת יש עתיד הגיבו לזוהר: "לברוח ולהחרים את העבודה שלך, לא יחזיר את אמון הציבור בממשלה של נתניהו, ובטח שלא תוסיף לך את ה-כ' של הכבוד".