ההצעה לפיזור הכנסת אושרה בקריאה טרומית, הבחירות מתקרבות? הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-23 עברה היום (רביעי) בקריאה טרומית ברוב של 61 ח"כים ובתמיכת כחול לבן - וצפויה לעבור לדיון בוועדת הכנסת. אם ההצעה תאושר בהמשך בשלוש קריאות, הכנסת תפוזר - וישראל תלך לבחירות. המועד המסתמן - מרץ 2021.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההצעה עברה ברוב של 61 חברי כנסת, לעומת 54 שהתנגדו. ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החליפי גנץ, שחברים, כאמור, באותה ממשלה, ישבו זה לצד זה במליאה - אך הצביעו באופן שונה: נתניהו התנגד לפיזור הכנסת ואילו גנץ וחבריו תמכו, לאחר שגנץ הצהיר על כך אמש ותקף את נתניהו. 

חברי רע"מ, המהווים חלק מהרשימה המשותפת, בחרו להיעדר מההצבעה ולא להכריע בסוגיה. מהלך זה זכה לביקורת מצד חבריהם לרשימה, לאחר שלאורך היום שני הצדדים ניסו לשכנעם לתמוך ולהתנגד להצעה במליאה. 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד אמר בדיון: "אין לכם מושג מה אתם עושים. לקחתם את המשאבים ועשיתם מהכול פוליטיקה עם אינטרסים. אתם עסוקים רק בעצמכם - ובינתיים מדינת ישראל לא מנוהלת. אתם מסכנים את חיינו, את הכלכלה שלנו, ושורפים את עתיד ילדינו. החודשים היו קשים בגלל המגפה אבל גם כי עומק השקר נחשף. המחיר של המחדל הוא הריסוק המוחלט של אמון הציבור הישראלי בהנהגה. ההבנה הכואבת שאין מבוגר אחראי. יש מבוגר, אבל הוא לא אחראי". 

"הצעת החוק הזו זה לא עוד סיבוב של 'רק לא ביבי'", הבהיר ח"כ לפיד. "כל עוד ביבי שם, זה לא ייפסק. הילדים שלנו גדלים בתוך ים של שנאה. זה מוכרח להיפסק. אני לא רוצה שהילדים שלי יגדלו ככה. ביבי הוא לא העניין. העצמאים שאיבדו פרנסה והצוותים הרפואיים… הם העניין", אמר וקרא לחברי הכנסת לתמוך בהצעת החוק לפיזורה. 

השר המקשר בין הממשלה לכנסת, דודי אמסלם מהליכוד, עלה לנאום לאחר מכן - ותקף בחריפות את לפיד בעקבות דבריו: "אתה פרופסור להפצת רעל", הטיח בו אמסלם, "אתה מתפרנס מהקורונה ואתה אדם שחי על שנאה". 

בהמשך תקף ישירות את יו"ר כחול לבן: "ההופעה של גנץ אתמול הייתה פתטית. הוא אמר שאצלו ישראל לפני הכול, אבל דבר ראשון הוא דאג לאאודי 8. יצרת לעצמך את האבטחה והכול ולמה? כי גנץ לפני הכול. אתה מרגיש איש חשוב ושאתה עובר בכביש 1 מזהים שזה אתה". 

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר בדיון: "כמה פעמים הלכנו לבחירות, ובזו אחר זו, נתניהו לא הצליח להשיג רוב, ורוב הציבור הישראלי הצביע בעד ממשלה ללא נתניהו. גם היום, רוב הציבור חושב שנתניהו חייב ללכת הביתה. שהוא נכשל בטיפול בקורונה ובכלכלה. מה שקרה זה שכמה מראשי המחנה התקפלו וירקו בפרצוף הבוחרים, וזחלו לממשלה תחת נתניהו".

"אנחנו נבגדנו, וזה מה שמרגישים המוני הישראלים שמפגינים בכל קצות הארץ כבר שבועות. נבגדנו על ידי מי שראו את עצמם מגני המחנה. דבר אחד טוב בכל זאת קרה. בבחירות הקרובות, הציבור יידע לזהות מה אמיתי ומה פייק. לא יצביעו למפלגות של סוסים טרויאנים. הציבור לא יצביע שוב לבועות סבון וחתולים בשק", הוסיף הורוביץ.

ההצעה צפויה לעבור בקריאה טרומית, הדרך לפיזור הכנסת באמצעותה עוד ארוכה

על רקע ההצבעה הדרמטית והחלטת גנץ לתמוך בהצעה, השר יזהר שי (כחול לבן) אמר שעות לפני כינוס המליאה, כי מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים להחלפת הממשלה בלי בחירות. "אין צורך ללכת לבחירות אם ניתן להחליף את הממשלה בתוך הכנסת הקיימת", אמר בגל"צ. "יש מגעים לכך כל הזמן אבל הם טרם הבשילו. נעשה את כל החיבורים האפשריים ונבדוק את כל האופציות".

ההצעה לפיזור הכנסת תעלה להצבעה על ידי יו"ר יש עתיד, וכל 13 הח"כים ממפלגתו יצביעו בעדה. אל הח"כים יצטרף יו"ר תל"ם ח"כ בוגי יעלון, ושני ח"כים נוספים מרשימתו. עוד הבטיחו להצביע בעד שלושת חברי הכנסת ממפלגת מרצ, חמשת חברי הכנסת ממפלגת ימינה, שבעת חברי הכנסת של ישראל ביתנו, ושני השרים ממפלגת העבודה, שמולי ופרץ. גם הרשימה המשותפת תצביע בעד פיזור הכנסת, אבל לפי שעה לא ידוע אם יו"ר סיעת רע"ם יצטרף אליהם, זאת בשל התקרבותו בתקופה האחרונה לנתניהו.

יש לציין שאומנם נראה שהצעת החוק תעבור, אך לפי תקנון הכנסת, אם הצעת חוק פרטית כמו זו עולה במליאה ונופלת, אין להגישה שוב במשך חצי שנה. זה סיכון שהאופוזיציה לוקחת על עצמה היום בתקווה שתצליח להעביר את ההצעה.

אם הכנסת תתפזר בגלל אי אישור תקציב ב-23.12 – תאריך הבחירות הוא קבוע, 23.3.2021, חמישה ימים לפני חג הפסח. בעת הזו ככל הנראה רוב מנות החיסונים עוד לא יגיעו לארץ. לעומת זאת, חוק פיזור הכנסת יעניק לכנסת עצמה שיקול דעת: במקרה כזה היא תוכל לקבוע את הבחירות בכל תאריך בטווח של חצי שנה, עד אמצע יוני 2021. לכן לכחול לבן, ולאופוזיציה כולה, יכול להיות שעדיף למעשה שלא להעביר את החוק לפיזור הכנסת היום, אלא לחכות לדיונים על התקציב ולהפיל את הממשלה על ידי אי העברתו.

בני גנץ התייצב אמש מול המצלמות להצהרה מיוחדת שבה הודיע כי מפלגתו תתמוך בפיזור הכנסת: "נתניהו החליט לפרק את הממשלה ולגרור את מדינת ישראל לבחירות. הדרך שבה הוא בחר הוא אי אישור תקציב למדינת ישראל כפי שנחתם והוסכם, ומה שיביא לפיזורה של הכנסת. נתניהו אוהב להשוות אותנו לנאורות בעולם, תראו לי עוד מדינה שבה ראש הממשלה מונע אישור תקציב, מונע מינוי מפכ"ל, פרקליט מדינה - איפה זה קורה? בשוודיה, בנורווגיה?".

"את הבחירות האלה יכול למנוע רק מי שהחליט עליהן - נתניהו", הצהיר שר הביטחון. "הבא את התקציב מיד לאישור הממשלה, הבא את האחדות שאתה מדבר עליה רק מול המצלמות. אם תפעל בלי תכסיסים ותרגילים, לא יצטרכו בחירות במרץ, אבל אם תמשיך כך, נצא אנחנו וחבריי בכחול לבן לבחירות. שרי כחול לבן ימשיכו לעמוד כחומה בצורה מול האיומים".

דבריו של גנץ הובילו למתקפה חריפה עליו מצד חברי הכנסת של הליכוד. יו"ר המפלגה מיקי זוהר אמר כי "נאום גנץ נגד רה"מ והליכוד הוא התחלת קמפיין הבחירות שלו. המתקפה האישית נגד נתניהו - שפל המדרגה. בזמן שהליכוד עובד רק למען הציבור בטיפול במשבר הקורונה, כחול לבן עובדים רק כדי שבני גנץ יהיה רה"מ", טען זוהר. "הם מפזרים את הכנסת ומפרקים את הממשלה, תוך כדי פגיעה באזרחי ישראל, בשביל גחמה פוליטית".