ברקע החמרת מצב התחלואה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (חמישי) בטקס ההכרזה על הקמת אגף מיון חדש בבית החולים איכילוב בתל אביב להסכם רכישת החיסונים שישראל חתמה עם מספר חברות. הוא אמר כי המדיניות שלו היא להשיג "כמה שיותר חיסונים, מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים - וכמה שיותר מהר". עם זאת, הוא ציין כי "ייקח עוד זמן עד שנחסן את רוב האוכלוסייה".

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו התחיל את נאומו בסקירת ההתמודדות של מדינת ישראל עם הקורונה. "זיהינו את הסכנה בזמן והצעדים הנחושים שנקטנו בתחילת הגל הראשון, של סגירת הגבולות, סייעו לנו לבלום את התחלואה", אמר. "הצלנו חיים רבים וכמובן ביקשנו לאזן בין הבריאות והכלכלה אבל כשפתחנו את הכלכלכה, התחלואה התחילה לטפס ובשיא הגל השני החלטנו שוב להדק את ההגבלות והצלנו חיים רבים". 

"בהשוואה למדינות אחרות, התמותה בישראל היא נמוכה. אצל שוודיה, צ'כיה, בלגיה, שוויץ והולנד, מדינות בגודל שלנו מבחינת אוכלוסייה, שיעור התמותה לנפש הוא בין פי 2 לפי 5 ממה שיש כאן בישראל", הוסיף נתניהו. "זאת, תודות למדיניות שנקטנו וגם תודות למערכת הבריאות שלנו שמביאה תוצאות מצוינות. אחד העיתונים החשובים בעולם ציין שהטיפול שלנו בגל השני צריך להוות דוגמה".

בנימין נתניהו
נתניהו: המצב התמותה מהנגיף בישראל טוב ממדינות דומות לה

ראש הממשלה התייחס גם לחיסונים שצפויים לסיים את המגפה. "אנחנו רואים את האור בקצה המגפה. אנחנו מביאים מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל", אמר. "אני ושר הבריאות עובדים על זה ממש מסביב לשעון, ומקדמים את הייצור העצמי שלנו במכון הביולוגי. המדיניות שקבעתי היא כמה שיותר חיסונים, מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים - וכמה שיותר מהר. זה ייקח עוד זמן עד שנחסן את רוב האוכלוסייה".

אדלשטיין: "לדחות את כל המלחמות הפוליטיות"

שר הבריאות יולי אדלשטיין נאם מיד אחרי נתניהו והתייחס גם למשבר הפוליטי. "זכותנו תמיד לנהל מאבקים פוליטיים, אבל יש פה מדינה ויש לנו כרגע קורונה אולי אפשר לדחות את המאבקים האלה", אמר. "זה לא מאוחר מדי, אני מבקש בשמי ובשם מערכת הבריאות - אפשר לעצור את ההתדרדרות ולטפל בעיקר. אנחנו עדיין לא באווירת 'אס"ק' (אווירת סוף קורס), אנו צריכים בינתיים גם לשמור על הכללים וההנחיות. נעבור תקופה לא פשוטה לפני שהאוכלוסייה תחוסן". 

הצבעה על פיזור הכנסת (צילום: הכנסת)
אדלשטיין: לדחות את המאבקים הפוליטיים". רה"מ וגנץ בהצבעה על פיזור הכנסת | צילום: הכנסת

הבוקר משרד הבריאות עדכן כי נשבר שיא של חודש וחצי במספר הנדבקים ליום. אתמול אובחנו 1,523 בני אדם כחיוביים בבדיקת קורונה - מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז 16 באוקטובר, אז אובחנו 1,472 נדבקים חדשים. אתמול נערכו כ-70 אלף בדיקות ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 2.2%.

בדוח אמ"ן שפורסם הבוקר נכתב כי נוסף על העלייה בשיעור הבדיקות החיוביות, ניכרת בימים האחרונים עלייה בחלקם של הנדבקים בני 60 ומעלה מכלל המאומתים שצפויה להוביל לתחלואה קשה מוגברת בתוך כשבוע. "כל אלו", נכתב, "מסמנים כי אנו בפתחו של גל שלישי".